Krajky, výšivky, stuhy, prýmky

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Nakladatelství Lidové noviny - 2004
ISBN: 80-7106-668-0

Nakladatelství Lidové noviny (2004) 80-7106-668-0 220

Krajky, výšivky, prýmky, porty, stuhy, šňůry a střapce jsou tématem dalšího svazku z edice Dějiny odívání. Autorky nás přesvědčují, že to, co vnímáme jako oděvní doplněk, má svou historii, uměleckou hodnotu a nezpochybnitelnou krásu a tvoří nedílnou součást našeho odívání v celém průběhu věků.
Svazek se zabývá poněkud nesourodou množinou oděvních součástí a doplňků, do níž zahrnujeme krajky, výšivky, prýmky, porty, stuhy, šňůry a střapce. Sledujeme technologický i výtvarný vývoj uvedených textilií a jejich uplatnění od starověku po současnost. Jednotlivé formy jsou dokumentovány na barevných a černobílých vyobrazeních a fotografiích. Malý slovníček textilií vysvětlující jednotlivé pojmy textem i kresbami napomůže čtenáři k lepší orientaci. největší pozornost je v knize věnovaná kultivované krajce jako evropskému fenoménu, který se vyvinul do respektovaného uměleckořemeslného oboru. (Založil/a: Keatin)