Evoluce svým vlastním tvůrcem

Evoluce svým vlastním tvůrcem

Podtitul: Od velkého třesku ke globální civilizaci

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Prostor - 2014
ISBN: 978-80-7260-294-0

Prostor (2014) 978-80-7260-294-0 576
Prostor (2013) 978-80-7260-276-6 576

Kniha Miroslava Veverky představuje co do šířky a hloubky zcela ojedinělou syntézu současného stavu vědeckého poznání, a to jak v oblasti přírodovědy, tak i humanitních věd. Autorovým východiskem je teorie evolučních vrstev, která se týká nejen vývoje živých organismů, ale i anorganické přírody, celého časoprostorového univerza. Každá nižší vrstva je předpokladem vrstvy vyšší. Časově i logikou svého uspořádání na sebe navazují, zároveň je však každá vrstva specifická, není plně determinována tou předchozí. Proto může autor plynule postupovat od výkladu světa elementárních částic a kvantové fyziky až k lidské kultuře a civilizaci.
Autorův přístup je ovšem ryze nespekulativní, teorie vrstev mu slouží jako východisko a osnova výkladu. Každá vrstva, které se postupně věnuje, je ve své evoluci a struktuře popsána na základě nejnovějších vědeckých poznatků a teorií. Miroslav Veverka dokáže čtivým a poutavým způsobem vyložit kvantovou mechaniku či kosmologii stejně, jako třeba termodynamiku, biochemii, genetiku a na ní navazující etologii, antropologii až po informační revoluci a sociální svět. Jeho kniha podává spolehlivý a encyklopedický obraz současného stavu vědění prakticky ve všech odborných disciplínách, avšak jejím hlavním cílem je toto vědění celistvě uspořádat, vnést do něj řád a širší smysl.
Velkou předností knihy je čtivý jazyk bez ezoterického vědeckého žargonu. Čtenář má možnost sledovat dvojí, takřka dobrodružný příběh, nad nímž se mnohdy tají dech – jednak samu evoluci bytí od velkého třesku po naši globální civilizaci, jednak díky četným exkurzům do dějin vědy a vědeckých objevů i příběh vědeckého poznávání reality. Knihu ocení jak znalci z nejrůznějších vědních oborů, tak zájemci z řad široké veřejnosti.

„Stalo se mi snad jen třikrát nebo čtyřikrát, že jsem nad rukopisem nováčka užasl, jak je originální, působivý a odborně na výši.“ „Téměř neustále jsem se dozvídal o nových poznatcích z oborů, v nichž jsem sám naprostý laik, a tedy fakticky dokonale průměrný čtenář tohoto fascinujícího spisu.“ „Šíře záběru autora bere dech a celkové pojetí je aspoň z mého pohledu jedinečné; s ničím podobným jsem se v naší literatuře nesetkal.“
RNDr. Jiří Grygar, CSc.

„Kniha Miroslava Veverky je velkorysý pokus o syntézu současného stavu vědy a vědeckého poznání, který se snaží překlenout protiklad „dvou kultur“, přírodovědné a tzv. humanitní.“ „Šíře jeho zájmů a znalostí je obdivuhodná a dokáže ji čtenáři zprostředkovat čtivým a zajímavým způsobem, protože se obejde bez ezoterické terminologie, aniž zkresluje.“ „Je téměř neuvěřitelné, že autor dokáže vyložit kvantovou mechaniku stejně přesvědčivě jako genetiku a na ni navazující obory: lorenzovskou etologii, antropologii se základy v paleontologii až k emergenci homo symbolicus a informační revoluci a sociálnímu světu.“ „Stručně lze tedy říci, že jeho kniha podává spolehlivý obraz současného stavu vědění prakticky ve všech odborných disciplínách, ale jejím hlavním cílem je toto vědění uspořádat způsobem, které vnáší řád do jeho roztříštěnosti a dává širší smysl teoriím.“
Prof. PhDr. Miroslav Petříček, CSc.

„Miroslav Veverka dokázal obsáhnout a zpracovat v jednom svazku velmi širokou tematiku. Doufám, že tento integrující text mnohé zvídavé čtenáře zaujme.“
Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.

www.kosmas.cz (Založil/a: Keatin)

Hledající
  1. 10. 2015, 20:29
„Právník nastudoval celý svět“. Tak začíná jedna z recenzí na výše uvedené dílo. Ve svém životě jsem poznal dva právníky, kteří se minuli povoláním, a díky tomu hodně ovlivnili můj život a hloubku poznání o světě současném i minulém. Prvním byl na základní škole Vojtěch Zamarovský, díky kterému jsem si zamiloval Egypt a dějiny Blízkého východu, dosud si schovávám jeho třaslavou rukou podepsanou knihu „Bohové a králové starého Egypta“, a bylo mi i ctí v jeho konci života o něj pečovat na nemocničním lůžku. Druhým je právě Miroslav Veverka, který je prostě fenomén. Jak může někdo, jehož profesní obor je (alespoň podle mě) poměrně úzce zaměřený, mít tak hluboké znalosti prakticky o všem, co se týká existence „všehomíra“ ? Nešídí snad věnování se své profesi ? Myšleno samozřejmě v legraci.. ještě že mám díky svému studiu a oboru ještě ucházející znalosti z chemie, biologie / genetiky, trochu i fyziky (i když se učíme, abychom postupně vše zapomněli, ach jo), díky čemuž jsem aspoň trochu schopen držet krok s tímto vědomostním „nášupem“. A to je autorova prvotina.. osobně mě velice zaujala pasáž o singularitě, ať myšleno kosmologické či filozofické (existence / neexistence Boha), naopak jsem se prokousával pasážemi o dualitě (psáno perfektně, ale jak říkám, spousta textu je pro mě obsahově naprosto nová), přesto jsem se ani jednou nepřistihl, že bych to vzdal, naopak, byl jsem a pořád jsem jak uhranutý. Tato kniha je jako dlouho hledaná „teorie všeho“, která prostě skloubí vše do jednoho smysluplného celku a vám dá možnost „být u toho“. Drobnou poznámku bych měl ke kapitole o antropologii, kde jsem měl jen pocit, že asi nevyznělo z knihy jasně, že neandertálec není přímý předchůdce člověka, ale nejspíše souběžná vývojová linie, která se s Homo sapiens setkala, a dost si konkurovala ..no, a nakonec jsme vyhráli my - lidé (což možná pro současný okolní svět přírody zas taková výhra není, že). A tak bych mohl pokračovat dál.. prostě fascinující, poutavé, hluboké čtení, opět jedna z knih, po jejichž přečtení lituji, že moje kapacita paměti je malá a časem, co se neobnovuje, mizí.. proto doporučuji každému ji mít natrvalo ve své knihovně.