Proč platí E=mc2

Proč platí E=mc2

Podtitul: …a proč by nás to mělo zajímat

Originální název: Why Does E=mc²? (And Why Should We Care?)
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Argo - 2013
ISBN: 978-80-7363-528-2

Argo (2013) 978-80-7363-528-2 232

Všichni tuto rovnici někdy viděli. Všichni znají i jejího autora. Málokdo však ví, co znamená. A ještě méně lidí chápe, jak k ní od základních fyzikálních principů dojít. Cílem této knihy je rozšířit právě tuto poslední skupinu. Text nás provází od základů klasické mechaniky a intuitivních fyzikálních a geometrických pojmů, přes teorii elektromagnetického pole, speciální a obecnou relativitu, až po standardní model částicové fyziky. Abychom pochopili obsah ústřední rovnice, musíme totiž porozumět významu jednotlivých výrazů, které v ní vystupují. Musíme vědět, co je energie, co je hmotnost a kde se bere a proč je c zrovna rychlostí světla. To vše nám kniha přístupnou formou přiblíží, současně se však autoři nezaleknou ani matematických rovnic. Zároveň ukazují čtenářům, jak se fyzikové dívají na svět. Z celé knihy je cítit radost a potěšení, které autoři zažívají při uvažování o tom, jak vlastně svět ve skutečnosti funguje; poznat je i to, že jde o zkušené vysokoškolské pedagogy, aktivní vědce a mimořádně úspěšné popularizátory v tomto oboru. (Založil/a: Moreanne)

#fyzika
Brian Cox Brian Cox
*03.03.1968

Jeff Forshaw Jeff Forshaw

FilipSv
  20. 1. 2014, 21:30
Úžasná kniha, vše co se týče rovnice E=mc2 je v této knize dokonale popsáno. I bez univerzitních znalostí fyziky si tuto knihu můžete přečíst a pochopit. Autoři slibují že v knize nenajdete složitější výpočty než je počítání s Pythagorovou větou. Tato kniha opravdu stojí o přečtení.