Zlatokopové

Originální název: Gold Mine

Alpress - 2004
ISBN: 80-7218-982-4

Alpress (2004) 80-7218-982-4 368

V březnu roku 1886 našel George Harrison stopu zlata v kopcovitém terénu jižní Afriky dnes zvaném Witwatersrand. Tenkrát se bohaté naleziště rozkládalo uprostřed zcela pusté náhorní roviny, dosahující výšky téměř dvou tisíc metrů nad mořem a vzdálené stovky kilometrů od nejbližší civilizace. A právě zde vypukla největší zlatá horečka na světě! Komisaři pověřeni vládou búrské republiky Transvaal dorazili na místo nálezu, situaci překontrolovali a vyhlásili území okolo zlatonosné žíly za veřejné doly. Na jejich počest se stanovená zlatokopecká osada hned v prosinci 1886 pojmenovala Johannesburg. Ten se o tři roky později stal největším městem na jihu Afriky. Denně přijíždělo okolo tisíce vozů tažených voly s materiálem potřebným k životu i k dolování, v roce 1892 dorazila z Kapska i železnice, což se neobešlo bez protestů soukromých dopravců. Vývoj však šel neúprosně dál, přibývaly důlní společnosti, narůstaly počty kutačů, země vydala tuny zlaté rudy, dolování způsobilo i mnoho úrazů a lidských tragédií. Hrdina Smithova strhujícího příběhu z prostředí dravých zlatokopů je ambiciózní a nesmlouvavý důlní expert Rod. Ví velice dobře, že získání postu generálního manažera je mimořádná šance, jaká se naskytne jednou za život. Pokud však funkci přijme, musí se stoprocentně a bez odmluvy podrobit chladně uvažujícímu důlnímu magnátovi...

ondrasek
  19. 4. 2012, 19:30
Má v pořadí třetí čtená kniha od Wilbura Smitha a zatím asi i nejlepší, s nízkým hodnocením zde jsem od ní mnoho nečekal a o to více se mi líbila, hlavně tedy hornické prostředí a slang.
Wilbur Smith píše jednoduše, čtivě a s tahem na bránu, a to se mi líbí. Jen houšť.