Originální název: Looking for Alaska

YOLI - 2014
ISBN: 978-80-87543-31-3

YOLI (2014) 978-80-87543-31-3 256
Knižní klub (2013) 978-80-242-4188-3 256

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající. (Založil/a: Lidska Havet)

#novela

togaf
  29. 1. 2015, 13:16
Aljaška je šíleně nesympatická a nemít ty "pevný prsa", tak se obávám, že ani nemá kamarády. Instantní náboženské rady mě nezaujaly ani nedonutily přemýšlet nad (ne)smrtelností a opět jsem se přesvědčila, že na americké střední škole bych nevydržela. Takže jediné, co mě v této knize zaujalo, byly citáty posledních slov. Ale možná jsem zklamaná jen proto, že nejsem cílová skupina.
Kůstka
  10. 3. 2014, 0:40
První polovina knihy mě vážně bavila, smála jsem se asi tak stejně jako u Hvězd, Green tohle opravdu umí. Ale část "potom" už pro mě byla horší, vtip žádný, rozebrání stejné věci zleva a pak zase zprava, řešení nevyřešitelného a konec vlastně takový nijaký?
Tereeeza
  29. 12. 2014, 10:40
Jsem typ člověka, který nerad čte oslavné ódy na, v určité době, populární díla, jsem pak vždycky natěšená tolik, že se mi knížka ve výsledku tolik nelíbí nebo, a to spíš, nesplní má velká očekávání, tak jsem to měla např. s Hvězdami. Dlouho jsem jim odolávala, bylo toho kolem mě spoustu, nakonec je přečetla a i když nemůžu říct, že jsem byla zklamaná, nebylo tam to pravé 'wow'.
U Aljašky je to jiné, řada lidí ji kritizuje, zatracuje, srovnává s Hvězdami. Srovnávání se neubráníme, i když to dělám nerada, ale každé dílo je své. Greenův styl psaní se mi líbí, jeho příběhy jsou čtivé a mě baví je číst, je to četba odpočinková, ale proč ne, někdy na to je nálada :)
Ač Aljaška nemá tolik fanoušků jako Hvězdy, mně se moc líbila. Zase po nějaké době jsem měla v ruce příběh vyprávěný z pohledu chlapce a ano, nesledovali jsme v první půlce nic převratného, vcelku obyčejný život mladých lidí na střední škole, ale já byla spokojená, u něčeho jsem se zasmála, u něčeho zamyslela. Druhá část možná trochu ztratila tempo, ale vžila jsem se do jejich pocitů, já bych to všechno asi rozebírala úplně stejně. A zamyšlení nad tím, co se po smrti vlastně děje nebo důraz na přátelství, to jsou jedny z mnoha věcí, kterými si mě knížka získala.
Závěrem jen ocituji Greenova slova: "Narodil jsem se do Bolívarova labyrintu, a proto musím doufat v naději Rabelaisova velkého Možná."
Ivet
  18. 9. 2015, 9:33
Ne že by Hledání Aljašky byla špatná kniha, ale prostě mě nedokázala chytnou tak jako ostatní Greenovy knihy. Pokračovala jsem ve svém trendu čtení Greena v angličtině, ale s touto knihou to možná zkusím ještě jednou v češtině. Připadá mi, že jsem něco zameškala. Ale možná je to jen můj pocit a žádné hlubší poznání mě nečeká.
teite
  3. 4. 2015, 14:30
Četla jsem knížku v originále a musím ocenit autorův svěží jazyk, v první části jsem se dost nasmála. Druhá polovina ve mě zanechala smíšené pocity. Sice je zajímavé, jak se teenageři každý jinak srovnávají se svou vinou i s tragédií, která je zasáhla, ale že by to bylo někonečně dojemné, to si nemyslím, místy to bylo dosti nudné. Že by se šestnáctiletí kluci hluboce zabývali náboženskými tradicemi se mi jeví spíš nepravděpodobné, stejně jako přerod uťáplého nepopulárního ťunti do hvězdy internátní školy.
MargarethMatthews
  4. 8. 2014, 22:09
Autorův styl mi byl moc příjemný. Líbilo se mi prolínání mladého teenagerovského života a hlubokým myšlenek vycházejících s náboženstvím, a s tím plynoucích otázek. Opět musím vyzdvihnout čtivost. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem. Na druhou stranu, ale román nepatří k těm, ke kterým bych se nutně musela vracet. Rozhodně nebudu litovat času stráveným s tímto počinem, ale na druhou stranu nic výjimečného jsem v něm také neshledala.
