Chřiby

Chřiby

Podtitul: Hledání hrobu sv. Metoděje

Originální název: Chřiby - Hledání hrobu sv. Metoděje

V roce 1932 rozvířila poklidnou hladinu života v obcích pod Chřiby zvěst, že v trati Hroby nedaleko Stupavy byl objeven hrob sv. Metoděje. V místě, které označila vizionářka Klementina Maštalířová, sice nebyly nalezeny lidské ostatky, ale několik částí kamenné desky s nápisem, který sděloval, že jde o náhrobní desku věrozvěsta. Historii tohoto objevu mapují v nové knize autoři Bořek Žižlavský a Vlastimil Kořínek. Knížka Chřiby – Hledání hrobu sv. Metoděje je 7. svazkem populární edice Chřiby záhadné a mytické. Autoři v ní neopakují jen známá fakta, ale přinášejí nové, dosud nepublikované prameny, citují nálezové protokoly, názory odborníků i laických badatelů, stanoviska potomků Klementiny Maštalířové. Celou událost zasazují do širších souvislostí hledání věrozvěstova hrobu, kupř. na Velehradě, na hoře sv. Klimenta, ve Starém Městě, v Sadech u Uh. Hradiště, v Kunovicích, Nákle, Znojmě apod. Čtenář tak vůbec poprvé dostává do rukou knížku, která jej provádí všemi epizodami a peripetiemi jednoho z nejzajímavějších otazníků naší historie. (Založil/a: alča87)