Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Případ Masaryk

87%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Případ Masaryk
 Všechny obaly
Případ Masaryk
 Všechny obaly
Originální název: The Masaryk Case
Poprvé vydáno celosvětově: 1972

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Leprez - 1991
ISBN: 80-900821-0-6
Počet stránek: 316
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Leprez (1991) 80-900821-0-6 316
Leprez (1972) 316

Dne 10. března 1948 byl Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí, nalezen mrtev na nádvoří Černínského paláce v Praze. Komunistická vláda obratem, ještě před vyšetřením případu prohlásila: byla to sebevražda...
Většina lidí tomu odmítala uvěřit, ale pravdu bylo možné hledat až za dvacet let, roku 1968. Případ Masaryk dramaticky vypráví o tom, jak americká novinářka sledovala všechny dosažitelné stopy, o čem mluvila s žijícími svědky a jak krok za krokem odhalovala minulost i přítomnost. Ukázalo se, že záhada ministrovy smrti se s odstupem času stala ještě větší výbušninou. S posledními svědky autorka hovořila už v době, kdy v Praze hlídkovaly sovětské tanky. Když pak vyhodnocovala nasbíraný materiál, zjistila, že až na několik výjimek jí málokdo řekl pravdu. Taky protichůdných výpovědí bylo až přespříliš. Strach, osobní kalkulace svědků nebo zcela obyčejné zamlžení důležitých detailů, zaviněné časovým odstupem? Bezpochyby i to... Případ Masaryk je kniha, která objektivně zkoumá všechny možnosti ministrovy smrti a buduje tu nejpřijatelnější verzi; čtenář však do ruky dostává tolik faktů, že si může vytvořit i jiný názor. V Československu reagovali na vydání knihy nenávistnou kampaní. Tisk obvinil paní Sterlingovou z "politického narkomanství" a její práce se dostala na seznam zakázaných knih. (Založil/a: heruon)

(více)  

Štítky

více  

Komentáře



Nové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

navabaca
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 10. 2015, 12:31
Pátrání po okolnostech smrti Jana Masaryka bylo v podání velmi zkušené novinářky provedeno v takovém rozsahu, za který by se nemusely stydět ani tajné služby. Styl, kterým paní Sterlingová svoji cestu za fakty i fikcemi popisuje, připomíná detektivky J. K. Rowlingové tak výrazně, až jsem při čtení ztratil ze zřetele, že tentokrát čtu literaturu faktu a nikoliv smyšlený román.
Pro českého čtenáře má kniha jedinou "chybu", kterou je místy zdlouhavé popisování historických souvislostí českých zemí a dějin. Pro zahraničního čtenáře neznalého české historie jsou však tyto informace velmi důležité.
Autorka se v průběhu vyprávění nesnaží čtenáři vnutit žádný definitivní názor na Masarykovu smrt, pouze sděluje vypátrané skutečnosti a svědectví (často protichůdná). Netíhne k žádnému závěru, který by jí osobně byl bližší, snaží se odhalit pouze pravdu, ať je jakákoliv. A právě proto si zaslouží uznání a úctu, nemluvě o náročném nahánění svědků po celém světě a zkoumání snad tisíců dokumentů.
Na konci knihy ale přece jen učiní vlastní závěr, který sice není zcela prokazatelný, ale logicky se jeví jako jediný možný a pravdivý.
heruon
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 5. 2013, 12:09
Určitě povinná literatura pro ty, kteří se zajímají o okolnosti smrti Jana Masaryka.