Originální název: Dita Saxová

ISBN: 80-85906-80-5

Nakladatelství Franze Kafky (2010) 80-85906-80-5 486
Mladá fronta (2007)
Československý spisovatel (1962)

Román Dita Saxová, příběh dívky, která přežila válku a neunesla mír, patří ke klasice české literatury. Poprvé vyšel v roce 1963. V novém vydání pro Nakladatelství Franze Kafky autor doplnil a prohloubil psychologii postav, zvláště u Dity Saxové, kde literárně zpracoval nové poznatky o životě románové předlohy, které získal při cestě po Izraeli v roce 2010.

(anotace nakladatelství) (Založil/a: Vencis)

PeťkaW.
  10. 5. 2012, 14:23
Ač si pana Lustiga velmi vážím jako člověka i jako spisovatele, nepřišla jsem tomuhle dílu na chuť. Uznávám jeho hodnotu, ale mě si nezískala. Děj mi přišel nudný, zdlouhavý, nezáživný, každou další stránkou jsem se prokousávala hůř a hůř... Krom konce, který byl o něco poutavější. V knize je pár pasáží, které mají spád a jsou zajímavé, ale utápí se v šedém zbytku.
Pro mladší čtenáře musí být jen těžko stravitelná. Většina knih se zaměřuje na jednu, popřípadě pár filozofických myšlenek. Tady jich je na každé straně několik, což na jednu stranu oceňuju, protože člověk dostane opravdu spoustu námětů k přemýšlení, ale na stranu druhou ho z toho pak bolí hlava a nestačí všechno to kvantum plně pobrat a ocenit. Musím ale uznat, že některým z těchto myšlenek se podařilo mě totálně rozebrat...
Michelle S
  30. 10. 2015, 22:53
Strašně zvláštní knížka... Od Lustiga jsem ještě nic nečetla, viděla jsem filmové zpracování knihy a chtěla jsem pochopit to, co jsem z filmu pobrala jen částečně.
Místy mi přišla knížka dost rozvláčná, u řady dialogů jsem si říkala, že každá postava si mluví pro sebe a neposlouchá toho druhého. Ale možná to byl záměr:-) Na druhou stranu se mi líbila řada Lustigových myšlenek, vkládaných do úst jeho postav a ten závěr... Ten byl opravdu skvostný. Krásně melancholický, něžně krutý...