Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vyděděnec

88%
4 12
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Vyděděnec Originální název: The Dispossessed
Poprvé vydáno celosvětově: 1974

Nejnovější vydání:
Laser-books - 1995
ISBN: 80-7193-002-4
Počet stránek: 374
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 22x v přečtených
v knihovně 9x v knihovně
k přečtení 16x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Laser-books (1995) 80-7193-002-4 374

Jedna z autorčiných nejlepších knih, volně patřící do cyklu Hain, oceněná cenami Hugo, Nebula a Jupiter. Děj se odehrává na dvou obydlených světech, z nichž ten menší je oběžnicí druhého. Společenské systémy jsou výrazně odlišné, a proto i izolované. Hlavní hrdina se snaží tento stav změnit. Obyvatel planety Anarres, fyzik jménem Shevek, nedokáže nikdy rezignovat na právo na osobitost a svobodu a proto se cítí nešťastný jako člen společnosti ideálně rovných. Jediným východiskem z této situace se mu zdá být emigrace na sousední, nepřátelskou planetu Urras. Shevek obdrží pozvání a opouští vlast, ale už na palubě kosmické lodi získává první znepokojivé informace o planetě Urras. A loď přistává… (Založil/a: qpIfg381e3)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
60% 60% 60% 60% 60%
  23. 3. 2013, 17:20
Nejzajímavější na knize je popis života na planetě kde žijí v anarchisticko-komunistickém společenství. Ideály, se kterými komunita vznikla, ale postupně zapadaly a moc nakonec opět získali elitáři a byrokraté. Vyplývá z toho, že sebelepší ideál společnosti se nemůže udržet. Lidi na různých duchovních úrovních, nelze svázat žádnou formou řízení společnosti, ve které by byli všichni spokojeni a šťastni.
schumick
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 1. 2013, 12:22
Hlavní hrdina je člen anarchisticko-komunistického společenství, které vzniklo odělením od majoritní kapitalistické společnosti. Aby v této nové společnosti zůstaly zachovány ideály anarchismu, uchýlili se její členové před lety na samostatnou planetu (resp. na měsíc své domovské planety).
Hlavnímu hrdinovi Shevekovi se i přes drsný život na planetě téměř bez hospodářských a zemědělských zdrojů povedlo stát se předním vědcem, o jehož výsledky mají zájem i v původní společnosti, od které se anarchisté původně odštěpili.
Můžeme tak sledovat ultra levicový pohled na společnost, který je konfrontován s přísně kapitalistickým a materialistickým protějškem. A oba mají svá určitá pozitiva a svá tajemství o kterých se veřejně nemluví.
Zajímavý byl pro mě hlavně popis anarchisticko-komunistické společnosti, ale nevím zda by na takovýchto principech mohla společnost vydžet.