Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939

Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939

Podtitul: Migrace z okupovaného pohraničí ve druhé republice

Originální název: Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Karolinum - 2013
ISBN: 978-80-246-2119-7

Karolinum (2013) 978-80-246-2119-7 544

Mnichovská historie je neúplná bez souboru jejích následků.
Některé z nich nejsou ještě v literatuře zachyceny naplno, patří k nim také útěky a vyhánění obyvatel z česko-moravsko-slezského pohraničí Československa. Příspěvek k poznání této problematiky představuje kniha historika Jana Bendy, jež zhodnotila výsledky dřívějších historických výzkumů a obohatila je o nově získaná fakta z archivních materiálů. Jejich analýza umožnila doplnit chybějící prvky dosavadních znalostí.

Úvodní část se snaží nalézt odpovědi na otázky týkající se vzniku a počátku uprchlického problému na odstoupených územích a s tím úzce související proměnnou existenčních podmínek Čechů, Židů a německých antifašistů v důsledku postupného etablování nacistického režimu.

Jádro práce představují kapitoly o přístupu čs. státu k imigračním záležitostem, vracení uprchlíků, jejich propouštění přes hranice, sociální a pracovní integraci migrantů do české společnosti, a to v úzké interakci s politickým vývojem dané doby.

V závěrečné části kniha analyzuje otázky uprchlické každodennosti, vystěhovalectví, ale také vzájemných vztahů mezi utečenci a starousedlíky. Celá práce je v pravém slova smyslu prvým uceleným a souhrnným zpracováním daného tématu, navíc v nejvyšší možné míře oproštěným od tradičních resentimentů. (Založil/a: Kůstka)

Jan Benda Jan Benda
*1984

Prcek1992
  19. 1. 2014, 16:36
Podkladem pro knihu byla původně disertační práce a k jako takové jsem k ní i přistupovala. Fakticky a odborně jde do problematiky velmi hluboko, ale co autorovi musím vytknout, je ta skutečnost, že na tolika stranách opakuje mnohokrát prakticky totéž. Na druhé straně mu nelze upřít, že zde uvedl i velkou řadu příkladů, díky nimž se člověk lépe vžije do situace uprchlíků i vládnoucích špiček této doby. Ovšem nemohu nezmínit ani nezměrné množství pravopisných chyb a chybějících čárek v souvětích, kvůli čemuž jsem měla mnohokrát tendence publikaci znechuceně odložit.