Vzpomínky na jedno dobrodružství

Vzpomínky na jedno dobrodružství

Podtitul: Zápisky o argentinském tangu zhotovené seňorem donem Robertem Juanem Carlosem Fuljumerem y Suipacha

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0832-3

Argo (2013) 978-80-257-0832-3 180

Jakmile jednou propadnete tangu, jste lapeni na celý život. Robert Fulghum ten pohlcující pocit zná. Aby svému osudu šel ještě více naproti, vydává se do země tangu zaslíbené: nasedá na loď, která při obeplouvání Jižní Ameriky ztroskotá, cestuje po Argentině vlakem s domorodci, je na ulici přepaden a okraden, málem přijde o život při silné vichřici, chodí na hodiny provazochodectví, s chutí jí, pije a seznamuje se, přemýšlí o argentinských dějinách, diktatuře, ekonomice, kultuře a mentalitě. Ale především: tancuje, tancuje, neustále tancuje. Tancuje i po svém návratu do Spojených států, možná tancuje i právě teď.
Jak totiž říká sám autor: „Když se vědci zabývali prevencí stařecké demence a Alzheimerovy choroby, zjistili, že ze všemožných aktivit je nejpřínosnější společenský tanec. Nebezpečí mentální atrofie může být až o 76 procent nižší, pokud se dotyčný občas naučí nový tanec a pokud často tancuje. Proč? Protože při tanci se zapojují mozek, tělo a procesy hudební i emoční. Podstatou je to, že se musíte ve zlomku vteřiny rozhodovat a využívat veškeré schopnosti. Když tedy lidi říkají: ,Tango? Ve tvém věku? Nezbláznil ses?‘ tak já odpovídám: ,Nezbláznil, a ani to nemám v úmyslu.‘ Věřím v tancování. Tancovat budu až do konce svých dní.“ (Založil/a: Kůstka)

Ronnie
  20. 11. 2016, 10:48
Když bych měla okomentovat jedním slovem, řeknu: "Milé." Je to nenáročná, příjemná knížka. Kdybych nevěděla o svém tanečním antitalentu, dozajista by mě Fulghumovo vyprávění přesvědčilo, abych se vášnivé tango naučila.. :)
Evina Kalousová
  25. 9. 2016, 11:36
Kniha byla výborná, jeho styl je naprosto famózní. Je pravda, že kniha "Drž mě pevně, miluj mě zlehka" byla lepší - ale také byla výhradně celá o tanci, tangu a tančírně. V této publikaci se zaměřuje také na Argentinu jako takovou, její obyvatele, zvyky, apod. Takže doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco málo cestovatelského s příchutí vášnivého tanga. :-)
AngelaS
  22. 5. 2014, 22:15
Kniha by mohla mnohé odradit velkým množstvím informací o Argentině, každého milovníka cestopisů však příjemně potěší. Dovíte se o návycích místních lidí, zdejším jídle, okolí a hlavně tanci. Na druhou stranu je kniha plná milých příběhů, které vám vykouzlí na tváři úsměv. Ostatně jak už to pan Fulghum umí :).