Vytváření nepřítele

Vytváření nepřítele

Podtitul: a jiné příležitostné prózy

Originální název: Costruire il nemico e altri scritti occasionali
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0855-2

Argo (2013) 978-80-257-0855-2 248

Soubor šestnácti nedávno vzniklých esejistických textů známého spisovatele a badatele nese název prvního z nich, věnovaného mimořádně aktuálnímu tématu: potřebě určité společnosti mít svého nepřítele a utvořit si jeho obraz. Svazek se vyznačuje tematickou rozmanitostí, sahající od literárních lásek mládí přes otázky poetiky či etiky výzkumu v oblasti medicíny až po představení autorova vlastního zralého díla. Vedle Ecovy příslovečné erudice řadu textů spojují autorovy oblíbené motivy, z nichž on sám výslovně uvádí absolutno, ošklivost a oheň. (Založil/a: achilles)

achilles
  1. 5. 2013, 19:38
Kniha se skládá z jednotlivých textů, které na sebe nijak nenavazují. Název knihy Vytváření nepřítele je pouze první kapitolou a měl projevit větší zájem čtenářů.
Sbírka "příležitostných textů" slouží k zamyšlení a pobavení. Občas trochu složité, občas se čtenář ztratí v italských či latinských slovech. Kdo má rád Eca, najde v textech něco z Jména růže či Baudolina. Mě osobně nejvíce zaujalo, kromě Vytváření nepřítele, Navštěvování klenotnic, Jiný kraj,jiný mrav a Úvahy o Wikileaks.
Tardis
  20. 3. 2016, 20:34
Mě se bohužel líbil jen první z textů- ono Vytváření nepřítele. Zbytek pokládám za nudu, Eca jsem si nikdy oblíbit nedokázala.