Dáma z Růže

Podtitul: Historický román z období války růží

Originální název: Lady of the Roses

Brána - 2013
ISBN: 978-80-7243-635-4

Brána (2013) 978-80-7243-635-4 360

Mladičká Isobel, chráněnka anglické lancasterské královny Markéty z Anjou, je vášnivá, odvážná a velice krásná, a proto nemá o ctitele nouzi. Ona však hluboce miluje sira Johna Nevilla z tábora Yorků, i když tuší, že bude obtížné získat královnino požehnání. Je téměř zázrak, když královna svolí, aby se Isobel provdala za úhlavního nepřítele, třebaže za to Neville musí zaplatit veliké peníze. Všude kolem milenců zuří nelítostná válka, která obrací bratra proti bratrovi a zanechává po sobě města a vesnice srovnané se zemí. To však lásku Isobel a Johna ještě víc posiluje. Isobel odmítá sedět se založenýma rukama, když se její manžel zapojí do válečné vřavy. Využívá své chytrosti, a dokonce i přestrojení. Jenom velká láska manželům pomůže přežít krvavé tažení vévody z Lancasteru na Londýn, nenávist královny Markéty a kroky Isobelina strýce Johna Tiptofta, za něž si vysloužil přezdívku Řezník Anglie. Nemají strach, že se poraní o trny Rudé či Bílé růže… Zejména čtenářky jistě potěší příběh velké lásky odehrávající se v jednom z nejkrutějších období anglické historie. (Založil/a: Kůstka)

Sandra Worth Sandra Worth
*1954

Lillian Bann
  3. 10. 2013, 23:07
Přenádherná kniha, ze začátku pozvolné seznámení s postavami dějin, ale již v akci - nicméně v době, když ještě vztahy nebyly úplně vyhrocené - to pomohlo následné orientaci v ději a ve zvratech, skvěle vykreslené události nelehké doby Anglie tak, že si zapamatujete, co se událo a kdo u toho byl. Vypravěčský talent, dokonalé vykreslení prostředí a krajiny s dojemným příběhem lásky hlavní hrdinky a Johna Nevilla je přesně to pravé pro moje chuťové buňky. Nejdříve jsem se bála, že to bude jen sladký románek s pár rádoby fakty, ale to jsem se naštěstí spletla. Těším se, až se k nám dostane překlad dalších autorčiných děl.