Originální název: Pohorská vesnice

ISBN: 978-80-7399-258-3

Tribun EU (2008) 978-80-7399-258-3 200
Albatros (1973)
Československý spisovatel (1951)

Realistické zobrazení vesnice, slučuje tu svět české šlechty, chodského lidu na Šumavě a slovenských drotarů . (Založil/a: Sharul)

Božena Němcová Božena Němcová
*04.02.1820 - †21.01.1862

Děčínský
  25. 6. 2016, 18:08
Ve svém dvoudílném románě nás autorka zavádí na Šumavu, kterou dobře zná. Známý autobiografický román Paní komisarka se odehrává v Klenčí a okolí. V tomto románě však místo nijak nelokalizuje. Prosté vyprávění o životě, bez nějakých intelektuálských dialogů. Protože román byl určen široké čtenářské obci, která nebyla tehdy ještě na nějak vysoké kulturní úrovni. Proto román splnil jistě své poslání. V románě jsou některé dialogy vedeny v šumavské nářečí, a proto již ne příliš přitažlivé pro současné čtenáře. Ve své době však celé dílo Boženy Němcové mělo veliký význam, přestože bylo poplatné době (náboženský život). Jako obrázek, jak někteří naši předkové žili, však kniha je jeho hodnověrnou ukázkou. Němcová si nic moc nevymýšlela.