Ramses

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Domino - 2001
ISBN: 80-7303-007-1

Domino (2001) 80-7303-007-1 272

Ramses II. Veliký je jednou z nejvýraznějších osobností, které se nám vybaví při zmínce o starověkém Egyptě. Kdo se však skrývá za polomytickou postavou „krále králů"? Byl Ramses pouze nejvyšším státním úředníkem a otrokem svého lidu, nebo krutým tyranem se sklony k megalomanii?

Díky četným památkám víme především to, že se snažil být vzorným faraonem – udatným válečníkem, velkorysým stavitelem a otcem neuvěřitelného počtu potomků. Zemi na Nilu vládl šedesát let, jeho stavby se tyčily v každém koutě říše a jeho jméno vyslovovali s úctou diplomaté na všech významných dvorech starověkého světa. Mírová smlouva, kterou sjednal s Chetity po slavné bitvě u Kadeše, nebyla jako jediná v dějinách nikdy porušena. Kromě toho je Ramses pravděpodobně oním nesmlouvavým faraonem známým z biblického Exodu.

Stavebník velkolepých chrámů v Abú Simbelu a manžel krásné Nefertari je dodnes znám po celém světě. Britská egyptoložka Joyce Tyldesley kombinuje historické a archeologické prameny, aby nám zprostředkovala komplexní, zasvěcený a v mnohém jistě i překvapivý pohled na život a dílo největšího z egyptských panovníků.

zdroj: dominoknihy (Založil/a: Nefertari)