Provokatér

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-712-6

Host (2013) 978-80-7294-712-6 213

Důmyslná psychologická sonda do mysli dezorientovaného chlapce.

Bezchybný život Karstena a Lily Sundelinových se hroutí ve chvíli, kdy nacházejí své dítě spící v kočárku za domem celé od krve. Po překotném úprku do nemocnice se dozvídají, že jejich dcera není zraněná, někdo ji pouze polil jateční krví. Kdo se mohl snížit k tak děsivému vtipu? Vrchnímu komisaři Konradu Sejerovi kdosi pošle pohlednici se zprávou: „Peklo právě začíná“. A opravdu, zakrvácené dítě je pouze první z řady zvrácených vtípků, kterými někdo terorizuje další nic netušící oběti.

Postupně vychází najevo, že zvěstovatelem pekla je Johnny Beskow, sedmnáctiletý chlapec, který žije s matkou alkoholičkou. Je příliš nezralý na to, aby pochopil, jak katastrofální následky mají jeho „nevinné legrácky“. Poté, co se v nedalekém lese přihodí skutečné neštěstí, se dá očekávat, na čí hlavu padne vina. Komisař Sejer je dobrý psycholog a lépe než kdo jiný si uvědomuje výbušnost celé situace… (Založil/a: Pihtipudas)

#norsko
Karin Fossum Karin Fossum
*06.11.1954

Pett
  11. 8. 2013, 22:52
Dokonalý psycho, kdy dočtete a s prominutím jen čumíte! Úzkostí ani nedýcháte, když čekáte kdy, kde a jak se zase něco stane nebo nestane? A tam se taky něco šustlo, proboha tak co? Zabije ho někdo nebo ne? No, takže asi tak :) Líbilo se moc!
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 20:16
Nevinně vyhlížející zlo

Karin Fossumová opět dokazuje, jak je skvělá aneb i její druhá kniha s postavou komisaře Sejera ve vás zanechá dojem kvalitní četby. Nyní si autorka vzala na paškál teprve sedmnáctiletého Johnyho Beskowa a skrz něj nám podává opravdový hluboký pohled do mysli dezorientovaného chlapce.

Začne to takovými malými vtípky (samozřejmě vtípky jak pro koho). Máme tu tedy dítě v kočárku polité krví z nějakého zvířete, někdo vytiskne smuteční oznámení v novinách o ještě žijícím člověku, či pošle pohřební službu do domu těžce nemocného člověka. Pro někoho hodně škodolibého možná skvělá zábava, ale pro osoby zasažené těmito vtípky přichází doba, která jim obrátí život naruby. Jenomže časem se opravdu stane něco hrozného a vina padne samozřejmě na našeho provokatéra.

Autorka opět dokazuje, že psychologické vykreslení postav je rozhodně její parketou. Stejně jako u Indické nevěsty, zde nečekejte nějaké přílišné napětí a agresivitu. Síla této knihy je opět v psychologii a v myšlenkách. Máme tu tedy důkaz, že opravdu stačí málo a váš život se obrátí naruby. Také vás toto dílo donutí přemýšlet o tom, jestli je vůbec společnost jako taková připravená na takové devianty a zda se jim dá zabránit.

Knihu bych doporučil všem milovníkům detektivek, kvalitních příběhů, obdivovatelům skvěle napsaných postav, ale hlavně fanouškům novodobých severských detektivek, aby uviděli, že se dá napsat i severská detektivka bez velkého množství mrtvých či mnohdy až enormně vystupňované formy násilí a zla, rozsahu přes 400 stran a aniž by nějak ztrácela na kvalitě. Tato kniha vás donutí přemýšlet. Donutí vás přemýšlet a vy náhle ucítíte kolem vás „chlad“. Chlad z toho, jak chladně a bez okolků Karin Fossumová dokáže proniknout do mysli postav (jakoby snad sama něco z toho zažila a pak to jen sepsala na papír). Tenhle příběh se ve skutečnosti nestal, ale vy máte po přečtení knihy pocit, jako by se opravdu stal. Z toho mnohdy až mrazí.
Kebab Bursa
  1. 3. 2015, 14:26
Dobře rozehrané, stupňované napětí, jedna scéna, co opravdu zabolí každého, kdo má dítě. Stejně jako u Indické nevěsty otevřený konec, což mi úplně nesedělo. Pro mě trochu nepředstavitelné, že na tak malém městě by se tak dlouho pátralo po pachateli.