cs sk

v knihovně 2071x v knihovně

Albatros (2009) 978-80-00-01252-0 384
Albatros (2004)
Albatros (2001)

3. kniha série Harry Potter.

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black – prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede - kam jinam, než do školy v Bradavicích. Proto je na obranu povolán strážce Azkabanu, který slyšel Siriuse Blacka mluvit ze spaní. Říkal: „ON je v Bradavicích.“ Harry je v nebezpečí a neochrání ho ani zdi bradavické školy, ani jeho přátelé. Zrádce se může skrývat přímo ve škole….

Magyana
  20. 5. 2013, 12:19
Trojka je přesně ten přelomový díl, který Harryho Pottera odpálil z kategorie dětské literatury někam výš. Najednou už to není jen čtení pro děti, ale knihu si užijí i starší, případně i dospělí čtenáři.
Pokud bych chtěla hodnotit, který díl je podle mě nejlepší, o první příčku by se dělil Vězeň z Azkabanu s Princem dvojí krve.
Tiwala
  1. 10. 2012, 19:06
Nejoblíbenější díl jak v knižní, tak ve filmové sérii. Dle mého názoru nejpovedenější kniha, co autorka napsala.
Keatin
  11. 2. 2015, 10:41
Dobrodružné, akční, bez hluchých míst, autorka se také vyhnula tomu, aby opakovala již známá fakta. Z prozatím 3 přečtených dílů je tento dle mého názoru nejpovedenější. Souhlasím s názory ostatních, že to již není tak pohádkové, jako předchozí díly a stále větší sympatie si u mě získává Ron. :)
Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:44
3.díl se mi zatím líbil nejvíce, tajemný Sirius Black jako uprchlý vězeň z Azkabanu. Velice čtivě napsáno.
Rutsuka
  3. 11. 2015, 21:02
Je škoda, že jsem tolikrát viděla film a přicházím tak o to napětí, které v knížce je. Ale i tak mě to moc bavilo a jsem ráda, že jsem se asi po třinácti letech do Harryho opět pustila. Souhlasím s ostatními komentáři, že se tady série posouvá od pohádek někam dál. Doporučuji jak dětem tak dospělým, když jsme byli malí, tak u nás s každým novým dílem probíhali bitky o to, kdo si bude Harryho číst dřív, jestli já, brácha nebo mamka :)
teola
  5. 3. 2014, 18:31
Tak jsem se rozhodla, že si doplním vzdělání :-) První dva díly Harryho Pottera jsme četli kdysi dávno na základní škole. Dlouhou dobu jsem ani neuvažovala o tom, že bych si přečetla díly další, ale nakonec jsem neodolala. A musím říct, že vážně lituji toho, že jsem se do toho nepustila dříve. Třetí film doslova miluji - a s knihou jsem na tom stejně. Mohu jen doporučit :-)
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:57
Spolu s Fénixovým řádem můj nejoblíbenější díl. Příběh už není tak dětinský. Autorka představuje v tomhle díle moje oblíbené postavy - Remuse a Siriuse. A Snape je tu skvělý jako vždy.
PeťkaW.
  26. 3. 2013, 11:13
Oproti dvojce došlo ve třetím dílu k obrovskému vývoji. A to jak dějovém, tak i ve stylu vyprávění a psaní. JK si tu krásně pohrála s detaily, které ale byly ve výsledku jedny z nejdůležitějších motivů (Pobertův plánek, převraceč času a další). Třetí díl mě opravdu bavil a užívala jsem si každou stránku.
prkali
  3. 2. 2013, 9:40
a ty její humory, ty mám taky ráda, najdeme je i v potemnělém Vězni z Azkabanu:
...Percy naopak natáhl ruku tak slavnostně, jako by Harryho dosud v životě neviděl, a pronesl: "Vítej, Harry. Moc rád tě vidím."
"Nazdar, Percy," opáčil Harry, který měl co dělat, aby se nerozesmál.
"Doufám, že se ti vede dobře," pokračoval nabubřele Percy a třásl mu rukou. Na Harryho to tak trochu působilo, jako by ho představovali starostovi.
