Julianus

Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1992
ISBN: 80-205-0201-7

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1992) 80-205-0201-7 456

Historický román za 4. století z Římského prostředí. Román o nastupujícím křesťanství jako státní ideologie i o odporu proti němu, který je reprezontován hlavním hrdinou Julianem, posledním císařem, který se pokusil obrátit Řím k jeho starému panteonu. Čtvrté století představuje v dějinách římského impéria dobu pozvolného politického úpadku. Na trůnu se střídají duševně omezení krutovládci, zemí se šíří nové náboženství, křesťanství, které nemilosrdně potírá starou helénistickou víru, společnost je morálně i materiálně zkorumpovaná. A potom se dostane k moci poslední potomek flaviovské dynastie Julianus a pokusí se zvrátit chod dějin. Během své krátké vlády začne obnovovat tradiční kulty a staré chrámy, avšak jeho úsilí je marné. Když se dvacet let po jeho smrti pokouší řecký filozof Libanios podle císařových pamětí a deníkových zápisků rekonstruovat jeho život, je Julianus stále ještě považován za nepřítele říše a naděje na publikování Libaniova životopisu je pramalá. Vidalův román Julianus je skvělým obrazem politické moci, síly, která se stává zhoubou v rukou tyranů, ale jejíž degenerující vliv se nevyhýbá ani vládcům osvíceným, pokud je absolutní. Portrét Julianovy doby nese obecné rysy, z nichž mnohé nacházejí svůj odraz ještě v dnešním světě. (Založil/a: vladislaus)

#řím  #beletrie
Gore Vidal Gore Vidal
*03.10.1925 - †2012

vladislaus
  31. 1. 2015, 19:33
I když nehodnotím plným počtem bodů, tak doporučuji k přečtení. Julianus možná mohl zvátit chod dějin, ale vzal si na sebe příliš mnoho úkolů. Pokud chtěl obnovit pohanská náboženství, proč se pustil do perského dobrodružství? Julianus byl také příliš pověrčivý a to jeho časté obětování a věštění mi lezlo na nervy.
Aratar
  21. 8. 2014, 18:38
Opravdu výborné. Škoda, že toho Gore Vidal nenapsal z období Říma víc. Julianus je totiž naprostý skvost. Líbí se mi psychologie hlavních postav, bravurní popisy jednotlivých bitev, atmosféra intrik a úpadku řecké společnosti. Moje sympatie má i Julianova netradiční víra v boha slunce Mithru.