Originální název: Amazing Adventures of Kavalier and Clay

ISBN: 978-80-207-1686-6

Odeon (2016) 978-80-207-1686-6 608
Odeon (2009) 978-80-207-1313-1 605
Odeon (2004) 80-207-1162-7 605

V anglosaské literární tradici není mnoho knih, které by tematicky souvisely s Československem. Chabonův příběh se začíná odvíjet v New Yorku na podzim 1939; hlavní roli v něm hrají Samuel Klayman (později se přejmenuje na Claye), židovský chlapec z Brooklynu, a Josef Kavalier, který uprchl z Prahy před Hitlerem. Jeden má rád komiksy a brakovou literaturu, druhý zbožňuje Harry Houdiniho. Utvoří tým, v němž Sammy píše texty a Josef kreslí, vytvoří komiksového hrdinu a uspějí v jednom nakladatelství. Jde o mimořádně silný, citlivý příběh a zároveň o určitou mystifikaci - autor vytváří představu, že jeho hrdinové skutečně existovali. (Založil/a: skjaninka)

Ghoulman
  26. 7. 2016, 19:24
Epická jízda složena stejným dílem z brakových (ve své podstatě samozřejmě komiksových) narativů a mnohdy velmi zemitého naturalismu. Zábavné a hravé, silné i dojemné, jedním slovem pecka.
Pett
  8. 1. 2015, 16:45
Už po prvních stránkách jsem věděla, že tohle se mi zavrtá hluboko do té správné srdeční chlopně... nešlo přestat číst... příběh má úžasnou atmosféru... už dlouho se mi nestalo, aby mi už v průběhu čtení něco bralo dech... tolik silných momentů....
Stanou se z nich vaši staří známí a máte opravdu pocit, že ti dva kluci byli skuteční... možná právě proto jste pohlceni a stránku po stránce rozkouskováváni do okýnek s bublinami Wow! nebo Grrrrr! a po přečtení googlíte, zda někde někomu nezbyl alespoň jeden výtisk Eskapisty do vaší knihovny...než vám dojde, že oni byli celou dobu "jen" ve vaší hlavě... a já děkuji, že jsem mohla být součástí jejich mnohdy ne tak úplně úžasného dobrodružství...
Pend
  31. 7. 2012, 7:43
Skvělý mystifikační román o tom, jak se dva vzdálení bratranci setkali v Americe a ovlivnili svět komiksu. Chabon navíc dovedně použil reálie z předválečného Československa včetně legendy o golemovi.
ribička
  8. 9. 2010, 8:42
Jak Pat k Matovi přišel, aneb počátky komiksů v USA. Tak by se dalo shrnout vyprávění, které začíná setkáním dvou bratranců ve stísněném pokoji kdesi v Brooklynu a pokračuje zrodem fiktivní komiksové postavy, která ovlivní další průběh děje. Na pozadí celého úžasného dobrodržství jsou světové události, slavné osobnosti a umělci i měnící se názory společnosti. Knížka není nijak náročná, čte se jedním dechem a v budoucnu se k ní určitě vrátím. To, že je to super a naprostá bomba, dodávám jen pro úplnost.
Zuzzi
  1. 9. 2014, 21:18
Jedním slovem úžasné!!!
Brilantní román zachycující (zdánlivě reálný) příběh dvou židovských bratranců, který začíná za 2.sv.války v okupovaném Československu a pokračuje ve Spojených státech. Velmi citlivě a realisticky pojatý životní příběh dvou mužů, jejich lásek, společné tvorby, rodiné tragédie a smíření se sám se sebou a osudem.
Po počáteční euforii z amerického snu (bratranci stvoří velmi úspěšného komixového hrdinu a zbohatnou) následuje procitnutí do reality, ve které oba vnitřně bojují s osudem (a de facto před ním utíkají) - Joe přijde za války o celou rodinu a sám se těžko smiřuje s tím, že on jediný přežil, přetrhává pouta se svými nejbližšími a hledá vykoupení v dobrovolné samotě a izolaci. Sam se nechce smířit se svojí sexuální orientací (v té době velmi diskriminující)a navzdory nefunkčnímu a neuspokojivému manželství se vzdává svých snů a živí ženu a nevlastního syna.
Další rozměr dává knize její zdánlivě reálný příběh - až vás vlastně mrzí, že se jedná o fantasy a Joe a Sam ve skutečnosti nikdy nežili :)
Hodnocení 10/10
Lucky83
  17. 2. 2015, 22:41
Jediné v čem vidím problém, ohledně této knihy, je fakt, že je konec. Jsem uchvácena příběhem, vyprávěním tohoto Dobrodružství. Bylo mi ctí poznat Josefa, Sama, Rose.. Ale také historii komiksu..což musí nadchnout nejednoho Komiksového nadšence. Nesmím opomenout to, že kniha je tak trochu óda na přátelství. A věřte, že každý by chtěl takového svého Josefa, Sama... po svém boku. Líbilo se mi jak je kniha napsaná, prolínání se život hlavních hrdinů, ale i těch kreslených. K zamýšlení stojí i fabulace autora, ohledně faktů "pod čarou". Zarazilo mě to a chviličku jsem autorovi skočila na špek, že by se to fakt stalo? Že by Josef Kavalier opravdu vykouzlil:) nějaký komiksový kousek? Když by byla možnost vykouzlím já, těch hvězd 6! Rozhodně to není poslední kniha tohoto autora-děkuji.