Zbraňové systémy a jiné články

Zbraňové systémy a jiné články

Dialog - 2013
ISBN: 978-80-7424-057-7

Dialog (2013) 978-80-7424-057-7 224

Nikola Tesla zůstává i 70 let po své smrti nejtajemnějším vědeckým géniem. Co vynalezl a zrealizoval, to by naplnilo životy několika nadprůměrných objevitelů. Svou mimořádnou vědeckou autoritou přispěl například k celosvětovému zavedení střídavého proudu. Jako první se pokusil o vyslání laserového paprsku. S největší vášní se však věnoval vynalézání a konstruování vojenské techniky. Byl si zcela jist, že války budou v budoucnu vedeny se vzrůstající ničivostí a brutalitou. Před první světovou válkou se obával německého militarismu, „žlutého nebezpečí“, bouřících se ruských mas, britské nadvlády nad oceány, ale i americké finanční síly. Byl si jist, že právě z těchto důvodů k odzbojení nikdy nedojde. Zkonstruoval kulovitý terminál a vakuovou trubici k vystřelování částic s ničivým efektem, takzvaný paprsek smrti. Vytvořil model ponorky s dálkovým ovládáním, poháněnou elektromotory, a se vzduchovými torpédy pohybujícími se rychlostí 30 metrů za sekundu. Vyvinul zařízení, jímž bylo možné vyslat signály na Mars. Přesvědčoval americkou vládu, aby vedla mořské bitvy prostřednictvím tlakových vln. Tlakovou vlnu hodlal vytvořit s pomocí výbušniny, kterou by robot odpálil na potřebném místě. Vlna by pak spolehlivě ničila nejen jednotlivé lodě, ale i celé válečné flotily. Navrhl elektromotory pro válečné lodi s 25% úsporou energie. V průběhu první světové války konstruoval radar, jenž spolehlivě identifikoval kovové předměty pod vodní hladinou. Teslovy vynálezy vzbuzovaly nadšení a úžas, ale také nežádoucí pozornost. Tesla byl desítky let sledován a hlídán FBI. Zneužití jeho vynálezů mohlo být pro lidstvo nebezpečné. Tesla však byl příkladný humanista a mimořádně skromný člověk. Věda by neměla smysl, pokud by nebylo jejím cílem lepší lidstvo, napsal. Publikaci Zbraňové systémy předcházelo vydání dvou knih Nikoly Tesly Můj životopis a moje vynálezy a Moje experimenty a patenty. K vydání se připravuje čtvrtý svazek Moderní medicína. (Založil/a: alča87)

Nikola Tesla Nikola Tesla
*10.07.1856 - †07.01.1943

zelmi
  14. 1. 2014, 15:45
Jedná se o sebrané články, která zahrnují 4 části - z vojenské technologie, vědecké teorie, různé vynálezy a životopisné články. Mezi články nenajdeme nic specifického a vynálezy zůstávají stále záhadou. Co mne ale pobavilo, byla jistá naivita se kterou Tesla přistupoval k takovým velkým světovým hybatelům jako byl Westinghouse či Morgan.