Všechny vůně Afriky

Všechny vůně Afriky Originální název: Všechny vůně Afriky

Jota - 2013
ISBN: 978-80-7462-318-9

Jota (2013) 978-80-7462-318-9 302

Afrika. Žhnoucí kontinent tisíce vůní. Vůní starodávné magie, temných rituálů, rozvláčného bezčasí, krví nasáklé země i nepolapitelného temperamentu jejích mužů. Afrika, která z vás dostane to nejlepší i to nejhorší a zbytek odhodí do prachu prudkého slunce.
Tereza se do Afriky vydala za poklidnou úřednickou prací na českém konzulátě v Keni. Jenže to by nebyla Afrika, aby jí nepřičarovala pár českých turistů v nesnázích, jejichž dramatické osudy Terezu okamžitě pohltily. Ale protože má černý kontinent zvláštní erotický půvab a taky smysl pro humor, vedle jedovatých hadů, nesnesitelné šéfové a vrcholícího kmenového konfliktu jí nastražil do cesty také muže. Keňského umělce, jehož kouzlu Tereza dlouho neodolá a vydává se s ním na cestu, která voní… všemi vůněmi Afriky. (Založil/a: Snicketka)

Zuzana Beranová Zuzana Beranová

s-reader
  27. 8. 2013, 7:49
Zuzana Beranová ve své knize představuje čtenáři jinou tvář černého kontinentu, než o jaké bude vyprávět kamarád, který se právě vrátil ze safari. Podstatnou část knihy tvoří příběhy Čechů, kteří se v Africe dostanou do nesnází. Taková struktura sice přispívá celkové rozmanitosti, a tím i přitažlivosti knihy, ale působí i několik problémů. Některé příběhy uzavírají příliš brzy. Zpočátku sledujeme cestu Jany Spáčilové, ztotožňujeme se s její touhou zemřít na milovaném místě, ale její stopa se vytrácí v okamžiku, kdy to ještě není potřeba. Formou citací zápisků z jejího deníku mohla být přítomna až do konce. Dále v románu necítím pohyb času, vše jako kdyby se odehrávalo v jednom jediném dni.
To hlavní, co se autorce daří, je názorná ilustrace kulturních rozdílů mezi Evropou a Afrikou. Turisté, ale někdy i lidé pracující v zahraničí, mají tendenci poměřovat místní život svými zvyky, nedokáží si připustit, že myšlení jiných lidí může být diametrálně odlišné, vycházející z jiných základů a pozorující své okolí jinýma očima. Víru pak považují za hloupou pověrčivost, jiný žebříček hodnot za primitivizmus a rituály po staletí udržující rovnováhu za krutost. Velmi dobře zvolenou scénou na začátku knihy je migrace pakoňů. Očím změkčilého „milovníka“ zvířat se může jevit jako nepochopitelný masakr, v němž zbytečně umírají stovky tvorů. Z globálního pohledu nejde o jednotlivce, ale o zdárné přežití celého druhu, pro který je taková migrace jako oheň dávající prostor pro vyrašení nové vegetace. Podobně – bez zbytečných příkras a romantiky – popisuje Zuzana Beranová celou Afriku, přírodu i lidi. Nezavírá oči ani před hladem a nemocemi. Jak se jí povedl tento záměr se při čtení knihy -v pohodlí naší civilizace - velmi těžko hodnotí a já si na to ani netroufám. Mohu jen soudit, že se autorka nesnaží přikrášlovat, ale ani šokovat senzačními výmysly.
achilles
  9. 10. 2014, 21:27
Zajímavá kniha. Ačkoliv jsem četl recenze,spíše jsem očekával jakéhosi průvodce, který mi Afriku ukáže z jiné stránky, ale stále zajímavé k tomu, aby má touha ji poznat na vlastní oči ještě vzrostla. Bohužel, tato kniha mě spíše odradila. Ano, nelze si něco nebo někoho zošklivit pouze jedním názorem, ale já té knize věřím. Věřím v tu kriminalitu, omezenost, krvežíznivost, bezbřehou rituálnost zdejších lidí, absolutní bezmocnost domoci se práva...a k tomu ta na každém rohu číhající nějaká nemoc, která vás dokáže zahubit stejně rychle jako divé zvíře.
psychoklara
  15. 1. 2014, 19:10
Po knize jsem sáhla kvůli přitažlivému názvu v domnění, že půjde o příjemné oddechové čtení plné mírumilovných stád pakoňů na zelených pláních Serengeti... Pakoně sice kniha obsahovala, ale jinak to byl velký omyl :). Po pár stránkách už z příběhu stříkala krev i jiné tělní tekutiny v gejzírech, což trvalo až do poslední stránky. Přesto jsem knihu přečetla "jedním dechem" během sedmi dnů a to je u mě téměř rekord. Bylo to způsobeno hlavně tím, že v poslední větě každé kapitoly se stalo něco zcela převratného, takže prostě nešlo přestat číst. Děj byl velmi poutavý, a i když to, co se v knize odehrávalo, se mi příliš nelíbilo, knihu samotnou hodnotím jako velmi dobrou. Díky této knize jsem si ujasnila jednu zásadní věc - netoužím se podívat do Afriky :).
mauvais-ange
  10. 8. 2016, 18:20
Obsahuje spoiler spoiler Tato kniha mě velmi mile překvapila, hodně se mi líbila. Místy drsné a to se mi právě líbilo, včetně konce, který byl prostě ze života, žádná pohádka. Afrika je tu dobře popsána opravdu se všemi jejími vůněmi :)
Roanna
  27. 8. 2013, 10:07
Autorka knihy, která teď pracuje pro Evropskou unii jako vedoucí delegace v Namibii, v knize zúročila poznatky a zkušenosti, které za dobu působení v Africe, (tuším že 10 let) načerpala. A tak občas drsně, ale zato pravdivě a bez iluzí popisuje, jak to v Africe opravdu chodí. A to Zuzana v jednom rozhovoru uvedla, že některé příběhy ještě musela zjemnit, aby z knihy nebyla černá kronika. Mně se kniha líbí taková, jaká je.

Všechny příběhy v knize mají reálný základ, a to je také další důvod, proč je kniha tak emotivní a uvěřitelná (tedy až na pár vyjímek, kde mi některé skutečnosti v ději tak nějak neseděly). Kniha má několik dějových linek, které se dříve či později uzavírají. Pokud jde o příběh Jany, vůbec mi nevadilo, že se její příbeh uzavřel tak brzy. Naopak, díky tomu kniha nepůsobila schematicky, prostor dostaly další příběhy, a čtenář tak mohl vstřebávat další emoce.
Knihu hodnotím velmi kladně a rozhodně doporučuji přečíst.
Čekanka
  26. 5. 2016, 14:47
Na knihu jsem se velmi těšila, ale po několika stránkách přišlo zklamání. Po třech letech jsem na ni v knihovně narazila a znovu ji přečetla. Nic se nezmněnilo. Napíšu to stručně. Líbí se mi a oceňuji, co píše, ale naprosto se mi nelíbí, jak píše. Patos, vzletné výstupy a v neposlední řadě pokusy o dramatičnost, ze kterých se mi kroutily i prsty na nohou. Její příběhy jsou reálné, tomu věřím, ale mám pocit, že se autorka snaží o styl psaní, na který prostě nemá...