"Docela dobře, díky -"
"Harry!" vykřikl Fred, odstrčil Percyho loktem a hluboce se uklonil. "Je prostě úžasný zase tě vidět, kamaráde -"
"Fantastický!" přidal se George, který zase odstrčil Freda a popadl Harryho za ruku. "Absolutně senzační."
Percy se zakabonil.
"Tak to už by stačilo," napomenula je paní Weasleyová.
"Mamko!" zahulákal Fred, jako by si jí teprve teď všiml, a popadl ji také za ruku. "Jak dokonale fantastické, že tě zas vidím -"
scajo
  20. 2. 2015, 17:00
Unikátní počin... Rowlingová vzala už potřetí ten samý koncept a i napotřetí to funguje na výbornou. Dokonce předešlé dva díly ještě výrazně překonala, a to prakticky ve všem. Jde o první díl, z kterého už je jasně patrný vývoj dětských postav. Ty dorostly k hranici puberty, což je znát jak na jejich jednání, tak na místy agresivnější mluvě. A spolu s nimi dospívá i příběh. Napětí sice nechybělo ani v minulých dílech, ale tam se ještě díky pohledu naivníma dětskýma očima nebylo o koho bát. To Vězeň z Azkabanu už je jiná třída - odpudiví mozkomorové s vizáží Tolkienových nazgúlů jako by vypadli z poctivého hororu. Opravdovým triumfem jsou ale nové postavy v čele s tajemným profesorem Lupinem a především démonickým Siriem Blackem, který do příběhu vnáší nejen strach, ale také nejasnou osudovost. Třetí Harry Potter je zkrátka fenomenální. Je mistrně napsaný, napínavý od začátku do konce a má hned několik vrcholů, z nichž ten finální je tak chytrý a nepředvídatelný, až mi po dočtení bylo trapně, jak dlouho jsem Rowlingovou podceňoval a knížky o Harrym Potterovi odmítal.
domingo
  9. 3. 2010, 1:24
No sláva, konečně to začíná k něčemu vypadat. Poprvé otevřený závěr (vítaná změna oproti prvním dvěma dílům, kde se všichni na konci obejmou, získají ranec bodů pro Nebelvír a jdou na limonádu), poprvé nějaké náznaky atmosféry - poprvé ze sebe autorka vymáčkla dobrou knihu. Vězeň z Azkabanu je obrovský kvalitativní skok dopředu, ale s ohledem na další tři díly tam pořád něco hapruje. Jako spisovatelka začne Rowling působit až v další knize. (3/5)
LadysR2
  3. 6. 2013, 8:45
Někdo tu psal, že nemá cenu srovnávat díly mezi sebou. Nesouhlasím. Sice je to jeden velký příběh, co se posouvá věkem hlavních hrdinů, ale stejně. Jednotlivé části jsou různě čtivé. A z toho, co jsem zatím četl, se mi zatím nejvíc líbil první díl a "Vězeň z Azkabanu". A zbývají mi ještě poslední dva díly
Nantong
  17. 2. 2013, 19:18
Příběh Harryho Pottera se konečně začíná pomalu rozjíždět. Pomalu a jistě zjišťujeme více informací o rodičích Harrho...dozvídáme se více než jen to, že se jim Harry vzhledově podobá...
ribička
  12. 9. 2010, 18:46
Když jsem knížku četla poprvé, bylo pro mě rozuzlení celého příběhu naprostým překvapením, opravdu jsem děj nepředvídala. V současné době nemám nejoblíbebějšího Pottera, ale tehdy (období mezi 4. a 5. dílem) pro mě nejlepší byl.
G8
  19. 2. 2013, 17:22
Tady to nabralo teprve ten správný spád a temnou atmosféru. Rowlingová začala konečně mnohem lépe pracovat s jednotlivými postavami a Sirius Black je toho jen důkazem.
Alibero
  10. 6. 2012, 10:49
Třetí díl Harryho Pottera je z celé serie nejlepší a nejzajímavější. To jak se vrací čas mě tak uchvatilo, stejně jako postava Siriuse Blacka či Červíčka. Tenhle díl se paní Rowlingové určitě povedl ze všech nejvíc, ikdyž mu na paty šlape sedmý díl. Film jako takový se jim také povedl.
