Koule

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Talpress - 2006
ISBN: 80-7197-277-0

Talpress (2006) 80-7197-277-0 484

Mágové ignorují existenci všech ostatních bytostí a pokud si snad někdo jejich pozornost vynucuje neustálým pokukazováním na svoji služební nadřazenost, snaží se co nejrychleji jeho existenci snížit pod měřitelnou hodnotu. Kupříkladu kuší. Proto se na arcikancléřův pokyn vydali mágové do přírody a uvolňují nahromaděné napětí pomocí paintballových kouzel. To ovšem ještě nevědí, že se najednou ocitnou na Zemneploše, kterou kdysi sami vytvořili. Mágové tentokrát budou muset zjistit, co z lidí dělá fungující společnost. Nezapomenou, samozřejmě, vyzkoušet krajní meze lidské přizpůsobivosti. Naši staří známí - matematik, biolog a spisovatel fantasy literatury - nám samozřejmě opět pomohou vyložit si věci tím správným způsobem, protože mágové i my potřebujeme všechnu pomoc, abychom překonali zlo, které využívá tu nejstrašnější zbraň - lidskou představivost.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

huttershofen
  29. 1. 2013, 17:13
Já vím, že každý autor, který se dostane do nějaké škatulky, tak se z ní chce dostat a ukázat, že umí i něco jiného. Pratchett si v tomto případě vzal na pomoc ještě dva autory. Ale zkrátka...když si vezmu Zeměplochu, očekávám čtivý příběh a chytrou zábavu, ne vědu a filosofii. Tak se přiznám, od půlky jsem vědecké kapitoly přeskakoval. Omlouvám se Terry, tuhle sérii vynechám ;-)
Lúthien Celebrindal
  23. 9. 2015, 11:04
Tenhle díl Vědy na Zeměploše se mi četl velmi těžko. Na můj vkus obsahoval příliš mnoho filosofie a logiky, což nejsou moje oblíbená odvětví vědy. Nicméně se nenechám odradit a další díl si určitě přečtu.
Marshal
  13. 2. 2013, 13:07
Koule je kniha, kterou napsali napůl dva vědci a spisovatel fantasy literatury. A podle toho taky vypadá... :)

Největším kamenem úrazu jsou právě poloviny. Protože se Terry Pratchett musel spokojit pouze s polovinou knihy, je jeho příběh dobrý, ale ne výborný. Naopak Ian Stewart a Jack Cohen dostali prostoru až přespříliš a často zabíhají do úvah, které připomínají lepidlo na parkety - jsou hutné a špatně se tráví.

Na druhou stranu (vidíte, poloviny, já to říkal :)) - dobré od Terryho Pratchetta je stále vynikající v rámci běžných měřítek a oba vědci v některých kapitolách udeřili pořádný hřebík na hlavičku, který rozhodně stál za přečtení.

Pokud bych měl tedy na závěr dát všechny klady a zápory na misku vah, pak mi vyjde jediné hodnocení a jsem si jistý, že víte jaké. Půl :)

Eraziel
  31. 7. 2010, 12:46
Skvělá kniha. Střídá se tu vždy kapitola s příběhem a kapitola která vysvětluje zakonitosti našeho světa a obě se doplňují. Přestože jsem fanoušek Zeměplochy, bavila mě víc vědecká část a vždy sem se těšil co nového se dozvím. Chápu, že tahle kniha není pro každého, ale pokud vás alespoň trochu zajímá jak funguje svět kolem vás, určitě si jí přečtěte...