Skrýš

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Moba - 2013
ISBN: 978-80-243-5249-7

Moba (2013) 978-80-243-5249-7 416

Jan Hauger, devětadvacetiletý učitel, přichází pracovat do mateřské školky v jednom větším městě na západním pobřeží Švédska. Mýtina ale není běžná školka - sousedí totiž s psychiatrickou Klinikou svaté Patricie, jíž se mezi lidmi říká Svatá Psycho, zvláštním zařízení s ostrahou, kde jsou internováni psychicky narušení pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi jsou i rodiče dětí z Mýtiny. Smyslem pobytu dětí ve školce je, aby jim byl s rodiči umožněn kontakt. Jedním z Janových pracovních povinností je eskortovat děti podzemním tunelem, který školku a kliniku spojuje. Jan je schopný pedagog, který ovšem leccos tají - například to, proč tolik stojí o místo právě v Mýtině, nebo to, k čemu došlo o několik let dříve, kdy šel se skupinou dětí ze školky, v níž tehdy působil, na procházku do lesa a při návratu mu jednou z nich chybělo. (Založil/a: Magyana)

vladislaus
  6. 4. 2014, 10:17
Tato kniha se čte opravdu rychle, těch 400 stran přečtete za pár hodin. Plný počet hvězd nedávám, ale určitě si od tohoto autora přečtu další knihu.
Lecter
  20. 8. 2015, 16:09
Zase setkání s novým autorem.Pěkné to bylo,napínavé.Tak nějak jsem si Jana oblíbila a čekala,jakou má noční můru.No a pak...Určitě bych si přála jiný konec.Líbilo se mi prostředí,obsah no a vlastně i ten závěr musel být.
Venceslao90
  12. 3. 2014, 10:42
Hezké :) Stejně jako Smršť, ani Skrýš bych neoznačil za detektivku, ale spíše jako thriller. Přiznám se, že ze začtáku jsem měl trochu problém zvyknout si na úspornější styl autorova psaní a na hlavní postavu, která byla na začátku pro mě dost nesympatická. Vždycky jsem přečetl jen pár stránek a knihu odložil. Ve čtvrtině se to zlomilo, všechy příběhové linie do sebe začaly hezky zapadat a já si knihu užil až do konce. Už dlouho jsem nečetl tak členitý a dobře vymyšlený příběh, který by byl ale čtenáři servírován tak, že vždycky ví, co se děje. Závěr mě překvapil, čekal jsem, že to skončí trochu jinak. Každopádně je malinko otevřenější, což každému nemusí sedět. Ne na všechny otázky dostanete odpovědi a něco si budete muset zkrátka domyslet. U mě je to ale tentokrát za plný počet.
Potulný mnich
  1. 5. 2013, 22:24
V téhle knize se čtenář dozví kam až může člověka dohnat strach, samota, pomsta a snad i první láska.... Kniha byla velice čtivá a ke konci příběhu mi běhal mráz po zádech, ne strachem, ale jaká ironie osudu může potkat hlavní postavu příběhu.
Adri-Anna
  3. 11. 2015, 16:58
Nevím jak to říct, ale něco tomu chybělo :-( nemělo to tu pravou severskou příchuť. Prospělo by osekání nudnější poloviny a víc rozvinout až moc stručný konec, který teprve zaujal.
...a ten závěr, hmm doják jak z červené knihovny :-))
orisi
  17. 1. 2014, 12:27
Tímto příběhem se Johan Theorin zapsal do mé paměti . Přečetl jsem od něho dvě knihy , každá má svůj styl . Mám vymeteno …... ještě nepřešel silný orgasmus z četby ! Krásně popsané pocity a myšlenky postav . Nemůžete jim nefandit i když jsou záporné . Těším se na další knihy .
venison
  22. 10. 2014, 23:22
Na můj vkus moc rozvleklé a plné omáčky.. Příběh hodně vykonstruovaný a přitažený za vlasy.. Mám ráda zběsilejší, temnější a tvrdší thrillery.. Tady jsem dlouho dopředu "věděla" jakým směrem se bude příběh odvíjet.. Vcelku čtivě napsané, ale bohužel asi ne můj šálek kávy..
