Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje

Podtitul: Slovo paměti


Originální název: Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Kronika Velké Moravy pod názvem Slovo paměti zachycuje v souboru datovaných pověstí dějiny Moravy mezi lety 863 – 907 n. l., tedy dobu od příchodu Konstantina a Metoděje až do zániku Velké Moravy. Jako vypravěče pověstí zvolila spisovatelka přímo Konstantina Filozofa, po jeho smrti pokračuje v psaní pověstí jeho žák Gorazd, pozdější velkomoravský arcibiskup.
Konstantin Filozof uvádí čtenáře do své kroniky těmito slovy: „Království dějin zbavené, zdá se být mrtvé, a proto tedy já Konstantin řečený Filozof otvírám tuto kroniku a prosím tebe, Sofio, skrze kterou mi Bůh dal všechen rozum a veškeré znalosti, provázej mě, až budu vyprávět a psát. Neboť uběhnou věky, již nebudou naživu ti, kteří vše na vlastní oči viděli, a tehdy potomci Moravanů nesmí zapomenout na činy svých předků…“

A které události v pověstech Konstantin s Gorazdem zachytili? Žádost knížete Rostislava, s níž putovalo poselstvo z Moravy ke dvoru císaře Michaela III. do Byzance, cestu Konstantina a Metoděje do Rostislavgradu a jejich pobyt na Moravě, vzdělávání moravských žáků a boje s franckými kněžími. Konstantin Filozof vysvětluje, jak vytvářel hlaholici. Jeho žák Gorazd přebírá psaní kroniky a vypráví o boji svého učitele za uznání slovanského písma a liturgie, popisuje cestu do Benátek a Říma, kde Konstantin umírá. Pokračuje vyprávěním o Metodějovi, o zřízení moravského arcibiskupství a Metodějově neúnavném boji proti franckým kněžím a Wichingovi. Mezi pověstmi se také objevují vyprávění o životě Moravanů, o Rostislavovi, o Svatoplukovi a Svantožizni, o založení Veligradu, o hrdinném boji Moravanů proti franckému císaři, ale také o Bořivojově křtu, o nedostatku soli či nakládaných okurkách. A díky Konstantinovým i Gorazdovým vzpomínkám se seznamujeme s dětstvím a mládím obou věrozvěstů.

Knihu doplňuje audio nahrávka pověstí na CD s hudbou J. Pavlici a Hradišťanu. (Založil/a: Bejinka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace