Pradějiny

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Kalich - 2010
ISBN: 978-80-7017-130-1

Kalich (2010) 978-80-7017-130-1 288

Prvních jedenáct kapitol Bible patří k nejznámějším biblickým pasážím. Není proto divu, že o příbězích popisujících stvoření, konflikt Kaina a Ábela, potopu a stavbu babylónské věže existuje tolik falešných domněnek a roztodivných interpretací. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč rozhlasový redaktor Petr Vaďura požádal biblistu Jiřího Beneše, vedoucího katedry biblických studií na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, aby spolu hovořili o tom, co říká samotný hebrejský text. Beneš text překládá a vykládá tak, že se čtenáři stávají přímými účastníky dění. Nezabývá se zde textovou kritikou, nezkoumá, kdo texty napsal a jakými úpravami prošly. Jeho výklady jsou vedeny citem pro existenciální situaci dnešního člověka, takže posluchač se stává jednou z postav vyprávěného biblického příběhu. Kniha proto nepodává jen informace, ale především zve k oslovení a zásahu hluboko v lidském nitru. (Založil/a: postkf)

Hledající
  5. 6. 2016, 18:40
Tato kniha sama o sobě není špatná, ale problémem je, když se k biblické tematice vyjadřuje teolog. Chybí mi tu (a to právě prvních 11 kapitol Bible potřebuje) určitý odstup a nadhled, který nemohu od člověka věřícího (a právě teologa) zcela očekávat. Nevím, zdali autor setrvává v lůně církve adventistů (což nemyslím vůbec pejorativně, víra je osobní věc každého člověka, sám jsem jejich barvy „hájil“ několik let a autora jsem osobně znal), ale vzhledem k tomu, že tato církev setrvale učí, že svět vznikl v šesti dnech (myslí se 24 hodinových cyklech), těžko mohu - ovlivněn moderní biblickou kritikou, historiky, archeology, religionisty či evolucionisty - s autorovým názorovým počinem souhlasit. Samozřejmě se mohu mýlit, prostě nejsem již kreacionista, navíc jsem knihu četl před několika lety a nevybavuji si podrobnosti (a navíc ji již nevlastním), takže si ji nemohu nyní přečíst znovu (a svůj názor poupravit), ale co si pamatuji jistě, že mě tehdy nijak zvlášť neoslovila a naopak jsem se podivoval, jak ve 21. století ještě někdo takto může uvažovat. Takže pokud trváte na doslovném výkladu Bible, tak vám dané dílko asi má co nabídnout. Ale jinak ne.