Dějiny pravěku a starověku II.

Dějiny pravěku a starověku II. Originální název: Dějiny pravěku a starověku II.
Poprvé vydáno celosvětově: 1979

Státní pedagogické nakladatelství - 1989

Státní pedagogické nakladatelství (1989) 479 Edice Učebnice pro vysoké školy

Druhý svazek popisuje historický vývoj států od vrcholné antiky po konec starověku. Provádí nás dějinami Kartága, Etrusků, helénistických říší a hlavně Římské říše přes republiku, principát a císařství, až po rozdělení a zánik. Okrajově je zde zmíněna kultura a historie dalších starověkých národů Evropy. Knihu uzavírá popis dějin Indie a Číny a to od pravěku, vznik prvních státních útvarů, vývoj velkých říší této oblasti a končí polovinou prvního tisíciletí našeho letopočtu. Kniha obsahuje velké množství černobílých fotografií, tabulkových příloh, map, obrázků a rejstříků. (Založil/a: EmiTu)

Jan Pečírka Jan Pečírka
*1926 - †1993

Kolektiv autorů Kolektiv autorů

RockWagram
  28. 7. 2013, 11:13
Dějiny pravěku a starověku mohu vřele doporučit jak laikům a ,,koníčkářům'', tak studentům, kteří se potřebují připravit ke zkoušce z historie. Nad touto prací se sice stahují mračna ,,zastaralosti'' a možná atmosféry komunismu, nicméně po přečtení jsem zjistil, že tomu tak vůbec není. Podotýkám, že pan Pečírka na tom hlavně nepracoval sám. Jedná se o ediční řadu, které se věnovalo více historiků, a kteří čerpali jak od sovětů, tak od západních badatelů. Často se také v bibliografických citacích objevuje jméno Pavla Olivy. Pravda, sice se v textu občas objevil náznak třídního boje, ale byla ta vždy v podstatě jen vynucená zmínka. Jinak toto dílo působí velmi objektivně. Autoři se vždy zmiňují o důvěryhodnosti historických pramenů, a když je třeba, přiznají i rozpor v odlišnosti teorií a pohledů na dané téma.