Prioritaire. Praha - Paříž

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nakladatelství Lidové noviny - 2013
ISBN: 978-80-7422-228-3

Nakladatelství Lidové noviny (2013) 978-80-7422-228-3 189

V dnešní čím dál rychlejší a uspěchanější době se psaní dopisů stává vzácností. Zprávy si sdělujeme prostřednictvím emailů či sms spíše v holých větách, na nějaké zamyšlení, zastavení, úvahu, dojem či pocit nějak nezbývá čas. A možná je to škoda…

Francouzka Anne žijící v Praze a Češka Lenka žijící ve Francii využívají psaní dopisů nejen jako prostředek vzájemné komunikace, ale i vlastního poznávání neznámé země, jejich zvláštností i stejností, radostí i problémů. Z dopisů Anne se dozvídáme mnohdy věci velmi překvapivé a neobvyklé, které nám domorodcům nijak zvláštní nepřipadají, a uvědomíme si je až pohledem překvapeného cizince. A podobně z pohledu Lenky z Francie naopak zjišťujeme, kolik toho v běžném životě může mít cizí země s tou naší společného.

Dopisy jsou časově zarámovány pobytem Anne v Praze od roku 1993 do roku 2011, kde společně s manželem provozovali oblíbené mezinárodní knihkupectví U Knihomola v Mánesově ulici. (Založil/a: al-ma)

Makulenka
  23. 5. 2016, 9:31
Dopisování Češky žijící v Paříži a později na venkově v Provence a Francouzky žijící v Praze zachycují změny na začátku 90.let až prakticky k současnosti. Pár zajímavých poznámek k politickému vývoji - i k nátuře obou národů se našlo, jinak je to spíš prostě takové dopisování si o každodenních "starostech a radostech".
elly88
  20. 10. 2016, 21:40
Oddechové čtení, které přibližuje život v přelomové době plné směn. Pro mě osobně jsou zajímavé pasáže, z nichž se čtenář dozvídá, jak se Praha postupně měnila... A také se jedná o poměrně trefný náhled na "národnostní nátury".