Jacob se odhodlá milovat

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Labyrint - 2013
ISBN: 978-80-87260-56-2

Labyrint (2013) 978-80-87260-56-2 328

Románový epos líčí barvité a dramatické osudy rodiny lotrinských kolonistů v rumunském Banátu v širokém záběru od třicetileté války po první polovinu 20. století. Autor zde vykresluje člověka jak rozpolcenou bytost, již žene vpřed touha a strach. Do detailů, a přitom se spádem evokuje krutý archaický svět, který nás děsí, ale jenž dovede být i krásný a něžný. Pro sedláky jsou v tomto světě půda, pole a majetek vším. Neváhají obětovat cokoli, jen aby si je udrželi - dokonce i své nejbližší. S touto křehkou a zároveň napínavou knihou dostáváme do rukou dech beroucí koncentrát středoevropských dějin, s jejich válkami, diktaturami i deportacemi. Je to živý obraz světa, který stále nedošel pokoje.

Za tento román získal autor v roce 2011 Švýcarskou knižní cenu. (Založil/a: Keatin)

pshulis
  3. 7. 2013, 15:04
Po knize jsem sáhla, protože mě zajímá oblast Banátu v Rumunsku. Nedejte se mylit, tady ale nejde o české vesnice v Českém Banátu, ale o trochu severnější oblast rumunského Banátu a jeho německých osadníků. Úplně pro tuhle knížku platí slova z anotace: "křehká a přitom napínavá!" Místy se nečte úplně jednoduše, ale pak zase přijde na řadu pasáž se strhujícím dějem, který rozhodně není předvídatelný. Zvláštní, jiná mentalita....