DanielOsbourne
  5. 3. 2014, 21:45
Moje první zkušenost s Theorinem a musím říct, že nelituju. Vytvořit tak propracovaný psychologický román dá práci a autor se nebojí dát ještě na posledních pár stránek pořádný zvrat, který otřese celou knihou. Sice co si budeme nalhávat, i když jsem většinu knihy přečetl v noci a v noci jí i dočetl, tak nebudu mít sebemenší potřebu spát s rozsvíceným světlem, jak slibuje jedna z recenzí na zadní obálce knihy, ale rozhodně budu před usnutím přemýšlet na Janem Haugrem, Alicí Rami a příběhem, který se celou knihou krásně linul. Opravdu velmi čtivá kniha zajímavá jak příběhem, tak skvělým stylem psaní. Osobnost a minulost Jana Haugra je krásně popsána ve třech období jeho života a všechny tyto pasáže jsou místy až mrazivé. Trochu otevřený konec mi moc radost neudělal, ale aspoň zbývá naděje, že se třeba někdy objeví pokračování příběhů z okolí Mýtiny a Svaté Psycho.
Kebab Bursa
  26. 8. 2014, 18:15
Po Smršti a Mlhách Ölandu, což je už taková severská klasika, jsem byl překvapen, že se Theorin vydal spíše ve stopách Kinga a napsal děsivý horor. Buhužel, zatímco King mě kdysi upoutával k posteli na hodiny, možná dny, tentokrát mi trvalo dobrých dvě stě stran, než jsem se začetl. Pak ale přišly grády, možná až příliš divoké zvraty. Vše rozjeté, spousta otázek nezodpovězených a já v ruce žmoulal už jen poslední čtyři stránky. Chtěl bych víc ... A o čem to celé je? Magor, kdysi šikanovaný, nastoupí jako učitel do mateřské školky, do které chodí děti ještě větších magorů.
XZvire
  12. 8. 2013, 15:42
Wow, naprosto dokonalé! Četla jsem to jedním dechem. Z začátku jsem z toho měla úplně jiný dojem než to co z toho nakonec vzešlo. Knihou jsem opravdu uchvácená. Pořád zůstává mým favoritem Mlhy Ölandu, ale Skrýš vede těsně za ní. Theorina jsem si oblíbila, ale po Mlhách se mi jeho další knihy moc nelíbily, čekala jsem od nich vždy víc, obávala jsem se, že už lepší knihu nenapíše, spletla jsem se. Doufám, že to teď bude jen lepší a lepší.
MMacicekk
  26. 12. 2015, 13:39
Přečteno jedním dechem. Zajímavé prostředí, skvěle popsané pocity hlavní postavy a nakonec nečekaný zvrat, co víc si přát. Jan mi nebyl od začátku sice moc sympatický, na můj vkus moc zvědavý a šťouravý, ale na konci mi ho bylo až líto. Jak již bylo řečeno v ostatních komentářích, velká ironie osudu, ale i to se stává.
Illaa
  20. 11. 2016, 22:59
Za mě tedy vcelku vydařená kniha. Nudit jsem se tedy nestačila, v ponuré psychiatrické léčebně nebyla nouze o napětí (hlavně při Janových nočních toulkách chodbami). Prostředí léčeben je totiž vždy napínavé.