Fešná Bleška
  27. 8. 2014, 16:04
Jedna z mých oblíbenějších knih o Harrym Potterovi. Nyní začíná "jít do tuhého" a Harry už není tím roztomilým dítkem, které se učí mávat hůlkou. Atmosféra houstne a temní. A tak se z pohádky o kouzelnickém světě stává napínavá fantasy s otevřeným koncem. Velký kus knihy vás také provázejí různé drobnosti a detaily, o kterých na konci zjistíte, jaký význam měly pro celý příběh. A právě tohle se mi na té knize tak líbilo. Nemůžu než dát pět hvězd a vzdát hold, poněvadž přehoupnout příběh z pohádky do fantasy, které si užijí všichni bez rozdílu věku byl nepochybně skvělý krok.
Ailees
  19. 1. 2012, 15:57
Rozhodně nejlepší díl celé série, především díky postavě Siriuse Blacka. Příběh je úžasně propracovaný a závěr prostě skvělý. Rowlingová se Vězněm z Azkabanu dostala přes hranici pohádkového schématu, a Harryho Pottera tak postavila do úplně nového světla. Opravdu dobrý počin :)
Tomáš Fiurášek
  9. 7. 2015, 16:30
Právě jsem dočetl a nutno říct, že na mne udělal asi největší dojem že všech dílů Pottera, co jsem četl zatím.
Jedná se o (jak se již zmiňují další komentáře), tzv. přelomový díl, kterým se autorka pomalu ale jistě loučí s dětskou literaturou a přenáší svět Harryho Pottera se samotnými hlavními hrdiny, pozvolna a přirozeně z pohádkového prostředí do drsnější temnější dějové linky. Jeden by si řekl, že to bude jisté klišé ale nikoli - zde opravdu sedí. Napětí je více, také se dozvídáme něco více o Snapeovi a Chroptící Chýši a jejím účelu, o kterém se ve filmu většina lidí nedozví. Pro nejednu nepřesnou dějovou linku, které mě ale nejvíce zaráželi uděluji 95%.
moonchild
  27. 10. 2013, 16:50
Vězeň z Azkabanu je fakt dobrý.V tomto roce našel Siriuse který je jeho velkým chráněncem.Líbí se mi to zpracování knihy.
Blueberry
  20. 4. 2014, 17:23
Bezvadný díl, jenž předčil díl předešlý. Záhadný vrah na útěku, lidi měnící podobu do zvířat, vlkodlaci! Mmmmmm, bomba. V podstatě si nemůžu stěžovat ani na slůvku z jakéhokoliv dílu Harryho Pottera - je to moje srdcovka, takže chápete, viďte? xD
Manon
  16. 12. 2013, 11:24
Do té doby než jsem přečetla další díly, tak tenhle byl můj nejoblíbenější. Už je to opravdu fantasy a ne pohádka.
Anett
  27. 11. 2012, 17:07
Tady nastal zvrat a pomale se začala vytrácet ta pohádková dětskost. Určitě jeden z těch lepších dílů (i co se týče filmu). Vezeň z Azkabanu má čestné místo mezi mými oblíbenými knihami :)
blaufik
  11. 4. 2016, 21:18
Knížka se báječně četla, nenudila a neměla hluchá místa, měla prostě báječný spád. Příběh o Harrym Potterovi a jeho kamarádech jsem hltala až do konce, i když jsem věděla, jak to celé dopadne. Musím souhlasit i s ostatními, tento díl je přelomový, už to není jen literatura pro děti.
Amaya Tomanová
  3. 6. 2014, 6:50
Nejlepší díl celé ságy a zlomový předěl, který sérii definitivně přiblížil i dospělým čtenářům. V labyrintu příběhů mladého čaroděje se konečně objevila temná zákoutí, postavy s nejednoznačným charakterem a řádně komplikované vztahy.
Balu
  10. 9. 2013, 23:59
Potter se nám přesouvá do trochu, ale zatím opravdu jen trochu temnějších vod. Na rozdíl od většiny přítomných na mě ale závěrečná rozprava o okolnostech smrti Harryho rodičů nějak zvlášť nepůsobila, takže tenhle díl beru víceméně jen jako oslí můstek k dílům následujícím.
