Město & město

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Laser-books - 2009
ISBN: 978-80-7193-283-3

Laser-books (2009) 978-80-7193-283-3 322

Když je v pozoruhodném, omšelém městě Besźel, kdesi na okraji Evropy, nalezeno tělo zavražděné ženy, vše nasvědčuje tomu, že inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení mimořádných zločinů čeká další rutinní vyšetřování. Ale s postupujícím pátráním začínají důkazy poukazovat na spiknutí mnohem podivnější a vražednější, než si vůbec dokázal představit. Netrvá dlouho a práce nejen jeho, ale i jemu blízké vystavuje nesmírnému nebezpečí. Borlú se musí vydat do jediné metropole na světě, která je stejně zvláštní jako ta jeho, přes hranici, která nemá obdoby.
Město & město, s odstíny Kafky, Philipa K. Dicka, Raymonda Chandlera a románu 1984, je detektivka dosahující závratných metafyzických a uměleckých výšek. (Založil/a: Sarinka)

Venceslao90
  20. 1. 2013, 11:47
Ne, tohle mě tedy skutečně nebavilo. Za zajímavé považuji nápad dvou měst, které se navzájem prolínají a občané každého z měst se musí řídit závaznými pravidly a snažit se druhé nevidět jinak spáchají závažný zločin. To mi přišlo jako zajímavý nápad a je celkem dobře zpracovaný, ale to je asi jediné plus. Detektivní linka je dost nevýrazná a ke konci jsem se i docela ztrácel. Za celou dobu čtení jsem se do knihy nedokázal pořádně "zažrat" a v poslední čtvrtině jsem se už skutečně nudil a stránky sjížděl rychločetbou. Miéville asi není autor pro mě.
Balu
  22. 5. 2016, 21:53
K předchozím dvěma knihám od Miévilla chovám uznání, ale tahle mě prostě dostala, nepochybně i tím, že je výrazně stravitelnější než Kraken a Ambasadov. Naprostá paráda!
Kniha je koncipována trochu netradičně - dějová (detektivní) linka zde funguje spíš jen jako takový oslí můstek, přes který autor čtenáře provází nejrůznějšími zákoutími Besźelu, města, které se současně prolíná ještě s dalším, a kde zákony nařizují to druhé město vůbec nevnímat. V podstatě máte dvě možnosti - buď na tuto hru přistoupit a pak vás kniha dostane jako mě, anebo ji nejspíš odhodíte po pár stranách. Za sebe pouze doporučuju - vytrvejte, stojí to za to :)
Ferry919
  25. 7. 2012, 14:08
Tahle knížka mě dostala. Celou dobu jsem si říkal, že to je blbina a nechápal jsem proč to čtu, ale pak jsem se dostal na poslední stránku a usoudil, že je to bomba knížka, žádnou podobnou jsem od jiného autora nečet. China je těžkej na čtení, ale když se prokoušete nakonec, stojí to za to.
jethro.tull
  12. 3. 2012, 16:33
Výborný nápad s prolínajícími se městy. Mieville je autorem bezbřehé fantazie. Jako detektivka je však tato kniha slabší, proto nedávám plný počet bodů (80 %).
mouse
  4. 12. 2014, 20:47
Po trilógii Perdido to bolo vcelku sklamanie. Pomalý rozbeh a ešte pomalšie finále. Zaujímavé nápady, ale za ostatnými Miévillovými knihami zaostáva.
Borghal
  20. 4. 2011, 12:21
Na začátek podotýkám, že jsem četl anglický originál, nesoudím tedy český překlad. Nelekejte se slov "metafyzické a umělecké výšiny" v popisu... v jádru je to vlastně docela obyčejná detektivka, která ale dostává jiný rozměr díky konceptu dvou paralelně existujících měst, jejichž občané sice vedle sebe žijí, ale obyvatelé města nesmí pod hrozbou trestu ani vnímat obyvatele a prostředí města druhého. Víc k tomu prozrazovat nebudu, jelikož zmatení touto unikátní situací tvoří značnou část přitažlivosti knihy (alespoň pro mě tomu tak bylo...).
Z knihy přímo dýchá temná dusná atmosféra omšelého města na okraji Evropy a zvědavost vám minimálně prvních pár kapitol díky úmyslně nejasným popisům nedá spočinout ("jak to sakra funguje...?"). I kdybychom ignorovali ostatní prvky, už jen kvůli nápadu a způsobu zpracování dvou paralelních měst stojí Město & město za přečtení.