smajlinka
  16. 9. 2014, 18:00
Zklamání. Od knížky jsem si díky Hvězdám hodně slibovala, ale bohužel. Hrdinovi je samozřejmě teprve šestnáct, takže se nedá očekávat nějaká vyspělost, ale popíjení a kouření a provádění ubohých žertíků- nemělo to úroveň. A i Aljaščin příběh byl vyjádřen naprosto plytce. Ale je to autorova prvotina, takže Hvězdách se posunul o stovky kilometrů dál.
wendieta
  25. 9. 2014, 15:40
Jak už tady párkrát zaznělo, první polovina knihy byla skvělá, stejně jako hvězdy. Dál už to bylo horší. Druhou polovinu mohl Green o padesát procent zkrátit, pak by to možná nevyznělo jako omílání toho stejného dokola. Celkově průměr.
knihomotýl
  19. 9. 2014, 22:15
Touto knihou jsem vstoupila do Greenova světa... a bylo mi v něm dobře. Nejvíc mě fascinovala Alaska a její rozhovory s Milesem mě bavily. Když se podívám zpětně, Looking for Alaska se mi líbilo mnohem víc než Hvězdy. Od této knihy nečekejte nějaké hluboké myšlenky. Je to prostý, avšak roztomilý příběh o nenaplněné teenagerské lásce. Čtenáře neurazí, mohu jen doporučit.
Katniss Lavender
  7. 1. 2014, 1:21
John je bezesporu výborný spisovatel a jeho styl psaní mě prostě baví! Musím přiznat, že hledání velkého Možná mě víc bavilo v první polovině knihy, ale ani fylozofování, v polovině druhé, mě nijak neurazilo, právě naopak! Knihu jsem přečetla prakticky jedním dechem, ani na chvíli nenudí a má pro mne až překvapivý nádech něčeho hlubšího. Něčeho, co nedokážu charakterizovat a o to víc mne to láká! Takže Aljaška je pro mne, na literárních cestách, dalším vykročením správným směrem!
silvaren
  23. 5. 2016, 19:12
Bohužel mě tohle plytké filozofování nanadchlo. Aljaška mi byla krajně nesympatická a konec postrádá jakékoli uzavření nebo pointu. Po Hvězdách velké zklamání.
Radka Pařízková
  11. 5. 2015, 19:57
První kniha napsaná od Greena a psolední kterou jsem zatím od něj četla. a troufám si říci, že je nejlepší, kterou on dokázal splodit. Při výběru téhle knihy jsem hodně dala na radu kamarádky. Takže jsem touto knihou vlastně dávala poslední šanci Greenovi mě zaujmout. Protože co si budeme nalhávat Papírový města - na zblití, hvězdy nám nepřály - něco podobnýho. Ale při Hledání Aljašky jsem našla více rovin příběhu, které měl i rozpracované a mnohem lépe rozpracované než u těch pozdějších. Je dost poznat, že na své první knížce si dal dost záležet a potom prostě psal jen, aby vypadalo, že něco dělá.
kajas1993
  16. 7. 2015, 13:48
"Šel jsem tedy zpátky do svého pokoje, plácl sebou na spodní postel a myslel jsem na to, že kdyby lidi byli déšť, já bych byl mrholení a ona hurikán." John píše vtipně i s citem, líbil se mi odpočet dnů, pravdou ale je, že Aljaška si moje sympatie získat nedokázala.
Nifrea
  10. 12. 2014, 10:20
Hodně lidí tady psalo, že první polovina knihy je skvělá a za půlkou to málokoho bavilo. Proto jsem do druhý půlky vstupovala už trochu s předsudkama, jestli knihu vůbec dočtu. Musím se ale postavit na druhou stranu davu a napsat, že druhá polovina se mi líbila podstatně víc, než ta první. Naopak mi přišlo, že v první půlce se toho zas tolik neděje. jen to tak nějak plynulo, ale druhá půlka šla alespoň trochu do určitý hloubky příběhu, pocitů a emocí.
Takže i přes ostatní komentáře doporučuju knihu dočíst za druhou polovinu:).
Asi si tenhle příběh do knihovny nepořídím, ale četlo se to přesto celkem pěkně.
kklepkaa
  29. 7. 2014, 13:28
Sice jsem nenašla v této knize své velké Možná, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla. První polovina knihy byla super. Hodně jsem se nasmála. Druhá polovina byla průměrná a naprosto strahala mé očekávání z knihy.
Poison_Ivy
  11. 3. 2014, 15:53
"I go to seek a Great Perhaps."

