Fejetony

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Vyšehrad - 2013
ISBN: 978-80-7429-359-7

Vyšehrad (2013) 978-80-7429-359-7 208

"Ve fejetonech se snažím řídit radami Karla Čapka, že fejeton může být až sžíravý a tvrdý, ale musí z něj být patrno, že autor má sklon k humoru, je založením laskavý a velmi dbá na to, aby si zachoval nadhled či odstup." (Jiří Stránský)

Po knize rozhovorů s Libuší Koubskou Můžeš-li udělat radost, musíš přináší nakladatelství Vyšehrad výbor fejetonů z let 2006 - 2013, ve kterých Jiří Stránský – potomek šlechtického rodu, bývalý politický vězeň, spisovatel, scenárista a dramaturg, který vešel do širšího povědomí zásluhou televizního seriálu Zdivočelá země a filmu Bumerang – glosuje naše současné dění. Řeč jeho fejetonů je, podobně jako jeho psaní, přímočará a věcná, dovolává se zdravého rozumu a spravedlivého řádu věcí. Ačkoliv se v nich vyjadřuje k aktuálním každodenním otázkám našeho života (např. Velký Pátek, volby, domácí násilí, zámek Štiřín,, advent, odchod Josefa Škvoreckého, …) jsou to fejetony nadčasové, které jsou i po několika letech aktuální a osloví mnoho čtenářů. Knížka přináší i několik dopisů, které si autor vyměnil se svým dlouholetým přítelem Milanem Lasicou. Díky své morální autoritě bývalého „mukla“ se Jiří Stránský, někdy lehce vysmívaný pro svůj nezlomný optimismus a idealismus, s ironií sobě vlastní snaží „narovnat“ naše vnímání a posunout tuhle zemi kousek dál k otevřené a slušné společnosti. (Založil/a: al-ma)