Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

William Wallace

86%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

William Wallace

Podtitul: Statečné srdce


Autor:
Originální název: The Forest Laird: A Tale of William Wallace
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Deus - 2013
ISBN: 978-80-87408-32-2
Počet stránek: 450
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 10x v přečtených
v knihovně 10x v knihovně
k přečtení 20x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Deus (2013) 978-80-87408-32-2 450 Plejáda: ISBN 978-80-87374-97-9

Kdysi dávno bývalo Skotsko perlou severu. Mocnou říší hrdých mužů a statečných žen. Jenže ty časy patří minulosti a příběhům. Nyní je království hračkou mocných, kteří neváhají zradit svou zemi a národ cizímu králi. Angličané to dobře vědí a pod rouškou nabídky pomoci si připravují půdu pro vlastní krutovládu. Jenže stejně jako se šíří násilí a nespravedlnost, v temných lesích, strmých horách a stísněných městečkách se probouzí hrdinství a ochota bojovat za téměř ztracený sen. Sen o cti a právu. O svobodném Skotsku. Tím, kdo bude za tento sen bojovat, je William Wallace. To on dá statečným srdcím směr, odvážným pažím sílu. To on se stane Ochráncem Skotska.
Jenže ne dnes. Zatím to není válečník ani postrach Anglie. Zatím je to prostý muž toužící po lásce své ženy a bezpečí své rodiny. Blíží se však den, kdy se všechna přání, všechna víra v dobro a slovo rytířů a odhodlání žít v míru, obrátí v prach… Jack Whyte přináší nezapomenutelný historický román o prostém muži, z něhož se stane legenda ve válce, kterou si nepřál. Je to příběh o krutém kole dějin drtícím nevinné, o statečnosti a zradě, o lásce i pomstě. Ale především je to příběh o muži, který ztratil vše, aby jiní vše získali! (Založil/a: Snicketka)

(více)  

