Šíleně smutné povídky

Šíleně smutné povídky Originální název: Šíleně smutné povídky

Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1481-7,

Odeon (2013) 978-80-207-1481-7, 128

Tereza Boučková, autorka bestsellerů Indiánský běh a Rok kohouta, přichází po několika letech odmlky s novou knížkou. Poprvé jsou to povídky, žánr, který je podle znalců literatury snad ze všeho nejtěžší. Povídka v sobě musí mít všechno, co má román – svého hrdinu, svůj příběh i jeho rozuzlení, ale zároveň si musí vystačit s mnohem menším prostorem k vyprávění. Třináct Šíleně smutných povídek je třináct příběhů, které mají ve svém vyznění smutek, někdy zcela konkrétní a hmatatelný, jindy spíše mlhavý a neurčitý, ale mnohé jsou i tak docela veselé, ironické a plné paradoxů. Všechny povídky jsou napsané více než minimalisticky, a přitom je v nich všechno: touha po lásce, přijetí, tichu, přátelství, vnitřním míru anebo alespoň klidu ve zpustošeném nebo jen úplně vyhaslém manželství, stejně jako odhodlání překonat těžkou, tragickou nepřízeň osudu. Tereza Boučková vstupuje do cizích životů jednoznačně a nekompromisně. Zdá se, že všechno, co nám pohledem jiných zaujatě a vášnivě vypráví, se stalo jí. Přitom jsou to docela obyčejné příběhy docela obyčejných lidí.

Tereza Boučková debutovala prózou Indiánský běh, za kterou obdržela roku 1990 Cenu Jiřího Ortena. Následovaly krátké prózy Křepelice (1993) a Když milujete muže (1995). Knižně vydala dva publicistické soubory, Jen tak si trochu schnít – fejetony o mužích a lidech (2004) a Boží a jiná muka – fejetony o lásce ke kolu (2010). Je také autorkou scénáře k filmům Smradi (2002) a Zemský ráj to napohled (2009). Autobiograficky laděný román Rok kohouta se stal nejprodávanější českou knihou roku 2008. (Založil/a: Jamesová)

marta-b
  7. 4. 2014, 21:15
Výborná knížka od mojí oblíbené autorky. Nezklamala ani tentokrát :o) Povídky byly nápadité, zajímavě napsané a moc mě bavilo je číst. U některých bych brala jejich románové zpracování, protože by mě zajímalo, jak by Boučková příběh pojala na více stránkách. Určitě doporučuju. Mně to nijak beznadějné nepřipadalo.
venison
  22. 7. 2013, 23:37
Jednoduché příběhy se silným filosofickým podtextem.. Na můj vkus moc beznadějné, ale krásně napsané.. Autorce věřím, že všechny příběhy skutečně odžila..
lucy.sankova
  27. 7. 2013, 10:41
Knihu jsem si koupila do vlaku pro zkrácení dlouhých chvílí (jela jsem 4 hodiny). Jakmile jsem ji otevřela nemohla jsem se od ní odtrhnout. Líbila se mi. Povídky byly krátké, výstižné. Prostě výborné. Nelituji toho, že jsem si knihu zakoupila.
pshulis
  3. 7. 2013, 15:06
Na můj vkus krátké povídky, každá je jiná. Některé mě chytily tak, že bych moc chtěla jejich pokračování, některé mi jen tak proletěly a tuším že jednu jsem moc nepochopila...Ale není tu žádná, která by se mi vyloženě nelíbila.