Síla, sexualita a sebevražda

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Academia - 2013
ISBN: 978-80-200-2073-4

Academia (2013) 978-80-200-2073-4 464

Nebýt mitochondrií, prý bychom možná ještě byli jednobuněčné bakterie... Každopádně bychom bez nich neměli dvě odlišná pohlaví, stárnutí ani klimakterium. Fascinující a inspirující kniha Nicka Lanea v sobě spojuje nejnovější výsledky výzkumu se svěžím, popularizujícím stylem, díky kterému se věda stává lákavým dobrodružstvím. (Založil/a: Moreanne)

Nick Lane Nick Lane
*??.??.1967

Ailees
  5. 1. 2014, 21:18
V příjemné společnosti této knihy jsem strávila dlouhé čtyři měsíce – a taková doba už člověka prostě musí nějak ovlivnit :-) Mě tedy ovlivnila pouze a výhradně pozitivně. Opět jsem se jen utvrdila v názoru o jedinečnosti a výjimečnosti života na naší modré planetě – a opět jsem ztratila kousek naděje, že by vesmír mohl pozorovat také někdo jiný, než my. Nick Lane má nepřekonatelný vypravěčský talent a mohu si jen přát, aby do češtiny bylo překládáno více jeho titulů (nebo obecně více knih, které by se zabývaly biologií trošku populárněji; i když zázraky se dějí, a už dnes se regály knihkupectví v mém oblíbeném oddělení "Věda" celkem plní...). Spousta zásadních informací (co je také zásadnějšího, než otázka, jak vznikl život, že..) + skvělé podání = důvod pro nejvyšší hodnocení ;-)
Prometheus.Nox
  14. 9. 2013, 19:50
Skvělé. Snad ještě: Naprosto skvělé! Jedna z nejlepších populárně naučných knih, které se mi kdy dostaly do ruky. Autor podává poutavý pohled (resp. mělo by se říci jeden z pohledů) současné vědy na problémy evoluční biologie se zaměřením na mitochondrie. Argumentace se drží vědeckých zásad, zatímco text zůstává přehledný, jazyk srozumitelný a myšlenky jasné. Zároveň se ale nevytrácí sdělení kvůli přílišnému zjednodušení, jak se v této branži literatury občas stává. V knize se dostaneme od samotných základů (kde se vzala eukaryotická buňka a jak funguje a jak mohlo vzniknout buněčné dýchání) přes diskuzi výhod oproti bakteriím plynoucích z vlastnictví mitochondrie až po fundamentální vlastnosti složitějších organismů, jako jsou pohlavní rozmnožování a stárnutí, a vliv mitochondrie na ně. Kniha mi přinesla velmi mnoho nového a extrémně mě bavila. Mohu jedině doporučit :-)