Štítky

#skotsko 
více  
Jack Whyte Jack Whyte
*??.??.1940

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Zany
80% 80% 80% 80% 80%
  1. 7. 2016, 16:48
Vypravěč, mnich James Wallace je bratrancem slavného národního hrdiny. V tomto prvním díle trilogie (bohužel zatím jediným vydaným v češtině) čtenáře provází životem svým i Williamovým od jejich dětství přibližně do doby abdikace krále Johna Balliola a smrti Wallaceovy manželky Marion.
Kniha se čte dobře, snad jen místy mi trochu nesedl použitý jazyk, zejména v „sociologických“ diskusích, které postavy vedou o společenském zřízení své doby, tam mi to přijde až příliš současné.
moonchild
100% 100% 100% 100% 100%
  30. 9. 2013, 14:33
William Wallace alias Statečné srdce.Legendární skotský hrdina kterého jsme mohli také vidět ve stejnojmenném filmu s Melem Gibsnem v hlavní roli.
spirlice
  23. 9. 2013, 19:36
William Wallace se narodil v Elerslie pravděpodobně roku 1272 (některé prameny uvádějí datum narození mezi lety 1270-1276) jako druhý ze tří synů nižšího šlechtice Sira Malcolma Wallace. Otec umírá roku 1291 během občanské války na bitevním poli u Loudoun Hill v Irvine, kde bojuje na straně rodu Bruce. Wallace historické prameny popisují jako muže vysokého s hnědými vlasy a pronikavým pohledem. Mel Gibson pronikavý pohled zvládl velmi dobře, výšku už ovšem ne - skutečný Wallace měřil prý šest stop a sedm palců, což jsou přibližně dva metry - převyšoval tedy své vrstevníky o dobrých půl metru! Kariéra Williama Wallace jako bojovníka proti Angličanům začíná v prosinci 1291 na hradě Dundee. Velitelem hradu je anglický veterán Selby, jehož syn je jen o trochu starší než Wallace. Selby junior při procházce narazí se svými kumpány na osamoceného Wallace, který jej zaujme svojí dominantní postavou a výrazným zeleným pláštěm. Skupina Wallace obstoupí a mladý Selby jej začne provokovat. Horkokrevný Wallace zareaguje okamžitě: Selbyho chytne pod krkem a probodne. Nežli se jeho kumpáni vzpamatují, jsou buď mrtví nebo zranění a Wallace mizí v davu lidí. Prchá a útočiště nalézá u svého strýce Sira Richarda Wallace v Riccartonu. Po čase se zdá, že rozruch kolem Selbyho smrti utichl. William žije se svým strýcem, který jej učí zacházet se zbraněmi, a nic nenasvědčuje tomu, že by měla nastat změna. A tak mladý Wallace, který se u strýce nudí, občas vyráží na ryby. Zde se jednoho dubnového dne setkává i s anglickou vojenskou hlídkou. Posledních pět vojáků zaujme Williamův úlovek a rozhodnou se mu jej zabavit. Nejdříve se vše vyvíjí přátelsky. William navrhuje, ať si vezmou polovinu úlovku a druhou polovinu nechají pro něj a jeho starého strýce. Vojáci se však začínají chovat urážlivě a jeden z nich dokonce na Wallace vytáhne meč. Ten mu jej rybářským prutem vyráží z ruky a sráží jej k zemi. Poté sbírá vyražený meč a šarvátka začíná. Výsledek je katastrofický. Všech pět vojáků je mrtvých. Pro Wallace již není cesty zpět. Je mu 20 let a je (podle dnešní právní terminologie) mnohanásobným vrahem. Smrtelnou nenávist k Angličanům probudila ve Wallaceovi smrt jeho ženy Murron. Setkával se s ní tajně v jejím domě ve městečku Lanark, jednou ale narazil náhodou na anglickou hlídku, před kterou musel zadním vchodem utéci. Místní šerif, rozzlobený, že se mu obávaného psance nepodařilo chytit, dal dům spálit a všechny uvnitř zabít. Wallace shromáždil své muže, vypálil Lanark a šerifa rozsekal na kousky. Začíná jeho soukromé povstání proti anglické nadvládě. Svým zápalem a vytrvalostí strhává na svoji stranu další nespokojence a mění tak soukromé povstání na celonárodní. Partyzánskou válkou deptá anglickou armádu ve Skotsku. Dlouho se vyhýbá přímému střetu, vědom si nedostatečné připravenosti svého vojska.
Vítězství
Zatímco byl Eduard I. zaměstnán válkou ve Francii, Wallace a další skotský vzbouřenec Andrew De Moray nezaháleli a osvobozovali Skotsko město po městu. Povstání se rozšířilo na celou zemi a Earlu ze Surray, anglickému místokráli, nezbylo než jednat. Postavil armádu několika tisíc rytířů a pěšáků a přesvědčen o tom, že těžká jízda je schopna povstalce rozdrtit, je vedl k městu Stirlingu, klíčovému pro přístup k severní části Skotska, kam směřoval i Wallace a Moray. Ke střetu dochází až 11. září 1297. Rytíři byli přesvědčeni o svém vítězství - vždyť do nynějška žádná pěší armáda nebyla schopna vzdorovat těžké jízdě. Skotská vojska se shromáždila na sever od stirlingského mostu na kopci nad řekou, anglické ležení bylo na jihu. Bitva se odehrála trochu jinak, než jak ji zobrazil film, výsledek byl ale stejný. Jednání o příměří, o která se pokoušeli přihlížející skotští šlechtici, ztroskotala a Angličané zaútočili přes most, přes který mohli přejít maximálně dva rytíři vedle sebe. Wallace chytře počkal, až most přejde asi tak polovina rytířů, a pak jej nechal strhnout. Ti, co byli na mostě, se utopili, zbytek, který přešel řeku, Skotové za přihlížení zbytku anglického vojska na druhém břehu rozsekali na kousky. Mnozí z těch, jimž se poštěstí uniknout mstivým skotským mečům a sekerám, umírají v rozbahněné řece. Části kůže velitele anglických těžkooděnců de Cressinghama byly rozeslány po zemi na znamení velkého vítězství. Bitva u stirlingského mostu znamenala pro Skotsko prakticky osvobození od Angličanů. Wallace má ostatně u Stirlingu pomník.
Porážka
Po vítězství u Stirlingu se Wallace vydal do severní Anglie, kde se s úspěchem až do zimy věnoval drancování. Za své činy byl povýšen do šlechtického stavu a jmenován Ochráncem Skotska. Relativní klid měl trvat ale jen několik měsíců - v polovině roku 1298 opět obrátil na Skotsko své zraky Eduard I. a po uzavření míru s Francouzi postavil dvakrát větší armádu, než měl u Stirlingu Earl ze Surray. Wallace se úspěšně králi vyhýbal. Skotové odháněli před anglickou armádou dobytek a pálili úrodu, chtěli tak Angličany jednoduše vyhladovět. „Dlouhán“ se chtěl již stáhnout, když přišla zpráva, že Wallace je i se svou armádou jen několik mil od něj u města Falkirku. Zde dvaceti tisícová anglická armáda poráží na hlavu armádu 12.000 skotských válečníků - mimo jiné i díky zradě skotské jízdy, která opustila bojiště. Skotské kopiníky nechal rozstřílet velšskými lučištníky. Pěchota a jízda se pak postarala o zbytek. Wallace sám unikl jen o vlásek jisté smrti. Po porážce u Falkirku už o Wallaceovi není příliš mnoho známo - vzdává se titulu "Ochránce Skotska" a odchází na diplomatickou misi do Francie a Říma. Do Skotska se vrátil roku 1302, když se místní šlechtici začali houfně podřizovat Eduardovi, aby pokračoval ve svém boji proti Angličanům. Několikrát se s Angličany střetl a roku 1305 byl díky zradě zajat u Glasgow a převezen do Londýna. Zde byl souzen a odsouzen - pochopitelně k smrti. Nic mu nebyla platná ani obhajoba, že nemůže být souzen za zradu, protože Eduardovi nikdy nepřísahal věrnost. Poprava se odehrála vynalézavým středověkým způsobem - nejdříve je tento obr přivázán za nohy hlavou dolů ke kůlu, který kůň táhne cca 3 km na popraviště. Wallace to přežije. Poté je pověšen, ale než se může udusit, je odříznut. Opět to přežije. Poté je mu rozpáráno břicho a vyjmuty vnitřnosti a srdce. To již nepřežije. Ale exekuce pokračuje. Je mu odseknuta hlava, která po dlouhá léta zdobí věž londýnského mostu, jeho tělo je rozčtvrceno a každý kus je pro výstrahu poslán do jiné části království.
Nezávislost Skotska
Přestože William Wallace svůj boj prohrál, zažehl požár, který se po mnoha letech opět silně rozhořel a anglickou nadvládu nad Skotskem spálil 24. června 1314 v bitvě u Bannockburnu, kde skotská armáda v počtu pouhých 8.000 mužů pod vedením budoucího krále Roberta I. Bruce na hlavu poráží třiceti tisícovou armádu krále Eduarda II. (jednalo se o největší porážku Anglie ve středověku). A tehdy se začala psát nová historie nezávislosti Skotska.