1913

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-870-3

Host (2013) 978-80-7294-870-3 320

Panoráma jediného roku, kterým začíná naše přítomnost 1913: rok, kdy se zdálo, že vše je možné. Doba největšího rozkvětu, kdy vznikají extrémní umělecká díla, jako by zítřek neexistoval.
Zároveň je však už ve vzduchu tušení rozpadu, toho, že lidstvo ztratilo svou nevinnost. Rok, kdy se prudce střetává devatenácté a dvacáté století. Proust hledá ztracený čas, Malevič maluje čtverec, Kafka píše nekonečně dlouhé a nezměrně krásné dopisy Felice Bauerové o sňatku, Stravinskij a Schönberg se starají o neslýchané skandály, Duchamp montuje kolo na kuchyňskou stoličku, Kirchner maluje pořád dokola Postupimské náměstí. Patnáctiletý Brecht se stává šéfredaktorem augsburského školního časopisu a dvanáctiletý Louis Armstrong objevuje trubku. Joyce a Musil si dávají kapučíno v Terstu, Freud a Rilke pro změnu skleničku v Mnichově. V Essenu se otevírá prototyp prvního supermarketu Aldi, v Miláně zase první filiálka módního domu Prada. Do Vídně k Trojanovským přijíždí pod falešnou identitou jako Stavros Papadopoulos Stalin a v Mnichově prodává jeden rakouský pohlednicový malíř jménem Adolf Hitler své chabé městské veduty.

1913: počátek a konec, triumf a melancholie, vše se prolíná a stává se uměním. Po tomto létu už nic není tak, jak bylo dříve. Brilantní stylista Florian Illies s tichým humorem vyvolává k životu kouzlo klíčového okamžiku kulturních dějin. (Založil/a: Jamesová)

Florian Illies Florian Illies
*04.05.1971

S.monika
  5. 2. 2014, 23:21
Předem se klaním před nastudovaným materiálem autora. Krásný záznam jednoho roku z historie. Podle mě úžasně zvolený koncept knihy .. při čtení si člověk krásně uvědomí, kdo z historie je kdo, ale čekala jsem nejspíše větší vážnost díla, .. občas mi ty "vstupy" přišly dost groteskní nebo takové lehkovážné
inhalium
  9. 6. 2013, 19:08
Der Sommer des Jahrhunderts. V hlavní roli s Rilkem, Kokoschkou, Almou Mahler, Gertrudou Stein, Georgem Traklem, samozřejmě Kafkou a mnoha dalšími ... Člověk je má po čase rád jako vlastní děti a těší se, co zase vyvedou.
mosem
  22. 11. 2014, 15:08
Kniha, kterou bych definoval "kniha-encyklopedie". Kniha která obsahuje stovky náznaků, a kterou by měl brát do ruky pouze člověk, který je ochoten se stát hledačem. Hledačem dalších osudů, hledačem dalších informací. Pro ty, kteří od knihy hledají pouze oddech je příliš faktografická, a příliš málo beletristická - naopak pro ty, kteří by v ní chtěli hledat zdroj vzdělání, kniha obsahuje řadu "zlehčujících" pasáží.
Jiri63
  3. 11. 2015, 16:51
Je neuvěřitelné, jak aktuálně mohou působit problémy a události roku 2013 i v roce 2013 (či 2015). Svět lidí se mění mnohem méně než třeba svět technologií či komunikace.
croweee
  29. 5. 2014, 10:20
Bylo to sice zajimave cteni, ale musim priznat, ze jsem se knizkou musela prokousavat. Nebylo to nic, do ceho bych byla zabrana a musela tak cist kazdou volnou chvilku, abych vedela jak to bude pokracovat.