Přečíst si knížku od Johna Greena je v podstatě sázka na jistotu. Pokud se vám od něj líbila jedna knížka, určitě si užijete i další. To on umí.

Zakřiknutý kluk jde do internátní školy, kde se pozná s náladovou a nepředvídatelnou dívkou. Spolu s ní a se svým svérázným spolubydlícím pak podnikají různá dobrodružství a z něj se pomalu stává někdo, kdo už není tak zakřiknutý.

Knížka se hrozně dobře četla, hned od začátku jsem se bavila a odpočet dní mě nutil číst rychleji dopředu. Problém byl jen v tom, že jsem tušila, co se za tím odpočtem bude skrývat. Nemýlila jsem se.

Z druhé půlky už jsem pak tak nadšená nebyla. Přišlo mi, že děj se moc nehýbe, všechno se to tam řeší z jedné strany na druhou a pak zase zpátky a ještě jednou zespoda a aby toho nebylo málo, tak i zeshora.

A ten konec byl takový, mdlý, abych pravdu řekla, tak už si ani nepamatuju jak to skončilo. Na debut to ale bylo velmi dobré.

ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:17
Miluji tuto knihu. Přiznám se říci, že mě zaujala ještě více, než Hvězdy nám nepřály. Něčím nepopsatelným si mě získala.
Ruffy
  20. 10. 2014, 21:52
Hledání Aljašky jsem četla v angličtině, takže je možné, že jsem nepochopila úplně všechny souvislosti, nicméně i přesto se mi kniha líbila a zaujala mě. Čte se opravdu lehce. Musím, ale zmínit, že druhá polovina už mě také nebavila zdaleka tolik jako ta první.. Neustálé opakování toho samého, a konec jsem tedy také čekala lepší, ale i přesto dávám 4 *, protože tento příběh je mi blízký..
honzik10
  10. 2. 2015, 17:11
Knížce dávám čtyři hvězdy. Sice byla super, ale Hvězdám jsem dal 5 hvězd a ty byly lepší, takže takhle. Děj byl dobrý, akorát konec mi přišel divnej. Když se ta hlavní událost stane uprostřed knížky, je to divný a hlavně neobvyklý. Nakonec to ale vyřešili dobře a opět v se v té závěrečné řeči vyskytovaly ty klasické názory spisovatele, jako v Hvězdách.
karkulin1982
  23. 6. 2014, 21:55
Naštěstí jsem knihu víceméně dostala zadarmo. Už kniha Hvězdy nám nepřály se mi od autora nelíbila, stejně tak i tato kniha. Téma nebylo nové ani nijak překvapující, vše se jen dokola neustále opakovalo, hrdinové ani prostředí mi nebyli vůbec blízcí.
IvannaManson
  23. 1. 2016, 16:37
John Green - pro mě osobně synonymum pro "ubrečenou romantiku." Bohužel se zdá, že i když se mu povětšinou vyhýbám, tak mě tahle ubrečená romantika stejně baví. Rozhodně to není autor, kterého bych zařadila mezi své oblíbené, ale myslím si, že po těch všech detektivkách, dystopiích apod. není špatné sem tam utéct k něčemu, co ve člověku vyvolá hlubší city, i když je to někdy až přehnané. Láska, ztráty a všechno tohle o čem Green píše je prostě život, proto ho nechci odsuzovat, ale jak už jsem řekla špičkovým autorem určitě není. Takže díky za trochu toho pobrečení, ale zase se vrátím ke knihám pro mě typickým.
