Světlé dny

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-687-7

Host (2013) 978-80-7294-687-7 400

Vteřiny, jež změní život navždy.

V malém městečku na jihu Německa prožívá děvčátko Seri světlé dny svého dětství: dny, které tráví v zahradě u své kamarádky Aji, pocházející z maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v chatrči na kraji města.

Jenže tento zdánlivě idylický svět dětství v šedesátých letech dvacátého století má takřka neviditelné kazy: Serin otec zemřel krátce po jejím narození a Ajin otec, který vystupuje v cirkuse jako akrobat na visuté hrazdě, přijíždí na návštěvu jen jednou do roka. Karl, společný kamarád obou dívek, zase přišel o mladšího bratra, který jednoho jarního dne nastoupil do cizího auta a nikdy se už nevrátil.

Matky své děti provádějí proudy i mělčinami jejich dětství a učí je, že ze života nemusejí mít strach a že je třeba vrhnout se do něj naplno. Zsuzsa Bánková vypráví příběh tří rodin a provází své mladé hrdiny celou první půlí jejich života. Když Seri, Karl a Aja odjedou studovat do Říma, jejich přátelství je podrobeno náročné zkoušce.

Světlé dny jsou knihou o přátelství a zradě, o lásce a lži, o minulosti, která jen postupně odhaluje svá tajemství, a o vteřinách, jež nám navždy změní život. (Založil/a: Jamesová)

Zsuzsa Bánk Zsuzsa Bánk
*24.10.1965

togaf
  27. 11. 2013, 14:41
Světlé dny se čtou lehce, čas v nich plyne líně, jako o letních prázdninách. Je to neuvěřitelně milá knihu, která postupem děje získává na vážnosti tématy, která řeší. Chtěla bych se projít po Évině zahradě, posedět pod Karlovou lípou a přejít můstek nad vlčími máky a jít se koupat do jezírka, kam Aja spadla i s kolem.
Pihtipudas
  3. 12. 2013, 11:21
Kniha, kterou se mi těžko hodnotí. Nejsem si totiž jistá, jestli se mi líbila, nebo ne. Možná to zní zvláštně, ale ta kniha zvláštní je. Má silný příběh, který čtete jedním dechem a čekáte, co přijde. Bez dialogů, bez prudkých zvratů - to je možná to, co mi chybělo. Pořád jsem čekala, kdy to přijde. Až jsem dočetla, došlo mi, že "to" přicházelo pořád, celou tu dobu, co jsem četla, jen jsem si to neuvědomovala. Zezačátku je příběh příjemným až snovým návratem do dětství, ale postupně se "Světlé dny" hlavních hrdinů začínají zatěmňovat. Bánková vše popisuje nenásilně, lehce, pomalu a nenápadně. Až knihu dočtete, všechno vám dojde. A mně to teď možná taky došlo - líbila se mi.
Illaa
  7. 6. 2015, 20:39
Mě kniha vůbec nezaujala. Zdlouhavé povídání v nekonečných souvětích, kdy na mnoha místech ztrácíte ponětí o hlavní myšlence rozsáhlého zamýšlení autorky. Běžný životní příběh je až tak moc rozvedený do docela nudných detailů. Knihu jsem bohužel dočítala jen z přesvědčení, že knihu nikdy neodkládám nedočtenou.