Originální název: Vzpoura mozků

XYZ - 2013
ISBN: 978-80-7388-767-4

XYZ (2013) 978-80-7388-767-4 256

V sedmdesátých letech 20. století se v hlavě Václava Šorela začal rodit příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů. Ve spolupráci s ilustrátorem Františkem Kobíkem pak vytvořil komiks Vzpoura mozků, jenž se stal doslova kultem. Po více než čtyřiceti letech se Václav Šorel rozhodl příběh rozšířit o drobné nuance a rozvinout ho do podoby románu. (Založil/a: Desmond)

LadysR2
  17. 1. 2014, 13:42
Moc jsem se bavil. Ani datum vzniku původního komiksu příběhu neubralo na kráse. Kdyby to nebyl dobrý příběh, ani nové románové zpracování by tu nepomohlo. I když uznávám, že nostalgie funguje. Jako klukovi se mi vždycky rozzářili oči, když mi někdo ze třídy půjčil starší ABC a tam ten komiks byl.
Na tomhle zpracování se mi libí, že v něm je použito i dost původních obrázků. Perfektně to dodává atmosféru. A celkem bylo těžký vydržet a nepodívat se, kdo vlastně válku mezi lidmi a roboty vyhrál.Ale těch pár stránek o osudu EVY tam klidně nemuselo být. Nicméně příběhu neublížili.
Za mě jasný 4/5 a z nostalgie přihodím pátou hvězdu. Klidně :-)
Jo a příběh vznikl koncem sedmdesátých let, takže těch "více než 40 let" bych opravil :-)
A ještě jedna poznámka. Na konci knihy autor píše, že pokud tato kniha bude mít úspěch, vydá mu nakladatelství i románové zpracování GALAXIE. To byl další komiksovej nářez, takže já bych to bral všema deseti.
SADS
  16. 10. 2016, 15:43
Naprostá absolutní a jednoznačná BOMBA, i když jsem komiks vzal do ruky po LETECH nic tomu nechybí a pořád je to SUPER čtení.
sicco
  29. 12. 2014, 18:53
Od dětství jsem milovníkem ABC komixů V.Šorela, kreslené F.Kobíkem, i ty od V.Tomana. Vzpoura mozků patří mezi mé nejoblíbenější.

Knihu jsem si přál k vánocům z nostalgie a přečetl jsem ji na dvě zkouknutí. V podstatě je tam správně napsáno vše co v komixu, jen je tam víc hologramů a vůbec je vidět snaha vymanit se z technologických klišé (Za těch 40 let věta z komixu: "Nahrávám na video.", "Pořiďte záznam", už dnes přijde úsměvná, protože to dnes umí každej mobil). Ale to je správně, to není výtka.
Trochu jsem čekal, že si autor zafilozofuje, v čem je inteligence umělá rozdílná od té naší. Pokud vezmu inteligentí roboty jako rasu, je přirozené, že se snaži porazit konkurenční lidský druh, jako homo sapiens porazil neandrtalce. I když slabost robotů je v tom, že je inteligence centralizovaná. O tom by šlo hodně napsat.
V komixu pilot Petr nebyl, tady si autor nahrává na druhej díl Galaxie ale to nevadí. Líbilo by se mi, kdyby před hlavním příběhem, byl každý kosmonaut nějak představen a odlišen od ostatních, trošku mi splývali. Mohla tam být mini-povídka o každým z kosmonatů jak hledali život na jiných planetách typu kosmonatu 1 je biolog, kosmonaut 2 je ten kreativní, kosmonaut 3 je ten rychlej, kosmonaut 4 je ten co všechno spraví, a pak hrdiny provázat s hlavním dějem. To by se mi moc líbilo :-)

Nicméně pochopil jsem, že kniha, stejně jako komix, je pořád určena hlavně dětem.
Nelze vytýkat autorovi z Lásenic, kterého od dětství zbožňuju. Vytknu jen cenu, cca 300,- Kč za 250 stránek, silný řádkování, je moc peněz.
K příštím vánocům si budu přát Galaxia, a jsem zvědavej na třetí knihu Odyseus, neboť tu z komixu ABC neznám.