Phorbo
  17. 12. 2015, 9:16
Kniha o šestnáctiletém Milesovi, který se rozhodně studovat v jiném městě. Doma nijak populární mladík se na Culver Creeku dostane do společnosti spolubydlícího Chipa/Plukovníka, nesmělé rumunky Lary, tajnůstkářského Takumiho a hlavně krásné a nevypočítavé Aljašky.
Do té se hlavní hrdina zamiluje a v jeden alkoholický dýchánek Aljaška vyzve Milese, aby ji líbal.
V noci, když Miles i Plukovník už spí, vrazí do pokoje a chce po nich, aby strhli pozornost dozorce areálu školy, aby mohla podnapilá odjet z areálu školy.
Na druhý den se všichni dozvídají, že Aljaška bourala a nehodu nepřežila.
Z romantického příběhu se ve dvou třetinách knihy stává detektivka, kdy Miles a Plukovník zjišťují, zda-li se Aljaška zasebevraždila, či ten policejní vůz, do kterého narazila, byl jen ve špatný čas na špatném místě.
Green knihu zajímavě stupňuje, kdy každá kapitola začíná "sto dvacet dní předtím". Čísla se postupně zmenšují, dokud Aljaška nevjede do policejního vozu. Nadpisy potom označují "dny poté".
Jako oddechové čtení to není vůbec špatné a jako autorova prvotina je kniha velice čtivá.
Jen je škoda záplety, proč se Aljaška zabila. Hold se takové věci stávají a Green chtěl asi ukázat, že se takové blbé náhody dějí, ale mě takové vysvětlení nijak neuspokojilo. Za mě 65%
LenkaZ
  8. 6. 2015, 11:43
Tak tento příběh mě nechal zcela chladnou. Parta nezodpovědných puberťáků dělající hlouposti, až to prostě jednou dopadne špatně. Přesně jak píše W, ani jedna postava mi nebyla sympatická, ani s jednou jsem se nedokázala ztotožnit. Příběh samotný mi přišel dost slabý. Tentokrát bohužel :(
Francesco
  4. 3. 2015, 18:11
Taková oddechová, nepříliš náročná kniha. Bohužel ani tato kniha, ani papírová města nepřekonala knihu Hvězdy nám nepřály. Avšak je to klasický John Green, čtivý, svižný a vždy originální příběh, který zůstane v mysli každého čtenáře ještě dlouho po přečtení.
HelenaH82
  15. 7. 2014, 14:21
John Green má z mého pohledu příjemný humor i pro nepříjemné situace. První část knihy byla čtivá a zábavná. Druhá poněkud protahovaná, ač Aljačin kanadský žert třeťáků mě pobavil. Závěr byl vlastně nijaký, nejasný.
Matata123
  17. 8. 2016, 20:56
Obsahuje spoiler spoiler Kniha ve mně vyvolala velmi rozporuplné pocity...
První část se mi celkem líbila - aspoň se tam něco dělo. Ale ta druhá... pořád se tam řešila jedna věc, abychom nakonec zjistili, že nebude žádný happy end, že se odnikud nevynoří rozesmátá Aljaška s pozvednutým obočím, že zkrátka zemřela. Dozvíme se kam jela a proč.
