Koho vypijou lišky

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-890-1

Host (2013) 978-80-7294-890-1 200

Je padesát slov hodně, nebo málo na to, aby se v nich dalo říct vše podstatné? Malá El žije v Československu sedmdesátých let. Násilí mezi rodiči je běžnou součástí jejího dětství, neudivuje ji, ale poznamenává. Zvláštní výchova a patologické vztahy, jimiž je obklopena, ji uzavírají do izolace a El se postupně propadá do beznaděje. Toto vyprávění na pomezí prózy a poezie je lakonické, anekdotické, výraznou roli v něm hraje pointa jednotlivých minipříběhů. Každá z kapitol má přesně padesát slov, je příběhem sama o sobě a zároveň přidává další kamínek do mozaiky celé knihy.

Debutantka Lidmila Kábrtová přichází s originální prózou, v níž záleží na každém slově. (Založil/a: Pihtipudas)

Lidmila Kábrtová Lidmila Kábrtová
*??.??.1971

inhalium
  16. 5. 2014, 23:01
No. To jsem zase jednou měla přehnaná očekávání. (Na druhou stranu, v Hostu knížky dělají fakt pěkný, tak co.)
Ta rádoby nedořečenost je příliš dořečená. Autorka v závěrečném textu říká správně - že na počtu slov vlastně ani nezáleží. Kdyby si tedy neurčila nízký počet slov, do nějž je nutno vecpat křiklavá rodinná dramata, ale kdyby prostě jenom psala, možná by to dopadlo líp.
Pihtipudas
  17. 6. 2013, 15:19
Recenze na knihu na Neoluxoru: http://neoluxor.cz/blog/recenze/dejte-mi-padesat-slov-a-ja-vam-dam-pribeh--207/
Sklad učebnic
  19. 1. 2015, 8:52
Jen menšina textu mě vzdálila dojmu, že čtu (byť zdařilé) autorčino cvičení (do toho zapadá i ona hranice počtu slov) na téma "život za normalizace". Povinně se objevovaly příznačné atributy tehdejší doby jakoby odškrtávané ze seznamu (kupř. řady, porcelánoví jeleni, samodělná výzdoba bytu, vši, Tuzex, céčka a spol, výjezdní doložka či dočasný obecní disident). Seznamu s rašícími výhonky.
Avšak ty části, které zmiňovanému úsilí unikly, to ostatní překrývaly. Třeba takové květnové focení, špatná kapsa, šofér, růže, racek, lišky... a ovšem rodina (jako vřed i otevřená náruč).
Větší působivost by próze nabídl volnější prostor a autorská volnost vůbec (viz Čáp nejni kondor).
Edwert
  13. 7. 2015, 15:38
Příjemné, osvěžující čtení. Ty dvě hodinky za tento zdařilý experiment rozhodně stojí. Ano, takhle nějak si představuju prózopoezii :)
Karatista
  18. 11. 2013, 15:45
Nemám rád knihy, v nichž je důležitější forma než obsah. Do padesáti slov se vejde hodně, ale celkově je to nuda.