Klikatá cesta

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3831-9

Knižní klub (2013) 978-80-242-3831-9 520

Románově zpracovat tak dlouhý historický úsek je idea čtenářsky nesmírně atraktivní – vždyť jinak by se fanouškové autorčina díla sotva dočkali tolika dílů!
Literární Morlandové, ať už legitimní nebo levobočci, pomáhali vytvářet dějiny a jejich prostřednictvím Cynthia Harrod-Eagles předkládá jedinečnou možnost nahlédnout do ložnic i kuchyní oblíbených hrdinů.
V zatím posledním díle je sledujeme v nepříliš šťastném období. Válka skončila teprve nedávno a oni čelí hospodářské krizi, citovým zmatkům i zklamáním. Dnešní Morlandové jsou už jiní než ti z prvních dílů proslulé ságy, ale příběh o jejich osudech je stále strhující. (Založil/a: Jamesová)

Fabienne
  25. 2. 2014, 17:56
"Ale ty budeš pryč," řekla stroze. "Nikdy tě nenajdu."
"Proč bys mě chtěla najít?"
"Abych si tě vzala," řekla, jakoby to bylo dané.
"Jejda," řekl. Viděl, že to, co říká, myslí zcela vážně, a nebylo mu do smíchu. Chudák holčička, žijící ve svém osamělém světě představ.
"No, utéct nesmíš," bylo jediné, co ho napadlo říct.
"Tak mě vezmi sebou a můžeme se vzít rovnou."
"Ještě se nemůžeš vdávat. Jsi moc mladá. Na to je zákon," dodal kvapně. "Zeptej se koho chceš. Ještě spoustu let se nemůžeš vdávat."
Už měla slzy na krajíčku. "Tak slib, že se vrátíš a vezmeš si mě, až bude pravý čas. Slib mi to!"
Cítil k ní takovou lásku a soucit, že jí nechtěl lhát, ani aby ji uchlácholil. "To ti nemůžu slíbit. Jsem o hodně starší než ty. Než budeš dospělá, uplyne deset let. Možná už budu ženatý s nějakou jinou. Abych řekl pravdu, pravděpodobně to tak bude."
Rty se jí třásly a špinavé prstíky se proplétaly. "Ale možná ne. A jestli ne – ach prosím."
Něco jí dát musel. "Tak koukej," řekl. "Jestli mi slíbíš, že neutečeš, tak za deset let, pokud se do té doby neožením s nějakou jinou..."
"Vrátíš se pro mě."
"Vrátím se," řekl, "a pak uvidíme."
Upřeně na něj hleděla a snažila se zpod hradby slov vydolovat to, co chtěla slyšet.
"Za deset let. Slibuješ? Přijdeš pro mě?"
"Přijdu a vyhledám tě. Ale ty na mě nejspíš do té doby zapomeneš. Budeš si brát někoho jiného."
"Kdepak," řekla prostě. Usmála se, pochybnosti ji opustily. Když se usmívala, byla skoro hezká. "A pak pojedeme poznávat svět a já napíšu svou knihu." Okamžik uvažovala.
"To bude rok 1938. Zapíšu si to, abychom nezapomněli."
---------------------------------------

Ani nevím, jestli ještě dokážu být objektivní. Dynastie Morlandů je moje srdeční záležitost a tak jediné, co mohu zodpovědně říct je, že i po tolika dílech zůstává příběh již několikáté generace stále zajímavý a čtivý.