Ale i přese tohle všechno to na mém jazyku zanechalo hořkou pachuť... Nenacházím v tom žádný smysl, ponaučení... prostě nic...
W
  31. 5. 2015, 10:19
Asi jsem čekala něco úplně jiného. Příběh není nijak zajímavý a ani jedna z postav se nestala mým oblíbencem. Nevím, zda ještě sáhnu po nějaké knize od tohoto autora. Hvězdy se mi jakštakš líbily, ale tohle mě opravdu zklamalo..
Barbora Ptáčková
  1. 7. 2015, 8:35
Mou první knihou od Greena byly Hvězdy nám nepřály a vzhledem k tomu, že jsem si tuto knihu velice oblíbila, a tak hned jak jsem se dozvěděla, že je i druhá tak jsem po ní musela sáhnout. Nezklamala....Hledání Aljašky je ta nejúžasnější kniha kterou jsem kdy četla ( četla jsem ji 4x) a musím říct, že dosud je mou nejoblíbenější knihou. První polovina byla vážně úžasná jen bohužel s tou částí potom jsem byla trochu zklamaná možná jen proto, že ta první část knihy nasadila laťku tak vysoko...Ale jinak jí hodnotím kladně a určitě doporučuji.
niknikita
  5. 2. 2016, 11:40
Greenovy knihy mne baví, baví mne i jeho humor a odlehčená bezstarostnost. Když se v jednom momentě všechno změní, přinutí to přemýšlet o vážnějších věcech a to je druhá poloha tohoto skvělého autora.
Daniel Janko
  30. 9. 2015, 7:24
Po knížce "Hvězdy nám nepřály" jsem zkusil i druhou knížku.
Laťka byla nastavena proklatě vysoko a komentáře byly rozporuplné - ale šel jsem do toho. A nelituji...
Je to jiné téma ale zajímavé. Popravdě jak někteří tady vyzdvihují první polovinu tak já v ní zase nenašel tolik zajímavého. Zato druhá část byla lahůdka. Dalo by se to shrnout "co by bylo kdyby" ale ono většinou ani žádné kdyby není - něco se stane a velmi často nelze vše úplně zanalyzovat a přijít na to "proč". Ve druhé části mi fantazie vytvářela možné scénáře konce a nakonec to skončilo tak že je na konci otazník. Na jednu stranu špatně ale na druhou stranu takto je to i v životě - na všechna proč se odpověď nedozvíme. A co víc sužovat se hledáním odpovědí na něco na co nelze najít odpověď muže být ba dokonce destruktivní. Osobně jsem vždy měl rád jasno a nevyřešené bylo pro mě vždy muka - a umět se s tím vyrovnat že žádné "proto" není je ve své podstatě uměním ...
Takže autor nezklamal ...
Kika Čelináková
  23. 11. 2016, 16:52
Obsahuje spoiler spoiler Kniha se mi moc líbila. Byla velmi zajímavá a napínavá. Kamarádka mi omylem prozradila, že Aljaška umře a já ji vůbec nechtěla věřit, myslela jsem, že si dělá srandu a i když jsem knihu četla jsem pořád doufala, že nějak záhadně obživne. Ale i přesto musím doporučit.
Amai26
  3. 8. 2016, 13:58
U mě je známo, že se rozbrečím při čtení knih, u kterých to není běžné. Naopak knihy, kde se ostatní neobejdou bez kapesniků, přejdu bez emocí.

