Karel Roden

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Imagination of People - 2013
ISBN: 978-80-87685-05-1

Imagination of People (2013) 978-80-87685-05-1 176

Čím se vlastně proslavil tento v našich vodách zcela výjimečný umělec, jakým je člověkem? Odpověď na základní otázky najde čtenář v obsažné knize. Karel Roden má Českého lva, Cenu Alfréda Radoka i Cenu české filmové kritiky. Hrál po boku Roberta de Nira, Rowana Atkinsona nebo Matta Damona. Objevil se ve vedlejších, ale důležitých, rolích ve filmech Blade II, Hellboy či RocknRolla, dnes již bývalého manžela Madonny Guyeho Ritchie. O jeho účast v Království nebeském s Orlando Bloomem v hlavní roli stál Ridley Scott, režisér Vetřelce. Doma je protagonistou oceňovaných snímků jako Čtyři slunce, Alois Nebel, Lidice, Habermannův mlýn, Bathory, Hlídač č. 47, Bestiář, Oběti a vrazi, Kuře melancholik či Čas dluhů a ve velmi úspěšném televizním seriálu Terapie. U většiny z nich byl nominován na Českého lva. Při tomto výčtu by člověk čekal sebevědomého kosmopolitu, který je na své mezinárodní i domácí úspěchy náležitě hrdý a netají se tím. Ve skutečnosti je Karel Roden člověkem velmi uzavřeným, plachým, neustále pochybujícím o sobě samém. A hercem, který navenek nikdy nehraje. Hraní je totiž jen předstírání, a to on nedovede - s postavou se musí sblížit natolik, až je jí on sám…
Nerad hovoří o svém soukromí. Má punc umělce neposkytujícího rozhovory, a když už je k tomu přinucen třeba smlouvou s producentem - jako například s televizí HBO v případě seriálu Terapie - , je ochoten hovořit pouze o své roli a účinkování v projektu. Což platí o všech filmech a divadelních představeních, v nichž hraje. Spíše se rozhovoří o své další roli. Koupí barokního zámku ze 17. století ve Skrýšově na Sedlčansku totiž zatím úspěšně zachraňuje památku do té doby odsouzenou k zániku. Stojí ho to prostředky z jeho zahraničních angažmá, které ale rád investuje, protože má vztah k historickému a kulturnímu dědictví země, v níž se narodil. Jednoduše se proměňuje v hospodáře, který se stará o pole, louky, rybníky, zvířata - a hlavně koně, které miluje. Pokud mu čas dovolí, každý den vyráží na ranní vyjížďku jako kdysi dávní obyvatelé Skrýšova. Je rovněž milovníkem vína, pečuje o dva zámecké vinné sklepy. Zakládá vlastní značku Karel Roden pocházející z jižní Moravy. Své víno dodává už třetím rokem do vybraných restaurací a vinoték pro potěšení znalců. Nejsou to jeho další role. To vše je on sám. Herec Karel Roden. (Založil/a: Jamesová)

veronica 01
  22. 2. 2014, 16:17
Karel Roden mě jako osobnost fascinuje, takže když jsem se dozvěděla, že někdo sepsal jeho biografii nemohla jsem si to nechat ujít. Jaké pak ale bylo moje zklamání, když jsem zjistila, že kniha se převážně skládá z ocitovaných filmových recenzí a nebo z informací o hercích, kteří s Karlem hráli. Kniha je nejzajímavější hned ze začátku; samotný prolog dále pak první kapitola nazvaná Pátá generace, kde se na téma Karel Roden člověk dozví nejvíc (kořeny jeho jereckého rodu, výpovědi kolegů, začátky v divadle, první role...). Pak dlouho nic zajímavého, kniha je stavěná hlavně na recenzích nebo informacích, které se Rodena až tak netýkají. Zajímavá je zde výpověď Karla Rodena o natáčení filmu 15 minut. Kniha se mi zdála lepší až ke konci, kdy jsem se dostala k sedmé kapitole s názvem Tak trochu jiná historie, kde se autorka zabývá natáčením snímků Bathory, Hlídač č.47, Habermannův mlýn a Lidice. Krásně sepsané, jen si autorka mohla odpustit delší líčení osudů Alžběty Bathoryové (od toho jsou zase jiné knihy). Nejvíce ze života Karla Rodena se člověk dozví paradoxně až na konci knihy v jejím epilogu. Kdyby autorka celou dobu knihu psala tak, jak napsala její epilog, bylo by to o mnoho lepší a rozhodně záživnější. Hodně mi mrzí, že zde je jen malá zmínka o seriálu Terapie, ke kterému Karel Roden poskytl spoustu rozhovorů, a tak by bylo rozhodně o čem psát. Jako plus bych třeba uvedla krásnou obrazovou přílohu, která je uprostřed knihy a také černobílé fotografie, které oddělují skoro všechny kapitoly. Celkově bych řekla, že je to Rodenova biografie, ale tak trochu bez Rodena.