Tvrdší než diamant

Originální název: Men of Men

Alpress - 2000
ISBN: 80-7218-365-6

Alpress (2000) 80-7218-365-6 568

Druhá kniha série Sága rodu Ballantyenů.

Osudy rodu Ballantyneů pokračují v tomto druhém díle strhující tetralogie na počátku sedmdesátých let devatenáctého století obdobím diamantové horečky na jihu Afriky. Do Kimberley, kde začíná vznikat obří jáma o průměru půl kilometru, vykutaná člověkem-hledačem diamantů, přichází i major Zouga Ballantyne s rodinou, aby si zajistil vysněné příští bohatství. Místní obyvatelstvo se však nechce vzdát novým dobyvatelům, v odporu proti přistěhovalcům vyniká bojovností zvláště kmen Matabelců, kteří neváhají jít s bělochy do nelítostných střetů.
V africké buši mezi nalezištěm diamantů a bývalou bájnou říší vládce Monomatapy to vře. Podle proroctví kněžky Umlimo nebude mír v království, kde vládne Mambo a Monomatapa. Bílý orel se snesl na kamenné orly a čeká ho boj s Černým býkem, generace bude válčit s generací.

ondrasek
  14. 9. 2015, 21:18
Ani druhý díl ságy rodu Ballantyneů mi nikterak neučaroval. Asi proto, že je v něm spoustu postav a vesměs mi byly nesympatické (tak jako i v díle prvním).
Suveréně nejlepší pro mě byla první (diamantová) část knihy, popisující vypuknutí diamantové horečky a popisující vše, co se zpracování diamantů týče.
Pak jsem se sice lehce nudil, ale uvědomil jsem si, že v knize je i pár historicky reálných postav (Rhodes, Mzilikazi, a další) a bylo zajímavé se o nich něco dozvědět (posléze i pomocí Wikipedie).
Ale stejně - Courtneyovci, ti to uměli jinak rozpálit. (tim myslím líp).
Hazakiros
  4. 11. 2013, 15:03
Skvělý popis dolování diamantů, jejich prodeje, podvody s nimi související, války mezi bílými a původními obyvateli... To vše zaručuje nezapomenutelný zážitek, při četbě druhé části osudů rodiny Ballantynových.