A nevím jestli to bylo tím, že byl podzimní večer, nebo tím, že jsem možná měla nějaké to depresivní období, ale já se fakt rozbrečela. Samozřejmě to nebyly žádné vodopády, jen pár kapek slz, ale přece.

Proto mi nezbývá nic, než hodnotit kladně. Část "předtím" byla úžasná. Nic víc. A část "potom" byla... Líbila se mi. Měla přesně takovou depresivní atmosféru, jaká tam, vzhledem k tomu, co se stalo, patří.

Co se postav týče, byly také výborné. Milese si nebylo těžké oblibit hned o prvních pár stránek. Aljaška byla jedna velká záhada, Poručík taky super.

Mou jedinou výtkou je určitá podobnost s Papírovými městy. Hlavně, co se hlavních postav týče. Miles a Quentin, oba tak trochu outsideři, tajně zamilovaní do holky, která hodí a nějakým tím "cool svalovcem". Aljaška a Margo, obě chodící záhady s rodinnými problémy.

I tak ale dávám pět hvězdiček.

KnihomolkaMary
  5. 7. 2016, 0:34
Ano, Aljaška byla zvláštní postavou. Byla na mne až moc nepříjemná. A upřímně? Nedokázala bych se s ní bavit. Měla chmurný charakter ale zároveň mě zaujala její tajemností. Kniha byla průměrná. Líbila se mi rozhodně část "předtím", v druhé části "potom" byl sice nemilý/dojemný zvrat ale už to nebylo ono, děj se ztratil a autor tam vše rozpytvával, jen aby to něčím dokončil. Konec mne příjemně překvapil, po nudném čtení přišlo konečně něco smysluplného. Ale celkově, doopravdy nevím co si o tom všem mám myslet. Píše se, že je to nejlepší kniha Greena, ale když ona byla taková nemastná neslaná, tak jaké budou ty další. Myslím, že kniha špatná nebyla, ale na nějaké pokračování ve čtení autorových dalších knih to nevidím.
Nikola 11
  21. 2. 2016, 11:11
John Green dělá krásnou tvorbu kniha byla krásně napsaná ze začátku trvá něž se napojí na příběh ale stojí to zato.Musím přiznat že kniha má něco do sebe ale jediná smůla že opět někdo umřel.
Kriss.s
  27. 12. 2015, 17:31
Možná kdyby jedna věc nebyla omílaná 1000krát dokola jen jiným způsobem, byla by kniha o dost lepší, protože samotný nápad není vůbec špatný. Bohužel mě spíše bavila první půlka knihy, potom už se mi to vleklo a vůbec mi ta kniha neutíkala. Asi Green nebude celkově pro mě to pravé.
mart115
  9. 12. 2015, 17:52
Podle mě naprosto bezkonkurenční kniha. Myslím, že dlouho zůstane mou nejoblíbenější a jsem moc vděčná, že mi ji kamarádka doporučila. Z nějakého důvodu mám pocit, že nás určitým způsobem spojuje.
Monilla
  20. 10. 2015, 21:26
Moje první kniha od Greena, která mě asi nenadchla tak, jak jsem čekala, ale ani mě příliš nezklamala. Považuji ji za jednoduchou oddechovou četbu, která v sobě nese pár hezkých myšlenek a momentů.Velký zlom ve středu knihy jsem si představovala jiný, takže jsem zde prožila i menší šok. Bohužel po zlomu, jak tady někteří zmiňují, už byla kniha taková mdlá a místy nudná. Nicméně i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože hon za "velkým Možná" pro mě v sobě nese jisté osobní kouzlo. :)
Kristýna Slámová
  20. 9. 2015, 0:44
Podle mě klasická ,,Greenovka''. Ale musím se přiznat (ač nerada), že se mi postupem času Aljaška stávala čím dál více nesympatická. Knížka je velice ,,čtivá'' (přečetla jsem jí za dva dny). (Avšak se mi první polovina četla lépe než ta druhá.)
Vxxx
  23. 6. 2015, 8:56
No, tak po tom, jak jsem byla nadšená z Hvězdy nám nepřály, tak po téhle knize jsem vyložené zklamaná. První část knihy ještě šla, i když jsem měla problém se do toho pořádně začíst. A druhá část knihy mě vyloženě s**la. Možná je to tím, že je příběh vyprávěn klukem, nebo prostě mi je téma vzdálené... nevím. Ale za celou knihu mi hlavní hrdina nepřišel sympatický, hlavní hrdinka mi nepřišla příjemná a celá ta kniha byla napsaná úplně jinak, než Hvězdy. To, co stálo za rozebrání bylo popsáno dvěma větami a naprosto nudné pasáže o ničem rozepsané na odstavce. No a v druhé části knihy, kdy jsem vlastně zjistila, že hlavní hrdina je jen sobecky spratek, jsem byla ráda že už bude konec. Nebavilo mě to moc, určitě na to nebudu vzpomínat. Nedokázala jsem se cítit do toho, co mezi sebou hlavní hrdinové (ne)měli. 2*
YellowOne
  27. 3. 2015, 17:34
První půlka knížka byla super. Bylo to zábavné, celkově zajímavé a vtáhlo mě to do děje. Bohužel druhá část se mi až tak nelíbila. Jednak tím, co se stalo, ale také proto, že jsem pak pořád čekala na nějakou další zápletku, na něco, co by totálně zvrátilo děj a já bych si mohla říct WOW!! Naneštěstí se to ale nestalo a já jsem se jen prolouskávala ke konci. Proto 4 hvězdy a navíc u mě pořád vedou Papírová města :)
Nikol122
  17. 3. 2015, 18:20
"Oh, right. Alaska, this is Pudge. Pudge memorises people's last words. Pudge, this is Alaska. She got her boob honked over the summer."

