Strach

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

xPrint - 2013
ISBN: 978-80-87702-10-9

xPrint (2013) 978-80-87702-10-9 484

Klára nechtěla vlastně nic neobyčejného. Jen mít dobrou, zajímavou práci, děti, rodinu, otevřenou perspektivu. Ale ač o to velmi usiluje, její život se stáčí pořád někam jinam, než by si přála. Kdysi jí poškodilo zdraví dlouhodobé podávání nevhodných léků. Když už se konečně zdá, že by se mohla ze všech stínů minulosti vymanit a následky překonat, přichází chronická nemoc a Klára je tvrdě konfrontována se současnou realitou, nejen ve zdravotnictví. Navíc se postupně stává předmětem nenávisti, jejíž kola se stále silněji roztáčí. Klára se tomu všemu snaží čelit. Bojuje o své zdraví, důstojnost, právo na obyčejný, ale plný život. Naštěstí nezůstává sama, nechybí jí láska a podpora jejího manžela Radka. Přesto se dostává do stále těžší situace.
Rozsáhlá společenská freska ze současné České republiky s reminiscencemi do nedávné minulosti, doby Klářina dětství i dospívání. Prostředí mateřské školy i zařízení pro staré lidi. Hlubší souvislosti s celkovým děním. Život tak, jak běží. Všichni jsme součástí jednoho velkého kolotoče zvaného lidská společnost. A nestačí mít odvahu, opakuj si s námi, voda nemá podlahu, řeka nemá trámy… (Založil/a: Keatin)

olla
  17. 11. 2015, 9:09
Tahle hloupá obžaloba našeho zdravotnictví mě tedy dojala a zároveň pěkně naštvala. Nepamatuji si, že by mi kdy nějaká hlavní hrdinka byla tolik nesympatická a odporná jako tahle věčně ukřivděná blbka Klára. Rozhodně nevěřím, že by všichni lékaři v celé Praze měli za cíl nechat nebohou Kláru chcípnout ("všichni jsou to svině, svině, svině, chtějí mě nechat chcípnout a sami si budou žít královsky, oni mě zabijou, zabijou, zabijou, ty svině, svině"). Nebohá Klára viní ze svého špatného zdravotního stavu snad celou zeměkouli, svině lékaře, svině sousedy, které nenávidí, zkorumpované úřady, všude jen protekce, svinstvo atd., jako by byla snad jediná na planetě, která dostala černý kašel a která je bezdětná, má blbý byt, kde je v létě horko a v zimě zima, do práce musí dojíždět, na dovolené vždy dostane nejhorší pokoj... Přitom má sama vlastního másla na hlavě až dost a vše, co kritizuje, se nerozpakuje zároveň i využívat - zaměstnání z protekce, drahé léky z protekce... Svině jsou i spolupracovníci jejího manžela, kterým vadí, že místo v 6 hod. chodí do práce v 10, jelikož ji ráno musí obskakovat (jsou to svině a ty bys mě nechal chcípnout, jen aby ses zalíbil šéfíkům a náhodou tě nevyhodili, jo tak ono je to nezajímá a mě zas nezajímají oni?). Penízky ovšem chce, vždyť ji manžel musí živit a určitě má už nyní svatozář. Některé pasáže jsou tak nevěrohodné a blbé, že až úsměvné. Hned deset zubařů (ne jeden nebo dva, ale rovnou deset) by chudinku Klárku připravilo o zuby, protože jsou to svině a neléčí a nespravují jí zuby podle jejích představ. Ty svině prostě chtějí, aby se jí všechny zuby zkazily a oni jí mohli vnutit drahé implantáty. No děs.Toto veledílo má ještě dvě další pokračování, to poslední s názvem Cukr má 600! stránek a je úplně o ničem, jako ta dvě předchozí, prostě 600 stránek nadávek, nenávistí, ukřivděnosti atd. Klářina nenávist k lékařům zde je již úplně patologická, slovo svině se opakuje na každé stránce a všichni ji chtějí nechat chcípnout (jaksi jsem nepochopila PROČ), její praktik, imunolog, plicní lékař, lékař z ORL, nikdo ji nechce léčit a když už, tak blbě, jen aby chcípla... Chudinka Klára totiž onemocní cukrovkou II. typu, samozřejmě opět jako jediná na zeměkouli a navíc tak strašně mladá (45 let) a samozřejmě za to můžou ty svině lékaři. Navíc nemůže nosit žádné boty, všechny jí jsou malé i ty, které si nechá šít na zakázku (nejspíš má mezi prsty žabí blány, jinak to neumím vysvětlit). Pokud autorka chtěla ve svých dílech vzbudit ve čtenářích s hrdinkou soucit, tak alespoň u mě se jí podařil naprosto opačný efekt. A nejvíc mě pobavil termín "rozdávila se".

Také korektor se v těchto dílech vyřádil. V žádné knize jsem nenašla tolik pravopisných chyb jako zde - nenechá se odbít, venčili psi, dělají z nás voli, nemohla se umít a spousta dalších.
veronikap
  12. 5. 2014, 20:00
Nechapu, jak je nekdo schopnej roztahat na 350 stranek pribeh, kterej by clovek rekl dvema dvetama. Knizka bez absolutniho posunu v deji.