Ange014
  27. 12. 2011, 21:41
Překvapivě nejlepší díl série. Překvapivě proto, že tu chybí ten, jehož jméno nesmíme vyslovit. Přesto je pro mě právě tatokniha tou nejnapínavější a nejstrašidelnější z celé série.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:42
Tento díl je snad z celé knižní série nejlepší! Zpracování knihy je skvělé (jako vždy), ale děj je o málo povedenější, než u ostatních.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 15:53
ve třetím dílu HP se již začíná naplno projevovat další směřování příběhu. Už žádná dětská naivita, nýbrž drsná „pohádka", která si v ničem nezadá s Grimmovými. Zajímavé je především vyústění... no, nebudu prozrazovat více. Ti, kdo četli, vědí. Těm ostatním vřele doporučuji.
ilon-a
  29. 5. 2013, 22:34
Parádní díl, můj oblíbený. Podle mě nejlepší ze všech. Příběh má mnoho zajímavých částí, mnoho nových skvělých postav, které příběhu dávají nový spád, a taky mnoho nových zvláštních tvorů a "strašidel" a magických předmětů. S tímhle dílem si autorka hodně krásně vyhrála.
honzik10
  30. 12. 2012, 8:12
Podle mně tahle knížka není podle mých představ. Není tam Voldemort a to mně štve. Já ho mám rád a on tam není :(
pratoriax
  31. 8. 2012, 14:09
Pro mě zatím nejoblíbenější Harry Potter. Tudle sérii jsem si naprosto zamiloval o čem si myslím, že vypovídá i moje skore, kdy jsem přečetl první tři díly za měsíc (vím, že to neni kdo ví jaká rychlost, ale špatné to neni). Jen mě opravdu štve, že jsem napřed viděl film. Vzhůru za Ohnivým pohárem.
kajas1993
  21. 8. 2012, 17:35
Můj nejoblíbenější díl série (spolu s čtyřkou a sedmičkou, nedokážu se mezi nimi rozhodnout). Toužila jsem navštívit Medový ráj, mnohdy jsem si vzpomněla na Hermionin obraceč času, obdivovala jsem Pobertův plánek... dokonalost.
TajemnaM
  22. 10. 2011, 13:00
Na sérii Harryho Pottera jsem vyrůstala, ale tahle kniha mi obzvlášť utkvěla v poměti. Je velmi dobře napsaná, řekla bych nejlepší kniha z ceé série. Objevujeme jedny z nejlepších postav tohoto příběhu (Sirius, Lupin) a také se blíže seznamujeme s Harryho rodiči a celkově s historii, což mě nesmírně potěšilo. Jestli si někdy budu znovu chtít přečíst nějakou knihu z HP určitě to bude tahle.
XZvire
  31. 7. 2013, 15:08
Tento díl mám ráda především kvůli objevení Siriuse Blacka, miluji jeho postavu a mrzí mne, že nedostal v ostatních dílech tolik prostoru (díky za pátý díl!). Pořád trochu dětský, ale už mnohem víc temější. Měla jsem dost ráda i jeho filmovou podobu, ale s odstupem času jsem zjistila, že ve filmu toho není zdaleka tolik kolik by tam mělo být (jako v každém filmu od třetího dílu). Pořád se tu vyskytuje taková ta Harryho dětská naivita (SPOILER!) nejdřív by nejraději viděl Siriuse mrtvého a za pár stránek se už k němu chce stěhovat domů. Není tu Voldemort, což mi trochu chybělo, ale přece nemusí být všude. :-)
Kulekunka
  6. 8. 2012, 0:52
Trojka byla dlouho mým oblíbeným dílem (dnes mám už problém si vybrat je jeden NEJ díl). Ale dodnes je mou naprosto nejoblíbenější postavou nebezpečný zločinec Sirius :-)))
nečik
  20. 10. 2011, 11:30
Je to krásně napsané. Konečně se setkáváme se Siriem. Rowlingová prostě umí u dětí (a nejen u nich) rozeznít tu správnou strunu.
