Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Rozkaz

95%
5 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Rozkaz
Autor:
Originální název: Käsky
Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Nejnovější vydání:
Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0836-1
Počet stránek: 240
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2013) 978-80-257-0836-1 240

Román Rozkaz je napínavý příběh lásky odehrávající se na pozadí doznívající finské občanské války v roce 1918. Zatímco bílých se zmocňuje vítězné opojení, rozprášené jednotky rudých, v jejichž řadách bojovalo se zbraní v ruce i mnoho žen, se skrývají po lesích a v močálech. V klíčové scéně románu se popravčí četa chystá popravit skupinku značně zubožených rudých zajatkyň.
Jedna z nich přežije a pokusí se o útěk, následně je jeden z vojáků vyslán, aby ji eskortoval k soudu. Cestou ztroskotají a uváznou na opuštěném ostrůvku. Trvá osm dnů, než je hlídka najde a konečně dopraví k soudu. Soudce, jenž vede vyšetřování, je stejně jako voják ženou, která zarputile odmítá cokoliv říct, neodvratně přitahován. A čím se vlastně žena provinila? Pravda se odkrývá jen pozvolna a úlomkovitě a některým aktérům zůstane navždy utajena. (Založil/a: al-ma)

(více)  
Leena Lander Leena Lander
*25.10.1955


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Vatanen
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 7. 2013, 19:30
Už úvodní citace spisovatele Ilmariho Kianta mi přivodila husí kůži, tak neuvěřitelně silná je ta odlištěná, chladná nenávist a pohrdání k příslušníkům druhé strany barikády. Kniha není zrovna lehké čtení, je zde časté střídání časových linií, v půlce ukousnuté, nedořečené kapitoly. Kniha sleduje 3 ústřední postavy, které jsou mimo dětsky naivního Harjuly velmi nečitelné, těžko odhadnutelné a udržují tak po celý děj knihy napětí, co se z nich vyvrbí. Hrůznost Finské občanské války "Käsky" představuje každou stránkou, bude to po nějakém čase chtít určitě ještě jedno přečtení na plné pochopení a ještě větší zintenzivnění zážitku. Podle románu byl natočen stejnojmenný film se skvělou Pihlou Viitalou v roli Miinny.