Francouzské umění válečné

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0859-0

Argo (2013) 978-80-257-0859-0 610

Román, v roce 2011 vyznamenaný prestižní Goncourtovou cenou, má dvě dějové linie – historická rekonstrukce a současný příběh se prolínají v dvojportrétu naprosto rozdílných hrdinů: vypravěče, bezvýchodně se potulujícího lyonskými ulicemi a bary, a vysloužilého vojáka, jehož jako mladíka vtáhla do svého soukolí druhá světová válka, načež procházel dalšími boji (Alžír, Indočína), které upadající koloniální mocnost Francie vedla.
Tyto dva hrdiny spojí (a každého v určité části života zachrání) jedna sdílená vášeň – láska ke kreslení.
Dobrodružný román je vyprávěný jedním mocným proudem slov, který čtenáře uchvátí a pronese od poloviny dvacátého století až do současnosti, z afrických pouští a asijských džunglí až na lyonské předměstí, kde ve jménu volnosti, rovnosti a bratrství zuří neméně urputné bitvy, jimž jedinec jen těžko uniká. (Založil/a: Kůstka)

achilles
  29. 12. 2013, 19:29
Dle anotace jsem se na knihu těšil a zakoupil ji. Ale není tím, čím se tváří, čím se prezentuje. Takže palec dolů a 3* za studium historie. Á propos, to si musí Frantíci stále na něco stěžovat??
pshulis
  26. 3. 2014, 11:09
Tak bohužel mě tahle knížka taky zklamala - ačkoli se snažím už půl roku, nedočtu ji. Nebaví mě, je napsaná příliš rozvleklým stylem, hlavně pasáže věnované vypravěči. A o moderních válečných dějinách jsem se nedozvěděla téměř nic.... Zůstává jen příchuť zbytečnosti.