Říše kamenného sokola

Originální název: A Falcon Flies

Alpress - 1999
ISBN: 80-7218-207-2

Alpress (1999) 80-7218-207-2 464

První kniha série Sága rodu Ballantyenů.

První díl tetralogie osudů rodu Ballantyne začíná v roce 1860 v Africe nad obratníkem Kozoroha. Otrokářské lodě brázdí naplno Atlantský oceán a kolem mysu Dobré naděje proplouvá Indickým oceánem na sever až k ostrovu Zanzibar. Zde nakládají nešťastné oběti, ulovené Araby či vydané vlastním kmenem, za tučné zisky. Otroky přepravují do Ameriky, zatímco Angličané se už snaží prosazovat lidskost a podobné obchodníky chytají. Hlavní proud lapených ubožáků postupuje k moři z nitra země, z neznámých černošských království, rozložených na území, jímž protéká čtvrtá největší africká řeka Zambezi. Tam se rozkládá bájná říše náčelníka jménem Monomatapa. A tam také doktorka Robyn Ballantyneová začíná svou dobrodružnou pouť do nitra horké Afriky. Spolu s bratrem hledá otce, který v těchto končinách založil misii - není však známo, kde přesně a v jakých podmínkách pracuje. Sourozenci postupují proti karavanám s otroky, mířícím k pobřeží Indického oceánu. Cestu plnou dobrodružství zahaluje navíc tajemství věštby kmenové kouzelnice; ta tvrdí, že v zemi mír nebude, pokud sokol nenalezne klidu (jde o sošku sokola z mastku, kterou kdysi dávno opracovali původní obyvatelé této krajiny).

ondrasek
  14. 9. 2015, 11:53
Knížka se mi líbila. Afrika, dobrodružství a silné téma o otroctví. Malou výtku mám jen k obsazení hlavních hrdinů - ti jsou hned čtyři a zastak úplně sympatický mi z nich nebyl nikdo. Nejvíc ale asi ten nejzápornější z nich - kapitán otrokářské lodi. Těším se na další díly této ságy.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 15:00
Smithova znalost historie Afriky mu umožňuje velmi poutavě o ní psát. Sága rodu Ballantynů začíná velice zajímavě a konec prvního dílu téměř donutí čtenáře jít pro další.