Ve službách čtyř císařů

Ve službách čtyř císařů

Poprvé vydáno celosvětově: 1976

Vyšehrad - 1977

Vyšehrad (1977) 212

Nové dílo slovenského autora Jána Martiše navazuje samostatně na jeho románovou práci Císařský věčný voják a sleduje další životní pouť jejího hlavního hrdiny Ladislava Gabriše, legendárního strážmistra uherského husarského pluku, a jeho druha poručíka Gjura Draženoviče. Líčí jejich dobrodružné osudy od Gabrišova návratu z tureckého zajetí do haličské Žolkvy, odkud se zúčastní vojenského tažení do Belgie, kde pod vlivem Velké francouzské revoluce vzniklo protihabsburské povstání. Vojáci rakouské monarchie se tu seznamují s životem prostých lidí, který je stejně neutěšený jako život poddaných v jejich vlasti.
Jako při svém prvním díle připravil se Ján Martiš i k napsání této knihy důkladným studiem odborné literatury a archívních materiálů, aby seznámil čtenáře s duchovní a politickou atmosférou Evropy na konci osmnáctého věku, století racionalismu a osvícenství, ale i četných válek mezi mocnáři a územních změn. Zvláštní pozornost věnuje revoluční Francii a Paříži, jež v té době ovlivnily celoevropský politický vývoj. (Založil/a: Richie)

Ján Martiš Ján Martiš
*05.04.1931 - †25.06.1990

Badger
  22. 9. 2016, 8:03
Pokračování husara Gabriše po bojištích Evropy.
Opět moc hezky napsané (formou románového vyprávění příběhu strážmistra Gabriše a histrorických událostí té doby v jaké se příběh udává) tyto dvě formy se tu skvěle prolínají a tvoří dokonalý celek.
Stručně:Tímto druhým dílem se dostáváme do období francouzské revoluce.
Mistrně napsaná kniha,která se dá číst i bez prvního dílu-já však doporučuji i ten !!"Takovéto knihy by neměli být opomíjeny-jde o tak zajímavý výklad historie,že by se to možná hodilo i jako povinná četba na školách"