Virtuos

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Pistorius - 2013
ISBN: 978-80-87053-83-6

Pistorius (2013) 978-80-87053-83-6 144

Virtuos, druhý román nizozemské autorky a klasicky vyškolené zpěvačky, v sobě spojuje opojnou milostnou romanci s výsostnou literaturou a záhy po svém vydání v roce 1993 se stal celoevropským bestsellerem. Děj je zasazen do Neapole 18. století s kulisou úzkých uliček, nočních bálů, operních divadel, aristokratických paláců a kostelů a barvitou společností zlodějů, sluhů, zpěváků i šlechticů, žijících v atmosféře uvolněných mravů a prvních záblesků osvícenství. Vypráví příběh o lásce mezi vévodkyní Carlottou Rocca d´Evandro a slavným kastrátem Gasparem Contim, dvěma lidmi, jimž je společný náruživý a poživačný přístup k životu. Nadpozemsky krásný soprán jedenáctiletého Gaspara vzbudí v Carlottě, o rok mladší rodačce ze vsi Croce del Carmine, první citové vzplanutí. O sedmnáct let později se během jediné operní sezony v neapolském divadle San Carlo znovu prolne vášnivá láska s vášní pro hudbu, nebo snad pro umění a krásu obecně. Dětské matné tušení nabývá dospělou a rafinovanou podobu, z neurčitého neklidu a touhy se stává ohnivý milostný poměr s původcem toho mimořádného hlasu. Úžas z jevů, které nás přesahují a přivádějí k vytržení, je vlastní všem bez rozdílu: vévodkyni, kastrátovi či staré chůvě Faustině. A „sezonu“, v níž jsme žili naplno, byť nebyla dlouhá, si v sobě neseme až do smrti jako vzpomínku na nejšťastnější okamžiky života. (Založil/a: al-ma)

Margriet de Moor Margriet de Moor
*21.11.1941

Introvert
  14. 12. 2014, 10:50
Opravdová lahůdka pro milovníky staré hudby a dobré literatury. Autorka zde zúročila své vlastní pěvecké zkušenosti a podává za přiblížení dobové atmosféry Neapole 18. století příběh lásky mladé šlechtičny ke slavnému pěvci. Vřele doporučuji i těm, kteří se o tento styl hudby nezajímají, už pro to nesmírně sugestivní přiblížení té doby - v těchto společenských vrstvách plné povrchnosti, samolibosti a poživačnosti. A kvalitního umění, pro které mnozí nelitovali hodně vysoké oběti...