Peeters
  28. 9. 2013, 5:50
POZOR, OBSAHUJE SPOILER! "Vstávej, vstávej Jane Haugere!", tak nějak by mohla pokračovat další část, ke které závěr knihy přímo vybízí. Ivanovi by slušelo o krapet víc řádků, aby se s ním čtenář mohl více sžít a pochopil jeho pohnutky při útěku ze Svatý Psycho. Děj je dobrý, čtení záživné. U některých postav se linka stopla (příkladně Andreas), což je škoda, ale zase dobrý námět pro pokračování. Zápletka a pointa lehce stravitelná. Jen ten ničím nenarušený útěk při cvičení mi připadal poněkud přehnaně nepravděpodobný - zvláště když si představím, na jakém místě psycho byla a kolik, že se toho mělo zúčastnit složek. Bylo to fajn čtení i bez mého oblíbence Gerlofa.
Susan94
  7. 2. 2016, 14:11
Jediná výhoda jsou opět krátké kapitoly. Přišlo mi, ale že tato kniha není napsané stejným autorem jako třeba Mlhy Olandu. Je to takové prázdninové čtení, opravdu něco na odpočinek. Chybělo mi tam napětí, nějaký větší zvrat, nic co by bylo záhadné nebo tajemné, tohle severské krimi moc nebylo. A nakonec dodávám,... po přečtení Skrýše dokážu spát bez rozsvícené lampy...
joeblack
  18. 10. 2016, 11:24
Opravdu propracovaně napsaný thriller, který se čte jedním dechem. Vůbec knize neškodí, když se přítomnost prolíná s minulostí. Vyvrcholení je malinko slabší, ale atmosféra románu Vás vtáhne do děje a budete hltat každou stránku. Za mě 90%.
TerezaDou
  12. 2. 2014, 23:52
Tuto knihu jsem právě dočetla, četla jsem knihu 2 dny, nemohla jsem přestat číst, příběh byl zajímavý tím, že se vyprávěla minulost a přítomnost, moc se mi líbí styl psaní autora, dá se krásně číst, ani kapitoly nejsou moc dlouhé, což stále nutí číst dál, jelikož si řeknete, no tak ještě jednu kapitolu a půjdu spát, jenže jsou tak krátké, že si řeknete, ta byla krátká tak přečtu další a další, opravdu skvělá kniha mě osobně se moc líbila. Jana jsem ze začátku moc ráda neměla, přišel mi jako podivín, ale na konci mi ho bylo opravdu líto, ironie osudu co se na konci stane, vůbec jsem to nečekala.
Kniha je opravdu čtivá. Byla to má první od tohoto autora už mám doma koupeno Mlhy v Ölandu a moc se těším až si je přečtu. Moc dobrá kniha!!!
aledka01
  26. 1. 2014, 19:53
Kniha se mi dobře četla již od samého začátku. A i když se alespoň u mě neprojevilo to, o čem se píše na zadním přebalu knížky a sliby, že po přečtení budu chtít spát při rozsvíceném světle, musím dát 5 hvězdiček. Na konci jsem už jen úžasle zírala. Ironie osudu, to je přesně to, co to vystihuje. Jana jsem si ale oblíbila, škoda že už se ale nedozvím, jak to s ním nakonec dopadlo.
Eva Sz
  1. 10. 2016, 15:45
Kniha se četla dobře,rychle.Nevadilo mi střídání přítomnosti a minulosti.Otevřené konce se mi libí v případě, že mám přichystané pokračování.Od autora si urcitě přečtu další knihy.
Mortal3000
  12. 7. 2016, 12:22
Opravdu dobré čtení do poslední stránky. Skvělý závěr a celkové vykreslení postav a tajemná atmosféra.
katusinka
  23. 2. 2014, 21:15
Severské "psychodetektivky" autorů jako je Mons Kallentoft (Zimní obět, Letní smrt) nebo Wulf Dorn (Mrazivé ticho) mě hodně baví, většinou se nedají odložit, dokud není dočteno. Tato kniha se zpočátku tvářila, že na tuto tradici navazuje, ale...navzdory níže velmi pozitivním kometářům musím říct, že jsem se chvílemi i nudila a konec mne neuspokojil. Happy-end by mu slušel víc!