Miles je puberťák vedoucí naprosto všední a ničím nezajímavý život. Ve škole je oblíbencem možná tak profesorů a kamarádů má spíše méně než hodně. Tomu nepomáhá ani jeho koníček - sbírání posledních slov známých osobností. Jeho život, zasvěcený hledáním "Great Perhaps" se má ale v nejbližší době radikálně změnit.

Přestupuje totiž na prestižní internátní školu Culver Greek. Zde je na denním pořádku nejen porušování pravidel - kouření a pití - ale i pořádná porce dobrodružství. Studenti si naschvály nedělají jen vzájemně mezi sebou, ale organizují se i rádoby žertíky namířené proti vedení.

V Culver Greek se Miles seznámí s partou spolužáků, kteří si těchto aktivit zvláště užívají. Díky nim, Colonelovi, Alasce a dalším, se Miles pomalu mění z hodného chlapce na obyčejného studenta tamější školy. Naučí se kouřit, pít, je zapojen do řady "pranků" a co víc, více a více se zamilovává do Alasky.

"She loved mysteries so much that she became one."

Alaska ho nezasvětila jen do všech špatností, ale také do filosofování nad otázkou: "How will we ever get out of this labyrinth of suffering?" Ačkoliv sama přítele má, je naprosto zjevné, že Miles, jejich partou přezdívaný Pudge, jí není úplně lhostejný.
Nic bohužel nemůže dopadnout dobře a život na Culver Greek už nikdy nebude stejný.

"You can't just make me different and leave."

Angelika Baráková
  6. 10. 2014, 18:52
Osobně mě kniha až tak nenadchla. Jednak protože jsem čekala něco jiného a druhak, protože mi byla doporučena jako úchvatná. Zkrátka a dobře, začátek byl celkem fajn a to "po" už mi připadalo jako nic moc napsaná detektivka, snažící se o příšerně hlubokou filosofii a zamýšlení a kde nic tu nic, jenom pořád to samé dokola a řešení nesmyslů.
Kniha se skvěle a rychle čte, určité pasáže jsou fajn, ale u mě se řadí někde mezi průměr... až lehký podprůměr :/
Sylvia
  29. 8. 2014, 17:30
Knihu jsem dostala na narozeniny a při přečtení Hvězdy nám nepřály jsem autorovi nevěnovala nijak velikou pozornost, ale po Aljašce si získal mé srdce. Přečetla jsem asi první knihu, kterou celou vypráví kluk a také jsem se i dokázala zasmát při jejich výpravách do lesa a dále. Je to skvěle napsané a jako vždy zajímavý, neohraný příběh, zkrátka - přečtěte si to. Děkuji, Johne.
Americangirl
  16. 7. 2014, 10:26
Knížka je opravdu nádherně zpracovaná , není lepší jak Hvězdy nám nepřály a vlastně ani nechápu proč to každý přirovnává .Nádherný příběh ale konec mohl být o něco lepší . První polovina byla opravdu lepší jak tu všichni píšou , dávala jsem tomu větší naděje.V první polovině jsem se smála a prožívala to ale část POTOM byla nic moc.
MT23
  30. 11. 2013, 16:32
Kniha mě nejvíce bavila v první polovině.. Kapitoly, které začínaly tolik a tolik dní předtím mě neustále napínaly co že se vlastně stane.. Ovšem po dni D mi přišlo, že kniha tak nějak ztratila kouzlo, bylo to jen tlachání o ničem a pořád dokola. Kniha se mi líbila, to nemohu říct, ale nedočetla jsem ji s takovým nadšením a dobrým pocitem jako dočítám jiné knihy.