První láska

První láska Originální název: Pervaia Liubov

Moba - 2004
ISBN: 80-243-1347-2

Moba (2004) 80-243-1347-2 223

Pět milostných povídek, vydaných roku 1880, s typickými "turgeněvovskými" náměty, v nichž autor zpracovává většinou skutečné události, které buď sám prožil, anebo o nich slyšel vyprávět od svých blízkých či přátel - ať už jsou to vzpomínky na mládí a poetické vylíčení první lásky šestnáctiletého Volodi, osud mladé statkářské dcerky Sofie, nevyplněné sny a naděje nebo lyrické líčení přírody. (Založil/a: Vencis)

rt12
  30. 3. 2015, 19:58
Tři povídky Asja, První láska a Faust. Všechny povídky mají poměrně pěkný propracovaný děj i postavy. Ovšem mě osobně tyto nenaplněné a pro mě nepochopitelně protrpěné lásky moc nejsou. Nejvíc se mi líbil Faust, který je zajímavě napsán formou dopisů. V Prní lásce mě neuchopitelná mysl a rozmary Zinočky vyloženě iritovaly.
zlovlk
  4. 7. 2010, 0:32
Hodnotím hlavně titulní povídku/novelu, která bývá někdy vydávána samostatně a je skutečně vynikající. Postava Zinajdy, půvabné slečinky "s chováním grisetky", působí až strašidelně plasticky a realisticky. Dokonce natolik, že jsem byl přesvědčen, že ji autor vypodobnil dle skutečné žínky ještě předtím, než se mi onen předpoklad potvrdil. Fascinace láskou je zde vypodobněna s větší vypravěčskou brutalitou než v kdekterém rádoby provokativním dílku. Když jsem příběh rozečetl poprvé, plánoval jsem kamsi jít, ale nevyrazil jsem tam, dokud jsem o pár desítek minut později knížku se zpocenými dlaněmi neodložil. Ta kniha vás rozežere!
Na seznámení s milým vousáčem Ivanem rozhodně doporučuji každému, koho leká jistá obezita Lovcových zápisků.