Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Světlé dny

68%
3 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Světlé dny
Autor:
Originální název: Die hellen Tage
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nejnovější vydání:
Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-687-7
Počet stránek: 400
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 9x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 37x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2013) 978-80-7294-687-7 400

Vteřiny, jež změní život navždy.

V malém městečku na jihu Německa prožívá děvčátko Seri světlé dny svého dětství: dny, které tráví v zahradě u své kamarádky Aji, pocházející z maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v chatrči na kraji města.

Jenže tento zdánlivě idylický svět dětství v šedesátých letech dvacátého století má takřka neviditelné kazy: Serin otec zemřel krátce po jejím narození a Ajin otec, který vystupuje v cirkuse jako akrobat na visuté hrazdě, přijíždí na návštěvu jen jednou do roka. Karl, společný kamarád obou dívek, zase přišel o mladšího bratra, který jednoho jarního dne nastoupil do cizího auta a nikdy se už nevrátil.

Matky své děti provádějí proudy i mělčinami jejich dětství a učí je, že ze života nemusejí mít strach a že je třeba vrhnout se do něj naplno. Zsuzsa Bánková vypráví příběh tří rodin a provází své mladé hrdiny celou první půlí jejich života. Když Seri, Karl a Aja odjedou studovat do Říma, jejich přátelství je podrobeno náročné zkoušce.

Světlé dny jsou knihou o přátelství a zradě, o lásce a lži, o minulosti, která jen postupně odhaluje svá tajemství, a o vteřinách, jež nám navždy změní život. (Založil/a: Jamesová)

(více)  

Štítky

více  
Zsuzsa Bánk Zsuzsa Bánk
*24.10.1965

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

togaf
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 11. 2013, 14:41
Světlé dny se čtou lehce, čas v nich plyne líně, jako o letních prázdninách. Je to neuvěřitelně milá knihu, která postupem děje získává na vážnosti tématy, která řeší. Chtěla bych se projít po Évině zahradě, posedět pod Karlovou lípou a přejít můstek nad vlčími máky a jít se koupat do jezírka, kam Aja spadla i s kolem.
Pihtipudas
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 12. 2013, 11:21
Kniha, kterou se mi těžko hodnotí. Nejsem si totiž jistá, jestli se mi líbila, nebo ne. Možná to zní zvláštně, ale ta kniha zvláštní je. Má silný příběh, který čtete jedním dechem a čekáte, co přijde. Bez dialogů, bez prudkých zvratů - to je možná to, co mi chybělo. Pořád jsem čekala, kdy to přijde. Až jsem dočetla, došlo mi, že "to" přicházelo pořád, celou tu dobu, co jsem četla, jen jsem si to neuvědomovala. Zezačátku je příběh příjemným až snovým návratem do dětství, ale postupně se "Světlé dny" hlavních hrdinů začínají zatěmňovat. Bánková vše popisuje nenásilně, lehce, pomalu a nenápadně. Až knihu dočtete, všechno vám dojde. A mně to teď možná taky došlo - líbila se mi.
Illaa
20% 20% 20% 20% 20%
  7. 6. 2015, 20:39
Mě kniha vůbec nezaujala. Zdlouhavé povídání v nekonečných souvětích, kdy na mnoha místech ztrácíte ponětí o hlavní myšlence rozsáhlého zamýšlení autorky. Běžný životní příběh je až tak moc rozvedený do docela nudných detailů. Knihu jsem bohužel dočítala jen z přesvědčení, že knihu nikdy neodkládám nedočtenou.