Hovory se spodinou

Originální název: Čung-kuo ti-ccheng fang-tchan-lu

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2807-3

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2807-3 357

Jak se žije na okraji společnosti v dnešní Číně: prostitutka, omývač mrtvol, buddhistický mnich, hlídač veřejných záchodků, stoupenec sekty falun-gong, bývalý rudý gardista, rodina oběti masakru na Náměstí Nebeského klidu nebo mistr feng-shui a mnoho dalších zpovídal s respektem, vcítěním a smyslem pro humor Liao I-wu, jeden z nejznámějších čínských autorů a někdejší politický vězeň.

Tyto jedinečné rozhovory nám ukazují Čínu, kterou nemáme šanci jindy spatřit – Čínu utlačovaných bezdomovců, vyvrhelů a pouličních muzikantů, jimž nikdo nemůže vzít jejich důstojnost, vtip a lidskost.
Jde o humánní knihu, která vyvolala všude, kde vyšla, mimořádnou pozornost. Liao i-wu (1958) vyrůstal jako dítě rodičů bez „povolení k trvalému pobytu“ ve velké bídě a hladu 60. let 20. století. V roce 1989 uveřejnil báseň Masakr. Za ni byl na čtyři roky uvězen do těžkého žaláře, kde byl mučen. V roce 2007 byl nezávislým čínským PEN-centrem vyznamenán cenou „Svoboda psát“. (Založil/a: Kůstka)

Liao I-Wu Liao I-Wu
*04.08.1958

Reetri
  14. 3. 2014, 19:35
Nemám slov. Čekala jsem snad všechno, ale tohle ne. A přesto se cítím poctěná tím, že jsem mohla nahlédnout do takové bídy a nouze, o které se mi ani nesnilo, protože si zase o to více dokážu vážit svého šťastného a krásného života.
Liao I-wu mě neuvěřitelně dojímal svou odvahou psát, co si myslí, ve státě, kde je něco takového absolutně nemožné. Několikrát byl za to ve vězení, šikanován, sám se tam několikrát pokusil o sebevraždu. Je tedy obrovské štěstí, že Hovory se Spodinou nakonec máme.

V knize najdeme pětadvacet rozhovorů. Pětadvacet namátkově vybraných osudů chudých lidí,
zdánlivě bezvýznamných, ale díky Liaovi se staly nesmtelnými. A to v jakémkoli slova smyslu. Četla jsem o zrůdných šikanách v čínských vězeních, o takovém hladu a nouzi, které nutilo dokonce rodiče pojídat vlastní děti! O žebrácích a zlodějích, o prostitutkách, o hlídači veřejných záchodků, o maskérovi mrtvých, vykradači hrobů,
o upalování malomocných, četla jsem rozhovor s odsouzencem na smrt, jehož rozloučení s autorem znělo, jako by si měl jen odskočit pro rohlíky: "Dobrá kámo, dám si ještě poslední cigáro na cestu a pomažu."

Všechno se mě to hluboce dotýkalo. Jevilo se to být jen jako sen. Jako by to ani nemohl být tento svět. Vždycky, když o této knize někomu povídám, mám husí kůži jak hrachy.
Pim
  22. 4. 2014, 17:22
Na začátku se mi četlo trochu hůř, ale to bylo tou spoustou jmen. Pak se to nějak upravilo a kniha mne vtáhla.
Kniha o čínských tradicích, o útlaku za převratu, znárodňování, perzekuování. O letech neuvěřitelné bídy - opravdu chudáci. Zejména pak je tato kniha o lidech. Nemůžu se ubránit otázce, jak by to vypadalo v minulosti u nás, kdybychom byli tak velkou zemí jako je Čína?
Určitě stojí za přečtení.

Makulenka
  8. 8. 2016, 22:01
25 rozhovoru z okraje cinske spolecnosti. Nektere zajimave, nektere poburujici, nechutne, az k zbliti. Liao I-wu vyzpovidal komunisty pranyrovane velkostatkare, budhistickeho mnicha, komunisticke funkcionare, prostitutky, vezne odsouzene na smrt, svedky kanibalismu...
Boris Leto
  25. 3. 2015, 17:59
Baví mě historie psaná nehistorikem. Co si kdy zapamatuji ze suchých faktů? Málo... Ale výpovědi o očitých svědectvích mi v hlavě zůstanou na dlouhou dobu. Rozhodně doporučuji!