Halalí
  17. 7. 2010, 15:56
Pro mě nejlepší HP a to jak knižní, tak i filmový. Podobně jako HP2 je vlastně výbornou detektivkou nepřítomnost jakékoloiv podoby Voldemorta je milá. Film jsem viděl mnohokrát a knihu jsem četl minimálně pětkrát...
Tamaruška
  23. 2. 2015, 8:38
můj druhý nejoblíbenější díl :) na paní Rowling se mi zkrátka líbí, že do každé knihy dá spoustu zvratů, které se objeví až na konci dílu..mimo to jsou zde hipogryfové - škoda, že ta zvířata opravdu neexistují :(
gabce
  15. 2. 2014, 22:57
Myslím, že tímto dílem se kniha stala knihou pro starší. Je ze všech má nejoblíbenější a myslím, že i nejpovedenější díl od paní spisovatelky. Dokonce jsem ho četla několikrát
Paity
  5. 9. 2013, 10:57
Opravdu poslední kniha v rámci série Harry Potter, které je možné dát "plný počet". V některých pasážích knihy by se dalo napětí krájet. Jako dítě bych si knihu užil patrně ještě dalek více.
jirkam
  17. 8. 2012, 18:20
Dříve to byl můj méně oblíbený díl, ale docenil jsem později, s příchodem filmu a přečtením dalších pokračování. Právě zde nastal zásadní zlom, od kterého HP sérii již nepovažuji za pohádku.
hasickat
  16. 8. 2011, 14:13
Podle mě nemá smysl psát chválihodné komentáře, ani vlastně jakékoliv jiné komentáře. Příběh Harryho Pottera se ani zdaleka nedá shrnout do pár řádků. Je to fenomén. A příběh, který Vás vtáhne do děje. I moji rodiče prohlásili, že tak úžasně propracovaný a promyšlený pohádkový příběh snad v životě nečetli.
Makulenka
  12. 5. 2016, 14:37
Pro mě nejoblíbenější díl z celé série - kvůli tomu přátelství a rodinnému poutu se Siriusem Blackem...
Dumbicek
  24. 2. 2016, 6:44
Musím říct, že i já jsem nejdříve viděla film a až teď jsem se dostala k tomu, abych si přečetla knihu. Musím říct, že kniha se mi líbila více než film. Už jak je zmiňováno je tady vidět posun. Není to tak dětské tak naivní jako první dva díly. Rozhodně mi to osvětlilo i pár detailů, které mi ve filmu vrtaly hlavou.
MiriamBlahova
  19. 2. 2016, 13:31
Prožívala jsem s hrdiny každičký prožitý moment a okamžik... Při popisu mozkomorů mi běhal mráz po zádech. Fandila jsem Hagridovi v učitelské profesi. Obdivovala jsem Hermionu, jak je může zvládat všechny úkoly a předměty. A neuvěřitelně jsem soucítila s Klofanem (ještě, že to dopadlo tak, jak mělo!) Nemusím ani popisovat, že jako zbytek dílů mi trvalo cca 2 dny, než jsem knihy přečetla :-)
W
  8. 1. 2015, 16:52
Můžu potvrdit, že děj už není tak pohádkový jako v prvních dílech. Je dobře promyšlený a samozřejmě čtivý, jak jinak. Opět výborně strávený čas.
koki.veru
  2. 12. 2014, 14:54
Myslím, že tímto dílem se pomalu přesouváme od Harryho pro děti na Harryho pro dospělé. Nádherná kniha, ke které se stále ráda vracím. Oproti filmu se zde dozvídáme mnoho zajímavých podrobností (například proč byla vysazena vrba mlátička a podobně) :)
Kiv Čitrem
  10. 10. 2014, 19:46
Zatím nejzdařilejší potterovka. Rowlingová pěkně napíná, trousí indicie a zajímavě "rozuzluje". Prasinky - čarodějnické obchodní centrum...
Ver
  13. 11. 2012, 12:54
Zlomová kniha série a společně s Fénixovým řádem moje neoblíbenější.. Bravurně napsáno a také zfilmováno.

1 2 3