Originální název: Le Cercle de Famille

Práce - 1969

Práce (1969) 192

Román je obrazem složitého vnitřního vývoje mladé hrdinky,zručně zpracovaným psychologicky podloženým pohledem do života intelektuálské, umělecké, střední a vyšší společnosti na počátku 20. století.Hlavní hrdinka Denisa se velmi těžce vyrovnává se svým vztahem k matce. Ubližuje jí jak matčino chladné pokrytectví, tak morální odsouzení společnosti. Snaží se najít vlastní cestu, zůstává však opuštěná a nakonec sama se stává obrazem své nenáviděné matky. (Založil/a: horovska)

Introvert
  3. 3. 2014, 17:17
Autor si zde dobře pohrál s čtenářovými pocity. Zpočátku máte tendence Denisu litovat nebo být s ní smutný kvůli tomu, co vidí ve své rodině, později, v její dospělosti, vás musí napadnout - proč, když si na základě vlastní zkušenosti mohla vytvořit své měřítko hodnot... Velmi zdařile napsaný příběh.
Děčínský
  1. 4. 2016, 17:27
Podle textu na obálce knihy je nosnou osnovou knihy život jedné ženy a jeho vývoj. Podle mne je to jen jakési lepidlo, které má za úkol poskytnout prostor pro mnohem závažnější téma, než je nějaký "ženský román"! Autor je znám jako levicově zaměřený intelektuál. Využívá prostor knihy pro zveřejnění svých poltických, ekonomických a společenských názorů na život ve Francii (Evropě) před II. svět. válkou. Na uměle vytvořeném okruhu osob různých názorů rozvíjí své (obecné) hodnocení událostí té doby. Jak se zdá nepředkládá žádné, konečné, soudy, ale snaží se objektivně přistupovat ke společenským problémům. Jeho snaha naznačit, že kapitalismus už svou hru prohrál, však není nijak jednoznačná. To v té době, ani nyní, není ještě zcela jasné. Jisté je, že knihy podobného námětu (Klub, H. Jaegera) mizí z knihoven, protože vyjadřují nyní nežádoucí alternativu vývoje světa. Je to ubohá snaha, která jen oddaluje sebevraždu kapitalismu a, žel civilizace na Zemi.
horovska
  20. 3. 2010, 18:26
Především celá první část knihy je velmi zajímavá. Autor rozkrývá vnímání dítěte, jeho reakce i nepochopení a první baiéry mezi dívkou a její matkou. Morálka tehdejší doby byla přísná a dnes už si ani nedokážeme představit, co znamenalo morální odsouzení rodiny pro citlivou dětskou duši. V průběhu knihy ale tempo a napětí odeznívá, autor se hodně zabývá i politickým ovzduším té doby - není to sice nezajímavé, ale trhá ti nzbytečně nit příběhu. A závěr románu pro mne byl vyloženě zklamáním. Nikoliv z toho, jak je kniha zakončena, ale proto, že mi spisovatel jako čtenáři zcela vzal iluze, nechal mne spadnout na zem a nechal mne tak...