Zima světa

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3949-1

Knižní klub (2013) 978-80-242-3949-1 736

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a welšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb. (Založil/a: Kůstka)

vladislaus
  30. 5. 2015, 10:49
Už u první knihy jsem kritizoval jistou naivitu zpracování, a protože pokračuje, ubírám hodnocení jistě velmi čtivé ságy. Potomci popsovaných rodin se vždy dostávají nějakou shodou okolností přímo k hybatelům dějin, dokonce jsou oněmi osobami v pozadí, které dávají dějiny do běhu. Hlavně vzestup rodiny Peškovových na obou stranách Atlantiku je pozoruhodný.
achilles
  16. 7. 2013, 11:29
Pěkná kniha, ale: ty Follettovy ženské hrdinky mě děsí. Caris (Na věky věků), Ethel (Pád titánů) a vrchol všeho Carla (Zima světa). Přiznám se, že jakmile jsem zahlédl kapitolu s Carlou přeskakoval jsem řádky. Když si napíšete co všechno Carla zvládla, kam se na ní hrabe Lara Croft (a to je scifi!). Pouze 4 * kvůli té Carle :-(
Draconian
  11. 6. 2013, 18:17
Je obdivuhodné jak autor dokáže pracovat s tolika postavami, s mnoha osudy a ještě sledovat dějiny. Jeho styl se nijak nezměnil. Možná se dá dokonce říci, že at už Pilíře země nebo i Zima světa jsou psané podle určité šablony. Jenže je to napsáno tak skvěle a tak zajímavě, že to člověka znovu a znovu dostane. Poslední část trilogie "Století" bude jistě napsaná podobně, ale já jsem si téměř jist, že bude stejně strhující jako jeho první dvě knihy.
Veronika
  16. 6. 2016, 1:45
Obsahuje spoiler spoiler Pokračovanie absolútne nesklamalo - maximálne potešilo. S rodinami sa stretávame aj naďalej, no už nie sú oni hýbateľmi dejín, lež ich deti. S otvorenými očami som sledovala osudy Lloyda či obdivovala Carlu. Follett má strhujúci štýl, ktorý Vás vtiahne do deja a spolu s postavami sa bojíte, cítite či milujete. Dôstojný stredný míľnik, na ktorý mám jedinú výtku - slabé zmienky, ak vôbec nejaké, o koncentračných táboroch a masových vyhladzovaniach.
jvaclavik
  27. 12. 2014, 14:09
Další přečtené dílo od Kena Folleta a další kniha přidaná mezi oblíbené! Sice byla o malinko méně čtivá než předchozí díl "Pád titánů", ale když vidím, že hodnocení mají tyto knihy stejné, tak to může být možná i subjektivní názor. Zaujal mě zde velmi dobře popsaný vliv německého fašismu ve 30. letech a nemožnost s tím cokoliv dělat. V průběhu knihy se potom člověk dozvídá zajímavé postřehy ze Sovětského svazu. Jednak o nezlomnosti tamních lidí, které zabíjela německá armáda, ale také o tuposti a zbytečnému násilí, které zde zřejmě panovalo v mocenských kruzích a tajné službě.
cenevrec
  6. 8. 2013, 12:49
Naprosto úžasná kniha. Už Pád titánů mě nadchnul, ale Zima světa mě pohltila ještě více. Nechápu jak mohl dokázat to, že i když má kniha hodně postav, tak se čtenář neztrácí a je neustále v obraze. Perfektní popis událostí. Ani na vteřinu jsem se nenudila a Kena Folletta řadím díky jeho úžasným vypravěčským schopnostem mezi své oblíbené autory.
vlastavlas
  29. 7. 2015, 15:10
Druhý díl trilogie se mi líbil, pokračování osudů bylo poutavé, pro mne osobně zajímavě skloubené rodinné osudy s historií. Už se těším na závěrečný díl.
pshulis
  3. 7. 2013, 14:58
Tento druhý díl trilogie se mi líbil víc než jednička, určitě jsem jej měla rychleji přečtený. Moc se mi líbí u Folletta používání pravdivých historických kulis, postav a událostí. Tentokrát dokonce včlenil i naše malé dějiny (úmrtí Jana Masaryka). Jinak ale souhlasím s názorem, že ke konci knihy už bylo děje příliš a to ubralo na propracovanosti jednotlivých postav. Např. shledání dvou z hlavních postav, které přečkaly válku a autor jim nadělil překvapivé setkání po letech hrůz, mě vyloženě zklamalo....
knihoves
  3. 9. 2016, 7:48
Autorova silna inklinace k delnicke tride a socialni demokracii prosakuje druhym dilem jeste neprijemneji nez prvnim a stereotypizace Folletova vzoru osviceneho vudce ktery jediny je schopen zachranit svet ( coz je zena a socialni demokrat duchem ci cinem k tomu) je pomerne otravna. Nektere zenske postavy jsou dokonce nadprirozene superheroicke (Carla a Maud von Ulrich, pripadne Eth. Leckwith ). Stejne tak otravne pusobil v druhem dile vyskyt homosexualu, mezi muzskymi postavami jich byla snad 1/5 coz opravdu s realitou nic spolecneho nema. Ken tedy zacina trosku pusobit jako nekdo kdo se za kazdou cenu hodla zalibit modernim trendum a vecpat do pribehu vsechny "povinne"prvky (asi jako soucasna nejvyssi britska labouristicka politika jejiz je clenem jeho zena), uz se "tesim" ve tretim dile na ekologicke a multikulturalni silenstvi.
Cili opet, jako zpopularizovany pruvod hlavnimi momenty modernich dejin docela uzitecne, zejmena pro generaci ktere byla predkladana upravena historie podle bolsevickych not, protoze pomerne verohodne ukazuje rusky naturel a jejich modus operandi at jiz v dobach carskych ci v dobach bolsevickych i kdyz omezeni dana tim ze autor zna intimne realie maximalne tak v UK a ducha doby v ostatnich regionech tedy popisuje ponekud umele a nekdy i nasilne, kdy se zivoty postav snazi neverohodne napasovat na udalosti ktere chce popsat.
Hlavni rysy a motivy velmocenske politiky 20.stoleti jsou ovsem zachyceny celkem verne.
renen
  10. 5. 2016, 22:42
Dočteno 71 let po konci války. Kdyby pro nic jiného, tak pro představu, co je válka, stojí za to si knihu přečíst. I když jsou to jen střípky, určitě je třeba sbírat a skládat celou mozaiku. Tak je snad možné vyvarovat se stejných chyb.
Amelia
  13. 2. 2014, 10:33
Po přečtení prvního dílu jsem se toho druhého nemohla dočkat. Opět nezklamal. I když se děj i osudy daných postav dají mnohdy předpovídat, přesto je kniha opět velmi čtivá a dokáže naprosto pohltit. Už, aby vyšel třetí díl...
PisPal
  26. 6. 2013, 21:37
Nebyl jsem zklamán. Autor plně potvrdil svou extratřídu. Jen mě trošičku mrzelo, že s přibývajícími roky letopočtu, se tempo vyprávění příliš zrychlovalo.